15 Aralık 2015 Salı

Limon Sarımsak

Limon Sarımsak Kürü


Galiba ülkemizde bir çok bakım için vazgeçilmez maddelerin başında limon geliyor. Limon rüyalara kadar giren bir meyve rüyada limon görmek hayal ırıklığına ve sorunlara delalet derler, hoş hayatın kendisi başlıbaşına bir hayal kırıklığı problem ama neyse konumuza dönelim evet bir limon bir de sarımsak her konuda muhakkak bir şeylere iyi gelen bitkiler. peki bu ikisi karışınca ne olur. Sarımsak limon kürü bu yazının konusu.

Özellikle kalp ve damar sorunu olan insanlara önerilen bir karışım limon sarımsak. Rus doktorlar öneriyormuş, bu aralar rusya ile aramız limoni, ruslar artık antalya'ya tatile gelmekle kalmıyorlar limon da almıyorlar, umarız kalp ve damar sorunlarında artış olmaz. İddialara göre sarımsak ve limon iksiri kalp damar tıkanıklıklarını aşıyormuş.

Sarımsak LimonBu kür için limon suyu ve sarımsak kullanılıyor. Kürü hazırlamak için yapılması gereken şey biraz sabır. Malzeme olarak 1 litrelik cam kavanoz kullanacağız. Her 2 haftada bir hazırlayacağız, bu yüzden 2 haftada bir kür için sarımsak ve limon kurmamız lazım. Genelde türkiyedeki sitelerde limon ve sarımsağın içerisine yabancı maddeler eklememek gerektiği belirtilir, ancak "lemon garlic" olarak arattığımızda yabancı kaynaklar zencefil ve bal ilave ediyorlar.

  • 1 litrelik cam kavaoz
  • 20 adet limon
  • 20 diş sarımsak

Genelde internette 2 litrelik tarifler veriliyor ama bu yanlış, bunu bir litre olarak hazırlayıp taze taze içmek çok daha faydalı, unutmayın ki kapağı açılan maddelerde bakteri üreme olasılığı oldukça yüksek. Neden 20 limon diyeceksiniz, bir limondan ortalama 50 gram su çıkar 20 limon 1 litre suya tekabüğl eder. Tabi iri ve bol sulu 15 limondan da bir litre limon suyu elde edebilirsiniz. Ama siz gene de 20 limon alın, az gelmesin artanı salataya, çorbaya sıkarsınız. 

Evvela limonlarımızın 15 tanesini sıkıp kavanoza limon suyumuzu dolduruyoruz. Sonra 20 baş sarımsağımızın kabuklarını soyup bir güzel eziyoruz, ezilmiş sarımsakları kavanoza ilave edip, kavanozun doluluğuna göre yeterli miktarda limonu sıkarak kavanozu tamamlıyoruz. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp serin nemsiz ve güneş görmeyen bir yerde beklemeye alıyoruz. Kesinlikle güneş göstermeyin. kiler karanlık oda veya mutfak dolapları bu iş için ideal. güneş göstermeyin. Kavanazumuzu 2 günde bir çalkalamayı ihmal etmiyoruz. takribi iki hafta içerisinde sarımsaklar limon içerisinde erimiç olacak. Ortalama 3 hafta (21 gün) sonra kürümüz içilmeye hazır.

Limon Sarımsak  Mucizesi


Sarımsak ve limon karışımımız hazır. Peki limon sarımsak kürü nasıl kullanılır. Genellikle önerilen şey sabah aç karnına içmektir. Sabah yarım çay barağı kürü afiyetle aç karnına içiyorsuz. kürü içtikten sonra bir 15 dakika kadar birşey yememeye özen göstermelisiniz. 

Yabancı forumlarda zencefil ve bal ekleniyor. Ben onu deneyeceğim, zencefilin faydaları malum, bal da herhalde tatlandırmak için kullanılıyor.
  

Sarımsak Limon Kürü Zararları


Limon ve sarımsak kürürü özellikle düşük tansiyonu olan insanların içmemesi lazım, bu kür tansiyonu çok düşürür. Ayrıca çeşitli ilaçların etkisini değiştirebilir, özellikle düzenli ilaç kullananlar dokotlarına danışmalarında fayda var. Unutmayın ki bu tarz kür ve bakımlar herkese iyi gelebilir ama size ters etki yapabilir. Yani limon ve sarımsak kürü kullananlar genelde memnun olsalar da bu size çok iyi geleceği anlamına gelmez.

Limon ve Sarımsak Kürü Faydaları


Bu kür hakkında internette çok fazla bilgi var. Neredeyse mucize diyenlerden tutun da her hastalığa iyi geldiğini iddia edenlere kadar bir çok şey okuyabilir veya duyabilirsiniz. ama temkinli olmakta fayda var. Ancak genelde belirtilen belli başlı gaydalar şunlar.

  • En çok kalp ve damar tıkanıklığı sorunlarına iyi geldiği bilinen bir kürdür. Kalp ve damar tıkanıklarında oldukça faydalıdır.
  • Vücudu toksinlerden arındıran bir etkisi vardır detoks içerikli denilebilecek bir kürdür.
  • Vücut direncini arttırarak çeşitli hastalıkların önlenmesinde faydalıdır.
  • Yüksek kolesterole, ve yüksek tansiyona oldukça iyi gelir.
  • Kalp krizine karşı kalbi güçlendirici etkileri vardır.
  • Şeker düşürücü etkileri vardır.
  • İdrar söktürücü etkileri vardır.
Yazım burada bitiyor, sizde sarımsak ve limon ile ilgili bilgilerinizi tecrübelerinizi ve sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşarak daha fazla insana faydalı olabilirsiniz. Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder