15 Kasım 2018 Perşembe

Cinsellik ve Yoga

Yoga, insanların cinsel hayatlarını oldukça pozitif yönde etkilemektedir. Bunun nedeniyse insanlar yogaya yaptıklarında bedenleri ve ilişkilerini tekrardan anlamlandırmaya başlayacaktır. Bundan kaynaklı da yoga yapan birey kendi bedeninin farkına varacak ve cinsel yaşamından haz duymaya başlamış olacaktır. Yazımda yoga nedir, nasıl yapılır, cinselliğe yoganın etkileri nelerdir, cinselliği güçlendirme yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar dilerim.


Daha İyi Bir Cinsel Hayat için Yoga

Cinsellik ve Yoga
Düzenli olarak yoga yapmanın, yoganın bilinen etkileri dışında neden daha fazla mutlu ettiği hiç aklınıza gelmiş miydi? Bunun nedeni, yoga yapan çiftlerin sıklıkla cinsel yaşamlarının ve enerji düzeylerinin genel kalitesinde büyük bir artış yaşamaları olduğunu biliyor muydunuz? Yoga sayesinde artan dayanıklılık ve esneklik, artan öz güven ve daha yüksek bir vücut hassasiyeti, cinsel yaşamı oldukça olumlu yönde etkiler.
Yoga, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak dengeyi bulmanıza yardımcı olur. Her anı kucaklamayı sağlayan yoga, kendimiz ve partnerimizle spiritüel, fiziksel, hatta cinsel olarak daha iyi bir bağ kurmayı sağlar.
Yoga, bedenlerimizi canlandırır, stres seviyelerini azaltır ve enerjimizi artırır, yoga libidoyu ateşlemeye yardımcı olur. 2009 senesinde dayanan bir araştırma, düzenli yoga pratiğinin, kadınlarda cinsel işlevin çeşitli yönlerini, arzu, uyarılma, orgazm ve genel tatmin dahil olmak üzere geliştirdiğini söylemektedir.

Yoganın Faydaları


Yoga, sırt, karın ve kasık da dahil olmak üzere vücudun tüm alanlarında dayanıklılık, kuvvet, esneklik ve kas kontrolü oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kendine güven, kendini tanıma ve duyarlılığı geliştirir.  Upavistha Konasana, Balasana (çocuk pozu), Setu Bandha Sarvangasana (köprü), Lotus, Halasana, Garudasana (kartal), Utkata Konasana, Adho Mukha Svanasana (aşağı bakan köpek)  ve Utthan Pristhasana (kertenkele) gibi pozlar, düzenli bir yoga pratiği içerisinde uygulandığında cinsel yaşama etkisi olacaktır.

Yoganın Cinsel Hayata Etkisi Nedir?


Yoganın cinsel yaşamınıza etkilerini süreç içerisinde fark eder, hissedersiniz. Yoganın cinsel yaşama olumlu etkileri arasında; dayanıklılığın artması, kas kontrolünün artması, güç ve esnekliğin artması, öz güvenin artması ve vücut imajının tazelenmesi sıralanabilir.


  • Dayanıklılık: Nefes ile gelişen bedensel ve zihinsel farkındalık özel yaşamınıza yansır. Yoga, konsantrenizin nefesinizde olmasını söyler ve düzenli yoga pratiği doğru nefes almayı öğretir. Nefese ve bedene odaklanarak, hissedilerek yapılan yoga pozları (asana), kas kontrolünü arttırır. Artan dayanıklılık, partnerinizle aranızda daha uzun süreli bir cinsel ilişkiye yol açar.
  • Kas Kontrolünü: Yoga pelvis ve kasık da dâhil olmak üzere vücudun tüm bölgelerinde kas kontrolünü öğretir. Erken boşalma ile ilgili sık karşılaşılan ve bu problemi yaşayan erkekler, kasık ve pelviste kasları daha iyi kontrol edebildiklerini ve bunun da cinsel performans sırasında daha fazla dayanıklılığa yol açabileceğini göreceklerdir.
  • Güç ve Esneklik: Yoga uygulayan kişilerdeki en belirgin özelliklerden biri, esnekliğin artmasıdır. Güç ve esnekliğin artması, özel yaşamınızda deneyimlediğiniz bir çok pozisyonu kolaylaştıracaktır. 
  • Özgüven ve Vücut İmajı: Yoga duruşları vücudu güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bu nedenle, dinamik yoga stillerini uygulamak, düzenli yoga pratiği yapmak kilo vermenizde ya da kilo kontrolü sağlamanızda ve vücudun şekillenmesinde hedefinize ulaşmanızı sağlar. Bu da, daha güçlü bir vücut imajı ve kendine güven duygusu kazandırır.
  • Duygular: Yoga öfke, hayal kırıklığı, kıskançlık ve rekabet gibi duygulardan kurtulmaya yardımcı olur. İnsana olumlu bir şekilde hizmet eden duyguları davet etmemizi öğretir. Bu durum da, özel yaşantıyı, aşkı olumlu yönde etkiler.
  • Zihni Arındırma: Stres, libidoyu azaltır ve sağlıklı bir cinsel yaşamın önünde engel oluşturabilir. Yoga ile zihnin temizlenmesi, meditasyon ve rahatlama yoluyla stresi azaltmak, fiziksel bedeni de olumlu yönde etkiler.
  • Aşk: Bhakti Yoga, adanmışlığın yogasıdır ve Bhakti pratikleri derin sevgi duygularını çağrıştırır. Bu uygulamaların ardındaki amaç ruhsal nitelikte olsa da, yaratılan enerji ve duygular, eşinize daha yakın hissetmenize ve yeniden bağ kurmanızı sağlamanıza yardımcı olabilir.


Cinsel Enerji ve Çakralar


Tüm çakralar hayatımızın bir alanına ilişkindir. Muladhara (ahem) kök çakrası ve Swadhistana sakral çakra, içgüdüsel cinsel dürtülerimiz ve cinselliğimiz ile ilgilidir. Bu iki enerji merkezi oldukça kolay bir şekilde bloke edilebilir, bu yüzden bu çakraları harekete geçiren yoga duruşları, durağan enerjiyi serbest bırakmaya ve hareket ettirmeye yardımcı olur.
Dolayısıyla, gerçekleştirilen düzenli yoga pratiği, enerji, beden, zihin farkındalığı ve bütünlüğüyle, özel yaşamınızı daha iyi ve sağlıklı hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder