6 Ocak 2016 Çarşamba

TCA Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır

Tca Kullanımı


Tca kullanımı hakkında çok fazla blog yorumu ve maille soru geliyor. Çeşitli soruların ışığında bir yazı yazmanın zamanı geldi diye düşündüm. Tca kullanırken nelere dikkat etmelisiniz ve nasıl uygulama yapacağınıza dair bu yazının hepinize faydalı olmasını diliyorum.

Tca kullanımında ilk aşama malum uygulama aşaması. Mümkünse cilt lekesi ve çiller için %15 tca kullanmanız faydanıza, eğer derin sivilce çukurları ve izleriniz varsa ilk uygulamalar için %20 tca kimyasal peeling kullanabilirsiniz.Tekrar uyarayım ki bunlar kişisel bilgilerimdir, mümkünse bu asiti doktora yaptırın, ben evde kendim yapıyorum ancak, eğer bütçeniz elveriyorsa doktora yaptırın. Burada paylaştığım bilgiler kişisel tecrübelerim olduğundan dolayı kesinlik içermez, ayrıca tıbbi tavsiye veya kullanım anlamına gelmez. Kullanmak tamamen sizin sorumluluğunuzda.


TCA Nasıl SürülürKimyasal peeling asitini cildinize 2 kat uygulamanız oldukça faydalı olacaktır. Bu hem yeteri kadar sürmeme problemini ortadan kaldıracak hem de daha iyi bir uygulama sağlayacaktır. İlk uygulama için tca kimyasal peeling asitini 1 ( bir) dakikadan fazla cildinizde bekletmeyiniz. Asiti 1 dakika beklettikten sonra bol suyla yıkayınız. Bu 2 kat uygulamayı bu bir dakikanın içerisinde yapacaksınız. yani sürdünüz 15 saniye sonra bir daha sürün ve toplamda bir dakika bekleyip cildinizi yıkayın.

Cildinizi bol suyla yıkayın. defa defa yıkamanızda fayda var. Cildinzi sonrasında bir havluyla nazikçe kuruladıktan sonra çeşitli kremler sürebilirsiniz. Bepanthene, madecassol, e vitamini, çinko oksit, gibi maddelerle merhem yapabilirsiniz. Bu krem veya merhemleri cildinize 6 satte bir sürebilirsiniz.

Uygulama 1 ay yani 30 günden önce tekrarlanmaz. Bakın az sürdüm, acaba etki etmedi mi gibi düşüncelerle bir sefer daha sürmeye kalkmayın. sürdünüz yüzünüzü yıkadınız ondan sonra bir ay daha asit sürmeyi unutun.

TCA Sonrası Bakım


Kimyasal peeling asitleri üst deriyi soyan asitlerdir. Bu yüzden asitler işlevlerini yaptıktan sonraki cildinize iyi bakmalısınız. tca dan sonra yaşanan problemler genelde bu bakım safhasında karşılaşılan sorunlardır. çeşitli bakım talimatlarını madde madde yazayım.

 1.  Tca kullanılan bölgeyi kesinlikle sabun vb. sert şeylerle yıkamayın. Mümkünse suyla yıkayın, yıkama suyu da damacana su olursa iyi olur.
 2. Asit uygulanan alandaki deriyi kendiniz soymayın.
 3. Eğer vücudunuzda bir alana uyguluyorsanız dar kıyafetler giymeyiniz.
 4. Asit uygulanan bölgeyi aşırı sıcak ve soğuğa maruz bırakmayın.
 5. Özellikle bahar aylarında ve yazın güneşe karşı koruyunuz.
 6. Çamaşır suyu tuz ruhu gibi maddelerle temizlik yapılan alanlarda bulunmayın, buharı bile olumsuz etkileyebiliyor.
 7. Kremlerinizi düzenli sürün.
 8. Soyulan deri hassas olur pembelik geçene kadar özen göstermeye devam edin.

TCA'yı Kimler Kullanamaz


Tca her cilde uyabilen bir asit değildir. yani kafanıza göre alıp kullanmaya kalkmayın. Özellikle aşağıda yazdığım durumda olanlar tca ile kimyasal peeling yapmasınlar.

 1. Açık yara olan alanlara tca sürülmez.
 2. Sivilceli ciltlere tca sürülmez.
 3. Hamile veya emzirenler tca süremez.
 4. Roaccutane vb. kullananlar tca süremez. İlaç kullanımı bittikten 1 sene sonra kullanabilirsiniz.
 5. Kılcal damar sorunu olanlar tca kullanamazlar.
 6. Ciltte rozasea varsa tca kullanılmaz.
 7. Aşırı kızarık ve alerjik ciltler tca kullanamazlar.

Tca kimyasal peelingin cildinizde bir çok soruna çözüm bulabileceği bir gerçek ama dikkatli kullanmak kaydıyla lütfen yukarıdaki kullanım önerilerine ve talimatlarına uyun. Sorularınız varsa yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

2 yorum:

 1. Merhaba, göğüs bölgemde yıllar önce oluşmuş hafif kabarık bir iz mevcut. % kaçlık tca kullanmalıyım? Ve minimum ile maksimum kaç dakika bekletebiliyoruz?

  YanıtlaSil
 2. Merhaba.tca peeling kac yasindan sonra uygulanmali ve tirnak izleri icin hangi tca peeling onerirsiniz

  YanıtlaSil