16 Aralık 2015 Çarşamba

Limon Maskesi

Yüze Limon Sürmek


Limon maalesef cilt bakımında oldukça sık kullanılan bir madde, limon maskesi içinse envai tarifler var, karbonat, yoğurt, bal, maydanoz, kahve, yumurta akı, tarçın gibi maddeler sıralanıyor. Üstelik bu tarz şeyleri anlatan  yazıların başlangıcında evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle güzellik sırrı, bilmem ne mucizesi gibi tanımlar mevcut. Ah keşke mucize olsa da bı-uzdolabının kapağını açan her kadın bir anda afeti devran olsa. Ama olmuyor, üstelik olan şey bu tarz saçma sapan şeyleri yapıp bir sonuç alamayan hatta problemi daha derinleştiren kadın sayısı oldukça fazla.

Limon bu bakımlarda çok kritik ve bir o kadar uzak durulması gereken madde. Yani yağlı ciltlere limon sürün, cilt beyazlatmak için limon kullanın cilt lekesi için limon sürün, onu onla bunu bunla karıştırın maske yapın gibi şeyler bilimsel olmadığı gibi hiç bir işe yaramaz. Yani yüze limon sürülmez. Şimdi sırayla en popüler limon maskelerine bir bakalım.

Bal Limon MaskesiSivilce ve siyah noktalar için kullanılması tavsiye edilen bir maske limon bal maskesi, hatta işi ileri götürüp yara izlerini giderdiğini iddia edenler bile var. Peki gerçekten işe yarar mı dersiniz. Yani sivilcelere ve siyah noktalara "p.acnes" (Propionibacterium acnes) isimli bakteri yol açar. Bu bakteri için "benzoil peroksit" ve "salisilik asit" en çok kullanılan maddeler, çeşitli antibiyotikler de kullanılan ürünler arasındayken,yüzlerce ilaç ve kozmetik firması sivilceler konusunda araştırma yaparken, birden karşımıza bal ve limon mucizesi çıkıyor.

Öyle kesin anlatıyorlar ki, bir tatlı kaşığı limon suyu ve 2 tatlı kaşığı balı karıştır sür yüzüne bütün cilt sorunlarından kurtul anında cirlop gibi ol. Hatta tarif verirken organik bal kullanın daha faydalı olur diyeni mi ararsınız, limonla balı karıştırın ısıtın diyenimi mi ararsınız. türlü şaklabanlık ve saçma sapan bilgi dolu internet. Buna inanan çok insan çıkıyordur eminim, ama siz inanmayın. yani ne siyah nokta ne de sivilcelerde limon ve bal işe yaramaz.

Bal bir şekerdir, şeker hümektan (humectant) yani nemlendirici bir maddedir. Dolayısıyla bal nemlendirici işlevleri olan bir maddedir ve cilde nem verir. Balın bir başka özelliği yara iyileştirici olmasıdır, evet balı yaraların üzerine sürerseniz, yaraları daha hızlı iyileştirebilmeniz mümkün. Hem yaralanan alanın hava almasını ve mikrop kapmasını engeller hemde nemli tutrak hızlı iyileşmesini sağlar. Bal mikrop kırıcı bir maddedir. Ancak gene de siz yara ve yanıklarda doktora gidiniz. Bu bilgiler doktora ve eczaneye ulaşılamayan çağda işe yarıyordu ama doktor var kardeşim eczane var. Ha derseniz ki yaralanan yere süreceğim merhemin üzerine bal sürsem ne olur. Evet ilacın üzerine sürebilirsiniz.

Ama bal ve limon karışımı cildinizde bir işe yaramaz. Bu yüzden sivilce geçirmek, siyah nokta gidermek için bal kullanmayın.

Yoğurt Limon Maskesi


Cilt lekesi konusunda yoğurt maskesi tarifleri havada uçuşur daha önce açıkladım bu maskelerin tariflerini verenlerin çoğu basit mantıklardan hareket ediyorlar. Bu mantık cilt lekelerinde işe yarayan alfa hidroksi asitler ve vitaminlerden hareketle oluşuyor. Yoğurtta laktik asit ve limonda c vitamini ve sitrik asit var. O halde limon yoğurt karışımı cilt lekesini geçirir mantığıyla hareket ediyorlar. Ama mantık yanlış, çünkü yoğurttaki laktik ast oranı %2 limonda ise %5 sitrik asit ve %0,5 civarında c vitamini var.

Ayrıca bu maskeleri gündüz yapmamak lazım. Bu tarz asidik maskeler gece uygulanmalı neden ise cilt üzerinde kızarıklık ve yeni lekelere yol açmasıdır. YAni kaş yapayım derken göz çıkarmanız daha muhtemel. Bu yüzden limonla yoğurtla uğraşacağınıza %5 glikolik asitle gece cildinizi silip ardına saf c vitamini sürmeniz çok daha etkilidir. Hem cildinize katkısı daha fazladır.

Yani kısmen işe yarasa da etkisini göremeyeceğiniz bir maske yoğurt limon maskesi. Onun yerine dediğim gibi glikolik asit ve c vitamini bakımları yapabilirsiniz.

Kahve Limon Maskesi


Kahve telvesi özellikle ciltte peeling amaçlı kullanılan fiziksel bir peeling ürünüdür. Cildi mikro biçimde çizerek çok hafif soyar. Fiziksel peelingleri dönem dönem yapmak faydalıdır. Yani kahve ile peeling yapabilirsiniz. Ancak bu peelingler ile ölü deriyi soyma ve cildi arındırma dışında çok büyük etkiler beklemeyin.

Yani kahve peelingi ile siyah noktalarınızı gidereemzsiniz, sivilce sorununu çözemezsiniz, cilt lekelerini gidermeniz de mümkün değil. Ama kahvenizi içtiniz, neyse haliniz çıksın faliniz deyip falınıza baktınız, bu kahveyi evde cildinizi ovmakta kullanıp peeling yapabilirsiniz. Ara sıra bu tarz malzemelerle yapacağınız peelingler size oldukça faydalı gelecektir.

Ama kahveyi alın, içine limon sıkın, bal ekleyin gibi abidik gubidik işlere kalkışmayın. Siz için kahvenizi, bakın falınıza, telvesi ile yüzünüzü ovalayın hepsi bu. Yani maske vb işlemler için kahve kullanmayınız. Sadece fiziksel peeling yapın ve geçin.

Yumurta Akı Limon Maskesi


Yumurta akı cilt bakımında adı geçen bir başka madde. Genelde yumurta akı maskesi olarak bilgiler var, tabi limon da yanına ilave edilmiş hemen, yumurta akı ve limon maskesini bir başka mucizevi maske diye aktarılıyor. Sivilcelerden, cilt beyazlatmaya, cilt lekelerinden kırışıklığa kadar bir sürü şeye iyi geldiği söyleniyor. Tabi ki çoğu bilimsel değil. Evvela yumurta akında ne var diye bir bakalım da ona göre ne işe yarayacağına karar verelim.

Yumurta akı proteinden oluşan bir besin maddesi. Şİmdi tıpkı bal gibi yumurta akı da ciltteki yaralanmalar ve yanıklar için oldukça iyi gelen bir madde. Yumurta akını yanık durumunda hemen cilde sürerseniz hava ile teması kesip cildi korumaya alacaktır. Ama yumurta akıyla ne sivilceleri, ne de cilt lekelerini geçiremezsiniz.

Hele yumurta akıyla çok çok haftada 1-2 sefer yapacağınız bakımlardan fayda beklemeyin. Yani yumurta akını diyelim ki mutfakta bir kaza geçirdiniz hemen yanık olan bölgeye sürmeniz çok faydalı. Ama onun haricinde gözenek sıkılaştırma, kırışıklık giderme vb. amaçlarla kullanmayın, çünkü bir işe yaramaz, mümkünse yumurta akını ziyan etmeyin ve afiyetle yiyiniz.

Tarçın Limon Maskesi


Sivilceler için tavsiye edilen bir maske tarçın ve limon maskesi. Maske tarifi verenler cildi kızarttığını kızarıklığın kaldığını falan da belirtiyorlar. Şimdi aslında tarçın bizim ülkede pek bilinmese de sivilceler üzerinde etkili bir bitki. ama tarçının uçucu yağı ok etkilidir, tarçın kabuğu veya kurumuş tarçından uçucu yağ buharlaşır. Orjinal tarçın yağı ve çay ağacı yağı yağları etkilidir. Ama çay ağacı yağı daha çok bilinse de tarçın yağı sivilceler üzerinde daha etkilidir.

Tabi gene bir başka türkiye gerçeği orjinal tarçın yağı bulmanın zorluğudur. Ben şahsen dudak dolgunlaştırıcı ve besleyici lip stick yaparken tarçın yağı kullanıyorum. Bu yağı doakozmetik.com sitesinden alıyorum. Neyse limon tarçın maskesine dönelim biz.

Tarçın ve limonla yapacağınız maske sivilceler üzerinde etki eden bir maskedir. Ama bunu mümkünse gece kullanın gündüz kullanmayın. Eğer etkili bir maske yapacaksanız da limon yerine salisilik asit ve çinko oksit kullanılanbir tarif vereyim bari.

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı salisilik asit
  • 1 çay kaşığı çinko oksit
Malzemeleri bir kapta karıştırıp gece yatmadan önce cildinizde sivilce ve siyah noktalara sürün. 5 dakika sonra yıkayın.


Karbonat Limon Maskesi


Karbonat yazısında karbonat maskesi ile ilgili bilgiler vermiştim. Karbonatın cilt bakımında cldinizi bazik yapacağını, ilerleyen zamanlarda cildinize zarar verme ihtimalini anlatmıştım. İnternette limon maskelerini ararken bir sürü tarifle karşılaştım. Yoğurt limon ve karbonatı karıştırdığında açığa çıkan köpüğe şaşıranlardan bunun ne kadar etkili olduğunu anlatanlara kadar bir sürü yazı okudum ama müspet bir cevap yoktu.

Siz karbonatla limonu ve yoğurdu karıştırırsanız karbon dioksit açığa çıkarır yoğurtta bu yüzden köpürür. Yani bir kadın buna neden şaşırır anlamak mümkün değil, zaten kabartma tozu da karbon dioksit salgıladığı için hamur işini kabartır. 

Neyse lafı uzatmayayım siz bu karbonat maskesine falan çok bel bağlamayın, hatta kullanmayın çünkü uzun vadeli kullanımda cildin ph seviyesini olumsuz etkileyerek daha yağlı bir cilt sahibi olursunuz.

Aspirin Limon Maskesi


Bir başka sivilce ve siyah nokta maskesi olarak aspirin maskeleri örnek verilir. Ama körlemesine bir cehaletle anlatılıyor. Sivilcelere karşı salisilik sitin etki ettiği bilinen bilimsel bir gerçek bundan harekete geçenler, aspirinin hammaddesi asetil salisilik asit için sivilceleri geçirdiğini iddia ederler. Oysa salisilik asit ve asetil salisilik asit çok farklı şeyler. Ayrıca aspirindeki oran da çok düşük.

Yani anlatılan aspirin maskeleri cildinizde ciddi anlamda etkiler yaratmaz. Zaten bu bir çoğunuzun deneyimlediği bir şeydir. Aspirinle uğraşmak yerine direkt salisilik asit kullanabilirsiniz. Salisilik asit alkolde çözünen bir maddedir. Ben size aspirin limon maskesi yerine çok ama çok etkili bir tarif vereceğim.

  • 200 ml kolonya
  • 10 gr salisilik asit
  • 10 gr b3 vitamini
  • 10 ml biosülfür
  • 20 gr çinko oksit

200 ml kolonya içerisine önce salisilik asiti ilave edip çalkalıyorsunuz böylece salisilik asit çözünüyor, daha sonra b3 vitamini ilave edip çalkalıyorsunuz o da çözündüğünde biosülfür yani biyolojik kükürtü ilave ediyorsunuz, en sonunda çinko oksiti ilave edip iyice çalkalıyorsunuz. 

Karışımda dibe beyaz bir toz çöker bu çinko oksittir. Karışımı çalkalayarak kullanın. Her akşam sadece sivilce ve siyah noktaların üzerine bu karışımı sürerek cildinizi 3 dakika sonra yıkayınız.

Yazım burada bitiyor, sizde soru, görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Yazımın daha falza insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim

2 yorum: