19 Ocak 2018 Cuma

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir

Bu yazımda sizlere cilt lekelerine iyi gelen bazı maddeleri aktaracağım, cilt lekelerine neden olan melanin sentezini azaltan bu bileşikler gerek ilaç gerekse kozmetik ürünlerde bulunuyorlar. Ciltteki lekeler ve çilleri azaltan bu maddeler cilt lekeleri yani melazmayı azalttığı bilinen maddelerdir. Bunlar haricinde onun sapı bunun çöpü gibi bilgilere itimat etmeyin.Cilt Lekelerini Azaltan Maddeler

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir

Melazma yani melanin artışı sonucu oluşan cilt lekelerini azaltan çeşitli maddeler var. Bu maddeler ciltteki renk tonunu açmak için de kullanılır. Yani lekelerinizin bakımında kullanabileceğiniz yegane maddeleri sizlere yazacağım. Bu içeriklerin başlıcaları hidrokinon, azelaik asit, kojik asit, retinoik asit, kortizon, glikolik asit, arbutin, e vitamini, c vitamini, b3 vitamini, meyan kökü, aloe vera olarak uluslararası kaynaklarda belirtiliyor.


Hidrokinon

"Hydroquinone" olarak bilinen bu madde ülkemizde "expigment" krem olarak %2 ve %4 lük formlarda satılıyor. Genelde cilt lekeleri için doktorların en sık reçete ettikleri ilaçların başında gelmektedir. Dihidroksibenzen olarak da bilinen hidrokinon, DOPA enziminin tirozinaz inhibisyonu (tirozini azaltarak) melanine dönüşmesini engeller. Ancak hidrokinon içeren ürünler kullanırken iyi güneş koruması şarttır. Ayrıca hidrokinon a vitamini (retinoik asit) ve glikolik asitlerle birlikte daha etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Ancak cilde uzun süre düzenli uygulamalar sonucu iyi bakım yapılamazsa cildin kararmasına ve daha fazla lekelenmesine yol açabilir. Ayrıca cilt üzerinde depigmentasyona (pigment kaybı) yol açarak cildin kalıcı olarak beyazlamasına da neden olabilir.

Bir çok ülkede kozmetik ürünlerde kullanılması yasaklı bir maddedir. Ayrıca hidrokinon kullanımı sonucu çok fazla istenmeyen etki görülmesi nedeniyle genelde kullanılmaktan kaçınılır.

Azelaik Asit


Azelaik asit de tıpkı hidrokinon gibi tirozini azaltarak melanin üretimini engeller. Aslında oldukça etkili bir sivilce karşıtı ürün olan azelaik asit, aynı zamanda melanin üretimi üzerinde etkilidir. Azelaik asitin ciltteki normal hücrelerde pigment üzerinde etkisi olmaması nedeniyle hidrokinona oranla daha faydalı etki sağlar. Yani azelaik asit ciltte sadece hiperpigmentasyon (aşırı renk üreten) oluşturan hücreler üzerinde etkilidir. Ancak azelaik asit kullanımında yüksek oranlı örneğin %15 veya %20 dolayında konsantrasyonlarda kullanılması önerilir.

Kojik asit


Kojik asit mantardan üretilen bir üründür. Güçlü bir antioksidan maddedir. %1 ile %4 arasında cilt lekesi tedavisinde kullanılabilir. Özellikle %5 civarı glikolik asitle birlikte kullanımı cilt lekelerinde oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Retinoik Asit


Retinoidler, örneğin tretinoin, bizde (acnelyse ve tretin kremler) cilt üzerinde emilimi arttırıcı ve lekeleri azaltıcı etkiler gösterir. Bu yüzden doktorlar genelde expigment kremle birlikte %0,1 retinoik asit içeren tretin veya acnelyse gibi kremler reçete ederler. Ancak koyu tenli insanlarda cilt lekelerini arttırıcı etkileri gözlemlenmektedir. Bu madde cildi aşındırarak aşırı duyarlı hale getirdiği için çok sıkı korunma sağlanmalıdır.

Kortizon


Kortikosteroid olarak adlandırılan kortizonların  cilt aydınlatma etkisi vardır. Ancak kortizonlu kremler uzun süre kullanılamazlar, ayrıca vücutta başka etkiler gösterebilirler. Kortizonlu kremler genelde kısa vadeli retinoik asit içeren kremlerle birlikte ciltteki tahrişi azaltmak için kullanılabilirler.

Glikolik asit


Glikolik asit, cilt aydınlatma özelliğinden dolayı genellikle %5 gibi konsantrasyonda kullanılan, AHA (alfa-hidroksi asit) bir maddedir. Düşük oranlı konsantrasyonları melanin pigmenti üretimini azaltıcı etki gösterir. Yüksek oranlı glikolik asit ise kimyasal peelingle cildi soymaya yardımcı olarak. Cilt lekelerini yok eder. Glikolik asit tek başına kullanılabileceği gibi, hidrokinon, retinoik asit, arbutin, c vitamini gibi maddelerle de birlikte kullanılabilir.

Mequinol


Mequinol, bir hidrokinon türevidir. Ciltte emilimi arttırıcı bir madde olmasının yanı sıra a vitamini türevleriyle birlikte melanin üretimini azaltarak cilt lekelerine karşı etki gösterir.

Arbutin


Hidrokinonun bir türevi olan arbutin, hiperpigmentasyon yani ciltteki koyu lekelerin tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılan bir bitki özüdür. Ayı üzümü bitkisinden elde edilir. Genelde, alfa arbutin (alpha arbutin), beta arbutin ve deoksi arbutin olarak üç şekilde bulunur. Bunlar içerisinde en değerlisi alfa arbutindir. Piyasada bulunan bir çok arbutinli kremin etkili olmamasının nedeni ucuz olan beta arbutin kullanılmasıdır. Arbutin tirozinaz inhibisyonu sağlar yani tirozinaz enzimini azaltarak melanin üretiminin önüne geçer. 

E Vitamini


Kuvvetli bir antioksidan olan e vitamini alfa tokoferol (alpha tocapherol) ciltte uv hasarını azaltarak melanin üretimini engeller. Cildin rengini açmasa da lekelerin artmasının önüne geçer

Ferulik Asit


Bilinen en kuvvetli antioksidanlardan birisi olan ferulik asit, özellikle c vitamini, e vitamini gibi vitaminlerin antioksidan etkisini arttırarak uv hasarına karşı direnci yükseltir. Ayrıca melanin sentezini azaltıcı etkileri vardır.

C Vitamini


Askorbik asit veya diğer adıyla (l-ascorbic acid) antioksidan özellikleri yüksek bir vitamindir. Ciltte dopaquinonun DOPA'ya indirgenmesi engelleyerek melanin sentezini azaltarak lekelenmeyi önler. Ayrıca ciltte oluşacak uv hasarına ve serbest radikallerin cildi yaşlandırmasına karşı oldukça etkilidir. Cildi canlı ve parlak tutar, zaman içerisinde melazma lekelerini azaltır ve cilt rengini açar. Hidrokinona oranla etkisi daha az olsa da zararsız olması ve cilde diğer katkıları nedeniyle uzun vadeli cilt lekesi bakımında oldukça etkili bir maddedir.

Niacinamide


Niyasin olarak da bilinen b3 vitamini, melanositlerin keratinositlere transferini engelleyerek pigmentasyonunu azaltır. Bu da cilde canlılık vermesinin yanı sıra ciltte aydınlanma yapmasını sağlar, hiperpigmentasyonu oldukça azaltır.

Meyan Kökü 


Meyan kökü tirozinaz önleyici ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Melazma yani leke tedavisinde yüksek etkileri olmasa da faydalı bir bitkisel bileşiktir. 

Aloe Vera


Aloesin isimli bitkisel flavonoid içeren aloe vera, cilt lekelerinin azaltılmasında diğer bileşiklere yardım eder. 

Yeşil Çay


Yüksek miktarda flavonoid maddeler olan kateşin ile konjuge gallik asit içeren yeşil çay yaprakları cilt lekelerinin azaltılmasında melazma tedavisinde diğer maddelere yardımcı olur.

Yazı burada bitiyor konuyla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımı başlıkları tıklayarak kesinlikle okumaya çalışın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder