15 Kasım 2018 Perşembe

Romatizma ve Yoga

Yoga yürüyüş, yüzme , bisiklet ve diğer aktivitelere eğlenceli bir alternatif olarak görülebilir. Diğer herhangi bir egzersiz türü gibi , yoga da sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olur.  Ayrıca yoga da sizi güçlendirir, bu da eklemlerinizdeki baskıyı azaltır. Yazımda yoganın faydalarından spesifik olarak romatizmal hastalıklara etkilerini inceledim. Yoga romatizmal hastalıkların tedavisine yardımcı olan popüler bir aktivitedir. Bazı yoga pozisyonları romatizmal hastalıklara çok iyi gelmektedir. Sizlere bunları aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olur.İyi okumalar dilerim.

Romatizmal Hastalıklar ve Yoga


Romatizma ve Yoga
Yoganın çeşitli stilleri vardır ve her biri yoga asanalarına (pozlarına) özel bir yaklaşımı yansıtan belirli özelliklere sahiptir. Batı’da özellikle Hatha Yoga en popüler yoga uygulamasıdır. Pozlar, öğrencinin gereksinimlerini ve fiziksel koşullarını karşılayacak şekilde ayarlanır. Asanaların ve pranayamanın(nefes) uygulanmasında spesifik anatomik kurallar vardır.  Terapi olarak yoga, insan fizyolojisini iyileştirmek için tasarlanmış bir sistemdir. Asanalar uygun şekilde yapıldığında, vücuttaki her bezi ve organı etkilediğine belirtilmektedir. Pozlar, çeşitli organları, eklemleri ve kemikleri düzgün bir şekilde konumlandırılacak şekilde ayarlanmalıdır, böylece fizyolojik değişiklikler meydana gelebilir. Eklemlerde ve kaslarda vücut ağırlığının dağılımı poza göre uygun şekilde yapılmalı ki, herhangi bir sakatlık riski oluşmasın. Terapötik yoga, tıbbi rahatsızlıkların tedavisi için iyi bir destek oluşturur. Ancak bu, duruşların, hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini, vücutta hangi eklem, kas gruplarını ve bezleri çalıştırdığını bilmekten de geçer. Teröpatik yoga uygulamasında, pozları hastalığa sahip kişiye rahatsızlık vermeyecek şekilde ve ona yardımcı olmak üzere sandalyeler, kemerler, battaniyeler, bloklar kullanılabilmektedir. Her bedenin anatomik yapısı farklıdır. Dolayısıyla yogada her poz, kişinin kendini konforlu hissettiği duruma göre uyarlanabilir.

Yoga ile Romatizmal Hastalıkları İyileştirmek


Amerika’da sağlık uzmanları tarafından yapılan araştırmalara göre yoga, çeşitli romatizmal hastalıkları olan hastalar tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır. Bir Hint felsefe biçimi olan yoga, fiziksel egzersiz, rahatlama ve yaşam tarzı modifikasyonunu içermektedir. Kuzey Amerika ve Avrupa’da yoga genellikle fiziksel duruşlar, nefes teknikleri ve meditasyon ile ilişkilidir. Araştırmalar, yoganın artrit veya FM (yumuşak doku romatizması) olan hastalar için güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu belirtmektedir.

Romatizmal Hastalıklar


Osteoartrit, romatoid artrit ve fibromiyalji gibi romatizmal hastalıklar kronik ve yaygın olarak görülmektedir. Romatizmal hastalıkların fiziksel belirtilerinin ve etkilerinin yanı sıra, psikolojik etkileri de söz konusudur. Romatizmal hastalıkların çoğu için iyileştirici tedaviler mevcuttur ve iyileşme sürecini desteklemek için fiziksel egzersiz rutinleri bulunmuş, oluşturulmuştur.
Yoga, belirli romatizmal rahatsızlıkları olan bireyler için uygun olabilecek destekleyici bir uygulamadır. Düzenli yoga uygulaması, kas gücünü ve dayanıklılığını, propriyosepsiyonunu ve dengeyi, esnekliği artırır. Yoga, stres ve endişeyi azaltır, sakinlik, genel esenlik sağlar ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Yoga ayrıca, meditatif etkisiyle odaklanmayı sağlar ve beden farkındalığının artmasına teşvik eder. Bazı araştırmalar, yoganın C-reaktif protein ve interlökin-6 dâhil olmak üzere inflamatuar mediatörleri azaltmaya yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir. Yoga, her bireyin potansiyel kas iskelet sistemi ihtiyaçları hakkında iyi bilgilendirilmiş nitelikli öğretmenlerin gözetimi altında uygulanabilecek en iyi yöntemlerdendir.


Yoganın Faydaları


Yoga, romatizmal hastalıkların tedavi sürecine destek olabilecek iyi bir yöntem olarak sunulmaktadır. Kronik ağrıların giderilmesinde yoganın etkisinin önemli ölçüde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar, parmak eklemlerinin osteoartriti (OA), fibromiyalji ve romatoid artritli (RA) gibi rahatsızlıklara sahip bireylerin, düzenli bir yoga uygulaması sonucunda şikâyetlerinin azaldığını tespit etmiştir. Asanaların, vücut konumlandırma bileşenini arttırdığı, fiziksel esneklik, denge ve güç kazandırdığı, bununla birlikte, nefes ve meditasyonun farkındalığı arttırdığı ve stresi azaltmaya yardımcı olduğu yönündeki buluşlar, psikoterapötik etkisinin olduğu ve kronik ağrıları azaltmada yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Örneğin; parmak eklemlerinin osteoartriti (OA) gibi bir hastalıkta, asanaların iskelet yapısını yeniden hizalaması ve sert eklemleri gevşetmesi yönünde uygulama yapılması ile iyileştirici etkilerinin görülebileceği belirtilmektedir. Etkiler, asanaların (pozların) geometrisinin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok kas iskelet sistemi problemi mekanik olabilir ve mekanik olarak düşünülmektedir. Stresi ortadan kaldırmak ve anatomik ilişkileri yeniden kurmak için kasların yeniden düzenlenmesini sağlamak adına yoga önerilmektedir. Yoga, kontrollü solunum uygulamaları ile farkındalığı arttırmaya yönelik çabaları içerir ve kronik ağrıları azaltması ile de ilişkili bir farkındalık oluşturur.

Romatizmal Hastalıklar için Yoga


Yoganın fiziksel ve zihinsel bileşenlerinin kombinasyonunun, artrit ve diğer romatizmal hastalıklarla yaşayan insanlara neden uygun olabileceğine dair nedenler vardır. Örneğin, geleneksel tedaviye yardımcı olarak gevşeme, biyo-geri bildirim, özellikle romatizmal artritin (RA) erken dönemlerinde ağrı ile başa çıkmayı geliştirebilir. Yoga ile ilişkili fiziksel egzersiz, alt ekstremitelerde de güç oluşturabilir.  Önemli motor grupları olan kalça fleksörleri ve ekstansörler, diz fleksörleri ve ekstansörler, ayak bileği plantar fleksörleri eş zamanlı olarak çalıştırmayı hedefler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder