20 Ocak 2018 Cumartesi

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

Bu yazımda sizlere cilt lekeleri nasıl geçer konusunda bilgiler vereceğim. Malum cilt lekesi kadınların en büyük baş belalarından birisi. Leke ile mücadele konusunda insanlar neredeyse servet harcıyor. Bazıları bu lekelerden kurtulurken bir çok insan gittiğini düşündüğü lekelerle yeniden yüzleşebiliyor. Peki bu lekeler nasıl geçer veya neden geri geliyor. İşte bu yazıda size bunun nedenlerini ve yapmanız gerekenleri aktaracağım.

Cilt Lekesi Tedavisi


Cilt Lekeleri Nasıl Geçer
Cilt lekeleri bir başka deyişle güneş lekeleri yani melazma sorunu yaşayan kadınlar ilk iş olarak bir doktora gidiyor. Lekeler için doktorlar topikal kullanılan expigment krem (hidrokinon) ile tretinoin (acnelyse, tretin) gibi kremler kullanılır. İlk başlarda oldukça iyi etkiler gösteren bu kremler, cilt lekelerini açarlar. Ancak zamanla lekeler geri gelebiliyor. Ayrıca bu kremlerin kullanımı sonrası daha koyu cilt lekeleri de sıkça rastlanan sonuçlardır. Peki ne yapmak gerekiyor.


Cilt Lekelerinin Nedeni


Öncelikle cilt lekelerinin nedenini iyi bilmek lazım. Daha önce yazdığım cilt lekeleri neden olur yazımda detaylarıyla anlattığım gibi cilt lekeleri çok çeşitli nedenlerle oluşabilir. Cilt lekelerinin nedenini doğru saptadıktan sonra ona yönelik bakım yapmak önemlidir. Çünkü özellikle melazma yani güneşe bağlı lekeler açılsa bile lekelenmeye neden olan faktör ortadan kaldırılmadıkça o lekelerin geri gelmesi neredeyse kaçınılmazdır.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer


Güneş lekeleri yani melanin üretimi artışı sonucu oluşan melazma lekeleri cildin, lazerle, kimyasal peeling veya soyucu kremlerle cilt soyulup lekeler hafifletilir. Yani ilk etapta lekelerin geçmesi için cildin soyulması gerekiyor. Genelde lekeler geçtiğinde veya hafiflediğinde insanlar işlerinin bittiğini düşünüyorlar ancak yanılıyorlar. Asıl sorun bundan sonra başlıyor. Geçen lekenin geri gelmemesi için bakım şart. Şimdi eğer güneşten oluşan lekelerse sıkı bir güneş koruması şart.

Peki güneşten korumasına rağmen lekeler neden oluşur. Bunun iki nedeni vardır ilki güneş koruyucu sürmelerine rağmen bu koruyucuya güvenerek güneşe maruz kalmak veya koruyucuların yeterince korumamasıdır. Ama asıl neden güneşin tetiklediği lekelerin alt nedenini bilmemektir. Yani kullanılan ilaçlar, bazı hastalıklar, bitki çayları veya dış etkiler de lekelenmeler yapabilirler. Ancak ciltte melanin üretimini durdurulmadığı sürece bu lekelerin geri gelmesi kaçınılmazdır.


Cilt Lekeleri Neden Geri Gelir


Bir çok tedavi ve bakım sonrasında geçen lekelerin geri gelmesi bu konuyla uğraşan insanları üzüyor. Peki geçen lekeler neden geri çıkıyor. Çünkü soyma veya diğer yöntemlerle geçirilen melanin üretimi zamanla tekrar artıyor. 

Şimdi birçoğunuza garip gelebilir ama cildinizdeki lekelerin nedeni havadaki ağır metaller, sudaki kireç, klor, veya arsenik gibi diğer maddeler olabilir. Çaydanlıkta şebeke suyunu kaynattığınızda çaydanlık dibinde biriken kireç tabakasını biliyorsunuz. Siz yüzünüzü her yıkadığınızda bu kireç ve diğer maddelerin cildinize ne kadar geçtiğini tahmin bile edemezsiniz.

Ayrıca yüz yıkamakta kullandığınız sabunların yüksek ph'ı cildinizde lekelenme yapabileceği gibi, özellikle temizleme köpükleri veya sıvı sabun ve jellerdeki SLS ve türevi sülfatlı malzemelerin ciltte lekelenme yaptığını da bir çok insan bilmiyor.

Yani güneşten korunmasına rağmen gene de oluşan lekeler aslında sadece güneşten olmayabilir. Bu yüzden lekeyi önlemek için ciltteki serbest radikallere karşı mücadele etmek çevresel koşulları azaltmak gerekiyor. İşte bu yüzden lekeleri geçirmek ve yeniden gelmesini engellemek için düzenli ve hafif bakımlar yapmak ve alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor.

Cilt  Lekesi Nasıl Geçer


Cilt lekelerini ortadan kaldırmanın tek yolunun soymak olduğunu biliyoruz. Ancak soymak hızlı sonuç verse de melazma lekeleri tekrar ciltte yeniden oluşur. Çünkü melazmayı oluşturan melanin salınımını azaltmak gerekiyor. Expigment, acnelyse, tretin gibi ilaçlar melanini baskılayıp cildi soyarak lekeleri geçirebilirsiniz. Ancak bu tarz sert ilaç ve kremler düzenli kullanılamaz. Ayrıca lazerle cildin soyulması, veya kimyasal peeling gibi işlemler de lekeleri geçirse de bu lekeler zamanla yeniden oluşur.

Şimdi bu noktadan sonra ciltteki lekelerin oluşumunu önleyecek günlük düzenli bir bakım periyodunu size aktaracağım. Madde madde size yapmanız gerekenleri aktaracağım. Bu noktada vereceğim tarifler cilt lekelerine ne iyi gelir yazımda aktardığım cilt lekelerini baskılayan ve azaltan maddelerden oluşacak.

Lekeli Cilt Bakımı


Evvela sağdan soldan duyduğunuz onun sapı bunun çöpü gibi şeyleri yapmaktan vazgeçin, cildinize limon vb. sürmeyin, lekelerinizi daha fazla artırmaktan başka bir işe yaramaz. Cildinize serbest radikallerle mücadele edecek ve melanini azaltacak bakımlar yapmalısınız. Şimdi ilk olarak cilt lekeleriniz hala koyuysa yapacağınız bakımı ve sonrasında koruyucu bakımı yazacağım.

Koyu Cilt Lekeleri


Bu bakımda amaç ciltteki melanin salınımını azaltmak ve cildinizdeki lekelerden kurtulmak. Eğer cildiniz ince değilse veya lekeler derinse bunun için soyma işlemi yapmalısınız. Soyma işlemi için bir güzellik merkezinde lazer veya kimyasal peeling yaptırabilirsiniz. Ya da evde kimyasal peeling yapabilirsiniz. Bunun için cilt lekelerine çözüm yazıma bakabilirsiniz. Bu soyma işleminden 15 gün sonra lekeleriniz hala koyuysa veya cildiniz ince ve soyma yapmayacaksanız yapacağınız bakım şu şekilde olacak.

Kullanılacak malzemeler, alpha arbutin, kojik asit, b3 vitamini, c vitamini, glikolik asit %40, sülfatsız yüz yıkama jeli, aloe vera.

Sabah bakımı için aşamalar.


  • Cildinizi sabah sabun kullanmadan, sülfat SLS, SLES ve içermeyen sülfatsız bir temizleyiciyle yıkayacaksınız.
  • Bir tatlı kaşığı suya ince bulgur tanesi kadar, çok az b3 vitamini ekleyip tüm yüzünüze süreceksiniz. B3 vitaminini kuru yerde saklayın nem almasın, içerisine nemli kaşık vb. sokmayın.
  • Sonrasında 50 gr aloe vera jeli ile 1 gr alpha arbutini karıştırıp hazırlayacağınız malzemeyi sadece cildinizde lekelerin üzerine süreceksiniz. arbutinli karışımızı buzdolabında saklayın.
Akşam Bakımı İçin Aşamalar

  • Akşam evde makyajınız varsa sildikten sonra az miktarda glikolik asitli toniğinizle tüm yüzünüzü sileceksiniz. Bu toniği hazırlamak için %40 glikolik asiti bir şişe maden suyuyla karıştıracaksınız. Bu karışımı buzdolabında saklayın.
  • Glikolik asit tonikten hemen sonra kojik asitli kaşırışımı sadece lekelerin üzerine süreceksiniz. Kojik asit karışımı için 25 gram aloe vera jeli ile 1 gr kojik asit karıştırmanız lazım. Bu karışımı da buzdolabında saklayın.
  • Glikolik asitle tüm yüzünüzü sildiniz. Sonrasında sadece lekelere az miktarda kojik asit sürdünüz. İki dakika bekleyip cildinizi sülfatsız temizleyici ile yıkayacaksınız.
  • Yüzünüzü yıkadıktan sonra, birr tatlı kaşığı suya ince bulgur tanesi kadar, çok az c vitamini (l-ascorbic acid) ekleyip tüm yüzünüze süreceksiniz. C vitaminini kuru yerde saklayın nem almasın, içerisine nemli kaşık vb. sokmayın.
  • Son olarak alpha arbutini az miktarda sadece lekelerin üzerine sürdükten sonra. cildinize bir nemlendirici sürüp işlemi bitireceksiniz.
Peki bu malzemeleri içeren kozmetikleri neden kullanmıyoruz. Çünkü kozmetik ürünlerde bu karışımları i,çeren maddeler başka bir sürü kimyasalla tepkimeye girip etkisini yitiriyor. Ayrıca bu tarz malzemeler çözelti haline geldikten sonra çok çabuk bozuluyor. Bu yüzden mümkün mertebe tek kullanımlık çözeltiler hazırlayıp diğerlerini de buzdolabında saklayarak taze kullanıyoruz. Yani kullandığınız kremlerin işe yaramamasının en önemli nedeni içeriğindeki malzemelerin zamanla etkisini yitirmesi.

Cilt Lekesi Önleyici Bakım


Cilt lekeleriniz açıldı, soydurdunuz veya başka işlemlerle lekeleri yokettiniz ama geri gelmemesini istiyoruz. Bunun için cildimizde serbest radikal oluşumunu engellemeli ve kısmı olarak melanin sentezini bastırmalıyız. Ayrıca cildin yaşlanma ve kırışıklıklara karşı korunması lazım.

  • Cildinizi sabah ve akşam sabun kullanmadan, sülfatsız  temizleyiciyle yıkayacaksınız.
  • Sabah bir tatlı kaşığı suda eriteceğiniz ince bulgur tanesi b3 vitaminini cildinizi yıkadıktan sonra süreceksiniz. Akşam ise gene bir tatlı kaşığı suda erittiğiniz c vitamini tozunu cildinize süreceksiniz. 

Yapmanız gereken bu kadar basit. Ondan sonra lekeleriniz oluşmayacak. Ha yaz aylarında lekelerde bir artış görürseniz yukarıdaki tarifteki gibi sabah akşam alpha arbutin uygulayabilirsiniz. Tabi bütün bunların yanı sıra cildinizi güneşten korumaya çalışın. Sadece güneş koruyuculara güvenmeyip fiziksel teması da en azından saat 11.00 ile 16.00 arası en aza indirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder