15 Aralık 2015 Salı

Nane Limon

Nane İle Limon


Tuhaf bir aşk hikayesi gibi nane ile limonun aşkı. Biraz acı, biraz ekşi ama oldukça faydalı bir aşk bu. Ne zaman nane limon adı duysam hemen aklıma Barış Manço'nun o güzel sözleri geliyor.


"zürefanın düşkünü beyaz giyer kış günü
sonunda şifayı kapıpta şaşırınca
bana gel beni dinle iyi yaz
defteri kalemi al iyi yaz
nane limon kabuğu bir güzel kaynasın aman
ha ha ha ha ha içine hatmi çiçeği biraz tere otu katasın aman
ha ha ha ha ha hatta biraz tarçın bir tutam zencefil aman
ha ha ha ha ha bin derde deva geliyor biraz daha sabret güzelim
ha ha ha ha ha hapşu
çok yaşa
sende gör
rahat ve iyi yaşa"
Söz müzik: Barış Manço


Sözler güzel ama asıl mesele bu nane limon kaynatma olayının oldukça popüler olması ve gerçekten bir çok soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyona iyi gelmesi. Peki nasıl oluyor bu diyenler için olayı irdeleyen bu yazıyı hazırladım. Nane limon faydalarının ve nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalışacağım.

NaneEvvela limonla kaynayan nane nedir ona bakalım. Ballıbabagiller familyasından bir bitki nane aslında 20-25 türü var nanenin, ama biz genelde Türkiye'de yetişen tüylü naneyi kullanırız. Nane taze olarak salatalara konulduğu gibi kuru olarak da çorbalara, tatlılara konulan bir bitki. Gribe, soğuk algınlığına iyi geldiği gibi bağışıklık sistemini güçlendirir, sinirleri yatıştırır vücuda rahatlık verici etkileri vardır. Ayrıca ateşi düşürür ve özellikle sindirim sistemine çok faydalı bir bitkidir nane. Bu özelliklerini ona yapısında bulunan menthol (mentol) vermektedir. Zaten eskiler de sürekli olarak bu bitkiyi çeşitli grip hastalıklarında bu yüzden kullanmışlardır.


Nane Limon Nasıl Yapılır


Nane limon karışımında iki tür tarif vereceğim. bunlardan birisi geleneksel nane limon bir de daha faydalı bir karışım olacak. Klasik nane limon için;

 • 1 su bardağı su
 • 1 adet limon
 • 1 yemek kaşığı nane (kuru yerine taze nane daha etkilidir)

Evvela limonu yıkayıp kabuğunu rende aracılığıyla rendeliyoruz. daha sonra limonu ufak parçalara bölüyoruz. Büyükçe bir cezveye bir su bardağı suyu ilave edip limon kabuklarını ve limon parçalarını ilave ediyoruz. Sonra eğer elinizde varsa 10 yaprak taze nane yoksa bir yemek kaşığı kuru naneyi ilave edip 5 dakika kadar kaynatıp, sıcak sıcak içiyoruz. içerken zorlananlar biraz şekerle tatlandırabilirler.

Nane Limon Tarifi


Bir diğer şifakaynağı ise nane limonun içine eklenen diğer bitkilerden oluşuyor. Bu kaışım ciddi anlamda nefes yollarını açıp, nezle ve grip gibi durumlarda işe yarıyor.

 • 1 su bardağı su
 • 1 adet limon
 • 1 yemek kaşığı nane
 • 4 adet karabiber
 • 4 adet kuru karanfil
 • yarım çay kaşığı zencefil
 • yarım çay kaşığı tarçın
 • 4 adet kebabe
 • tatlandırmak için bir tatlı kaşığı andız pekmezi

Limonumuzun kabuklarını yıkayıp, kabuğunu rende aracılığıyla rendeliyoruz. daha sonra limonu ufak parçalara bölüyoruz. Büyükçe bir cezveye bir su bardağı suyu ilave edip limon kabuklarını ve limon parçalarını ilave ediyoruz. Sonra eğer elinizde varsa 10 yaprak taze nane yoksa bir yemek kaşığı kuru naneyi ilave ediyoruz, sonrasında çekilmemiş karabiber, 4 adet kuru karanfil, 4 adet kebabe ve zencefille tarçını ilave edip 5 dakika kadar iyice kaynatıyoruz.

Karışımı süzdükten sonra bir tatlı kaşığı andız pekmezi ile karıştırıp tatlandırarak içiyoruz. bu karışımı içip de rahatlamayan insan yok gibidir. Bir anneanne tarifi gibi dursada oldukça etkili bir karışımdır.


Nane Limon Faydaları


Nane limon neye iyi gelir diye araştırırken internette yüksek c vitamini içerir gibi sallamasyon yazıları okumaktan gene bıktım. tekrar yazayım limonda sanıldığı kadar yüksek c vitamini yoktur. Nane limon aslında solunum yollarını rahatlatan bir içerik nedeni nanede bulunan mentoldür aslında. Nane limon genel olarak soğuk algınlığına, gribe karşı oldukça faydalıdır, vücut direncini arttırır. Özellikle yukarıda yazdığım ikinci tarifi sigara içen insanlar kışın 2-3 günde bir sabahları tüketmek çok faydalıdır ve sizi hastalıklardan korur.

Nane Limon Kabuğu 


Bir hususu tekrar belirtmek istiyorum, nane limon yaparken mümkün mertebe kabuklarını rendeleyerek yapın. Limon yazısında da belirttiğim üzere limonun kabuğu limonun kendisinden daha faydalı. O yüzden nane limon kabuğu önemli, bazı insanlar limonu dörde bölerek yapıyorlar bu da kabukta bulunan çeşitli bileşiklerden tam olarak faydalanmasını önlüyor.

Yazım burada bitiyor, bir sonraki yazıda bir başka şifa kaynağı olan limon sarımsak kürü anlatacağım, siz de nane limon hakkındaki soru, görüş ve fikirlerinizi aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada paylaşırsanız çok sevinirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder