12 Mart 2019 Salı

Batık Nedir

Batıklar nedir, neden oluşur sorusunun temeli bellidir. Batıkların nedenlerinden biri istenmeyen tüyleri almak için uygulanan yöntemlerin yapılma şekli ve tarzıdır. Yani istenmeyen kılları alırken yapılan  her hata batıklara neden olabilir. Fakat hassas bir cilde sahipseniz ortada herhangi bir hata yapılmaksızın epilasyondan sonra sivilce ve batıklar yaşanabilir. Pürüzsüz bacaklara sahip olabilmek herkesin hayalidir ve batıklardan da kurtulmak gerekmektedir. Batıklar, uzayan tüylerin kıvrılarak iç deriye doğru büyümesi sonucu oluşan, küçük kırmızı sivilcelere benzer görünen, estetik görünüm olarak da rahatsızlık veren bir durumdur. Eğer batıklar için fark ettiğinizde hemen tedavi sürecine başlamazsanız ciltte lekeler veya yaralar meydana gelebilmektedir. Bende yazımda batık nedir, neden oluşur, bacaklarda batıkları nasıl engelleriz, batıklara peeling nasıl uygulanır, nasıl tedavi edilir, batıklar geçer mi gibi sorulara cevaplar aradım.

Batıkları Engellemek

Batık Nedir
Özellikle bacaklarda meydana gelen batıkları engellemek için gerçekleştirebileceğiniz günlük uygulamalar, batıkların oluşumunun önüne geçme noktasında oldukça etkili olacaktır. Öncelikle istenmeyen tüylerinizi alırken elektrikli epilatörler tüyleri her yöne doğru çekiştirdiğinden batık oluşumuna neden olabilmektedir. Bu noktada farklı epilasyon yöntemleri uygulamak batıkları engelleyici olacaktır. Bacaklara gerçekleştirecek peeling, ölü derinin atılmasına yardımcı olacaktır ve batık oluşumunun önüne geçecektir. Banyo yaparken de gerçekleştirilecek keseleme uygulamasıyla cilt ölü derilerden kurtulacaktır ve batık oluşumunu engelleyebilmektedir. Nemlendirici yağları uygulamak kıl köklerini yumuşatarak batık oluşumunun önüne geçmektedir. Bacaklarda yaşanan batıklara iyi gelen yağlar biberiye ve gül yağlarıdır. Ağda yaparken uzun kıllar alınırken kırılır ve batık oluşumu yaşanabilir. Bundan dolayı özellikle istenmeyen ve sürekli aldığınız kıllar çok uzamadan almalısınız. Ağda yaptıktan sonra yapılması gereken tüy azaltıcı krem veya losyonlar uygulamaktır. Bu uygulama özellikle kılları azaltacaktır ve batıkları engelleyecektir.Batıklara Peeling


Batıklara uygulanacak peeling, cildin altında biriken ölü derileri ve diğer tıkanıklıkları dokuyu aşındırmadan üst tabakasının temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Peeling uygulanan bölgede var olan ölü deri yenilenmektedir ve bu noktada cilt dokusunda iyileşmeler yaşanır. Batıkların yaşandığı bölgede kılların çok daha sertleşmesi ve çıkması esnasında deri altında gömülü kalması durumunu ortadan kaldırabilmek adına batık peelingi uygulanabilmektedir ve etkili sonuçlar elde edilmektedir. Batıkların çok daha çabuk şekilde çıkması için gerçekleştirilen bu peeling, cildin gözeneklerinin açılmasına yardımcı olacağı için kılların rahat bir şekilde çıkmasında etkili olacaktır. Batık peelingi gerçekleştirirken peelingi uygulama eldiveni ve ya sert olamayan bir doğal sünger edinmelisiniz. Çıplak elinizle de uygulama yapabilirsiniz ancak bu şekilde uygulama yapmak verim düşmektedir. Bundan dolayı batıklar için peeling uygulaması gerçekleştirirken özel eldivenler size yardımcı olacaktır ve bu işlem peeling yuvarlak hareketler ile vücuda sürülecek biçimde uygulanacaktır. Dairesel hareketler her yönden çıkabilen kılların daha rahat bir şekilde yüzeye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Tüm batıkların bu şekilde çıkmasını ve nefes alabilen deri dokusuna sahip olabilmenize yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder