28 Ekim 2015 Çarşamba

Yoğurt Maskesi

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır


Yoğurt maskesi oldukça fazla insan tarafında uygulanan bir maske. Genelde karbonat, limon, bal gibi maddelerle karıştırılarak çeşitli tarfiler veriliyor. İşte bu yazıda sizlere yoğurt maskesini ve faydalarını aktaracağım. Güzelleşmek için yoğurt kullanımı oldukça eski dönemlere dayanıyor. Yoğurtta bulunan proteinler ve özellikle laktik asit cilde faydalı bir asit, AHA (alfa hidroksi asit) gurubunda bulunan laktik asit ekşimiş süt ve yoğurttan elde ediliyor. Zaten doktorlar süt peelingi diye laktik asit ile kimyasal peeling yapıyorlar. Bu bilgi oldukça önemli çünkü yoğurdun cilde olan faydasını laktik asit sağlıyor. 

Ancak yoğurt maskeleri ne ile yaparsanız yapın hiç bir şekilde mucize beklenmeyecek şeyler. İnternette konu hakkında yazılan yazıları okuduğumda oldukça üzüldüm, çünkü yazıların çoğunda kesin çözüm, yoğurt mucizesiyle tanışın gibi başlıklar ve ipe sapa gelmez abartılı şeyler okudum. Üzülerek söylemeliyim ki bu işlemlerden harkulade sonuçlar alamazsınız. Keşke işe yarasaydıda, cildimize dolaptan çıkardığımız malzemelerle bakım yapsak da cildimizde mucizeler olsa, ama olmuyor. Neyse geçelim yoğurtlu maskelerin tariflerine ve ne işe yaradıklarına.

Yoğurt Karbonat Maskesi


İnternette en çok bu maskeyle alakalı yazılar var. Konuyu daha önce karbonat maskesi yazısında işledim, iddia edildiği gibi bir işe yaramadığını yazmıştım o yazıdan kısa bir alıntı yapacağım.

Şimdi evvela yoğut ve karbonat ne yapar ona bir bakalım normal bir yoğurtta %1 civarı laktik asit bulunur, zaten yoğurt laktik asit fermantasyonu ile üretilir, ekşimiş yoğurtta ise bu laktik asit oranı %6 civarında olur, o ekşi tadın nedeni de laktik asittir. Karbonatın anti asit bir madde olduğunu sodyum bikarbonatın asitle tepkimeye girdiğinde karbondiyoksit gazı salgıladığını daha önce yamıştık. Peki yoğurt ile karbonat birleşince ne olur, maske tarifi verenlerin de yazdığı gibi köpürme başlar. Yani karbonat yoğurttaki asidi nötürler ve karbondiyoksit açığa çıkarır. Karbonatın yoğunluğu gereği maskeniz bazik bir hal alır.

Peki yoğurt ve karbonat maskesi işe yarar mı. Eğer güneş lekeleri gibi cilt lekeleri için kullanacaksanız yoğurt karbonat maskesi cilt lekelerinde bir işe yaramaz. Bazik bir maddeyi cildinize sreceksiniz, tek faydası cildinizdeki yağı arındırmak olur, ancak lekeleri geçirmeniz mümkün değil.

Eğer karbonatlı yoğurt maskesini sivilceler için kullanacaksanız, cildinizde derinlemesine bir temizlik yapacağı için sivlceler konusunda faydasını görürsünüz. Ancak sivilce izlerinde kullanacaksanız çok fayda beklemeyin. Yani yoğut ve karbonat maskesini sadece sivilceler üzerine uyguladığınızda karbonat sivilcelerin içindeki yağlı sebumu çözecektir. Ancak bunu doğal sabunlarla da yapabilirsiniz, zaten onlarda yüksek baziktir. Kaynak: http://www.kadincadunya.org/2015/10/karbonat-maskesi.html
Yani uzun lafın kısası yoğurt ile yapacağınız bakım size mucizevi sonuçlar vermez. Yoğut ve karbonat maskesi zamanınızı daha çok alır sadece. Eğer cildinizdeki lekeleri geçirmek istiyorsanız glikolik asit ve c vitamini kullanabilirsiniz. Ya da cilt lekerine tca kullanarak geçirmeniz mümkün, en bilimsel yöntemler bunlar.

Karbonat maskesi yaptığınızda yüzünüzün kızarması karbonatın bazik olmasındandır. Baz yoğun derecede su çeker, cildinizdeki sivilce vb. iyi gelir, siyah noktalara da iyi gelir ama bunu devamlı yaparsanız cildinizin ph'ını bozarsınız. Bir süre sonra cildiniz kurumaya veya aşırı yağlanmaya başlar. Tabi dediğim gibi seçim sizin.

Yoğurt Limon Maskesi


Bir diğer maske limon maskesi, genelde yoğurda limon katılarak yapacağınız cilt maskesi ile mucizeler yaşayacağınız iddia ediliyor. Peki ne kadar gerçek, tabi ki imkansız, peki koca koca gazeteler bunu yazıyor, insanlar anlatıyor onlar yalan söylüyor da bir ben mi gerçeği söylüyorum, evet öyle. Senelerdir cilt lekesi sivilce izleri büyük problem, cildine limon sürerek yoğurt sürerek leke geçiren kaç insan gördünüz. Ya da madem bu kadar basit geçecek şeyler de neden kadınlar güzellik merkesi kapıları aşındırıp, lazer tedavisi görüyor, kimyasal peeling yaptırıyor. Anlayacağınız buradan da bir şey çıkmaz size, kaldı ki limonda c vitamini var diyorlar ama limondaki c vitaminioranı çok düşüktür, size madanozda bile daha fazla c vitamini var desem cildinizde limon sürmek cildinizi daha kötü yapar bunu da belirteyim. BUnu da daha önce yazdım.


Evvela limon suyunun içinde ne var ona bakalım. Limon suyunun %92 su, %5 sitrik asit (citric acid), %2 şeker, %1 vitamin ve minerallerden oluşur (konumuzla alakalı olduğu için yazayım 100 ml limon suyunda limon suyunda 100 mg c vitamini vardır).

Limon Suyunun Cilde Faydaları


Esas problem burada başlıyor, bu sözde uzmanların dayanakları limonda c vitamini olması. Peki ne kadar var sorusuna bir çoğu cevap veremez. Limon suyunda bulunan c vitamini oranı binde bir. yani limon suyundaki c vitamini %0,01 oranında. Şimdi diyeceksiniz ki ne var bunda. Yapılan çalışmalar cilt lekesi ve sivilceler için %3 oranında c vitamini dengi hammaddelerle yapılmış. C vitamini cilde iyi geliyor ama maalesef limonda yeterince c vitamini yok.

Peki ya %5 oranında bulunan citric acide ne diyeceğiz. Çok güzel bir soru. Bu limonu sabah akşam cildine süren insanlara sorsak ph 5,5 dan başka bir şeyi cildime sürmem der, ama limon suyunun ph'ı 2. Aslında limon suyundaki citric acid bir AHA (alfa hidroksi asit) gurubunda ama, citric acidin yapılan çalışmaları %20 citric acidi sabah akşam günde iki sefer uygulamayla 3 ayda cilde etki ettiği bir gerçek. Ancak limonun 4 katı kadar sitrik asit lazım bu etkiyi görmek için. Yani cildinize limonla bakım yapmak sabah akşam günde iki kere olmak üzere 1 sene boyunca tekrarlayacaksanız bir sonuç verir. Ha bir de unutmayın ki bu bakımlardan sonra cildi güneşe maruz bırakmamak lazım. Yani cildinize limon sürüp güneşe maruz kalırsanız cildiniz lekelenir. Kaynak: http://www.kadincadunya.org/2014/11/cilt-bakiminda-limon-suyu-kullanmayin.html

İşin komik tarafı internetteki bilgilerde, 2 yemek kaşığı yoğurt 1 çay kaşığı limon, karbonat, zeytinyağı gibi bir sürü şey yazıyor, öyle bir anlatılmış ki insanın hemen buzdolabını aralayası geliyor. Ama bu tarz şeylere itibar etmeyin bir sonuç alamazsınız. Ya da yapın siz bilirsiniz, ben gerçek bilgiyi vereyim de uygulamak size kalsın.

Yoğurt Bal Maskesi 


Cilt maskelerinden bir diğeri balla yapılan maskeler, ballı maskeler de çok öneriliyor, özellikle yoğurt ve balla yapılanları pek bir metedilmiş.  Ancak işin garibi şu ki, kimisi yağlı ciltlere önermiş, kimisi kırışıklık geçirir demiş. Balda glikolik asit olduğunu iddia eden cahiller mi dersiniz, cildinize buhar tutun diyenler mi ararsınız. Bir sürü yalan yanlış bilgi dolanıyor, yoğurdun laktik asit içerdiğini yazmıştım daha önce %1 civarı laktik asit içerir ki bu oranda laktik asit cildinizde peeling etkisi yaratmaz. Eskiden çok ekşimiş süt veya yoğurtla bakım yapılırdı bu durumda laktik asit seviyesi %8 civarında oluyordu, yani %1 laktik asit içeren yoğurttan olsa olsa cacık olur. Güzelleşme beklemeyin.

Peki ya bal ciltte ne yapar. Bal yapısı gereği %78 ile %85 arası şeker içerir. Dolayısıyla ciltte şekerin etkisi sadece nem tutucu olmasıdır. Evet şeker humektan  (humectant) yani nemlendirici bir maddedir. Bu sebeple kuru ciltlerde işe yarar. Yani özetle 2 kaşık yoğurt, bir tatlı kaşığı balla yapacağınız maske cildinizde nemlendirmeden öte bir işlem yapmaz. 

Yoğurt Maskesi Faydaları


Uzun uzun gerekli bilimsel mantıklarla yoğurttan türlü maddelerle yapılan maskeleri ve faydalarını aktarmaya çalıştım. Hoş bir çoüunuzu bunları deneyip sonuç alamamışsınızdır, biz yeni deneyenleri uyarma görevini yerine getirelim. Yani yoğurt maskesi ile cildinize bakım yapamazsınız. Bunun yerine size daha bilimsel ve işe yarayan bir tonik tarifi vereyim. Çünkü maske çok sık uygulanmaz ve etkisi çok düşüktür. düzenli tonik uygulaması ile cildinizdeki bir çok sorundan kurtulabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Tonik


Bu tarifte cilt lekesini oluşturan melasmayı baskılayacak ve mikto peeling yaparak ölü deriyi atarak sizi lekelerden kurtaracak bilimsel tonik tarifi veriyorum. Zaten bu tonikteki malzemeler bir çok etkili ve pahalı dermokozmetik denen maddelerin hammadesi.

Malzemeler:

  • 200 ml gül suyu 
  • 20 ml %25 glikolik asit 
  • 20 ml %40 laktik asit 
  • 10 gr b3 vitamini

Önce gül suyunda b3 vitmini yani niacini eritin, sonrasında laktik asit ve glikolik asitleri ilave edin toniğiniz hazır. Hiç bir kozmetikten alamadığınız verimi bu tonikle alacaksınız toniğin toplam maliyeti size 30 tl olacak ki bu toniğin 75 ml si falan dermokozmetik diye en ucuz 75 liraya satılıyor.

Tonikten sonra toz c vitamini bakımı yapmanızı şiddetle öneririm. Toz c vitamini yani l ascorbic acidi, akşam yatmadan önce bu tonikle sildikten sonra1 tatlı kaşığı suda 1 mercimek tanesi kadar eritin cildinize sürün. Bu bakımı yatmadan önce uygulayın cildinizi yıkamayın. 2. ayın sonunda lekelerden kurtulmuş daha dinç ve güzel bir cildiniz olacak.

Sivilceler İçin Tonik


Sivilceler için gene bir sürü maske tarifi var ama ben size sivilceleri yokedecek bir tonik tarifi vereceğim. Sivilceye neden olan bakteri akne (acne) adını veren Propionibacterium acnes (p. acnes) bakterisidir. Bu bakteriye benzyl peroksit ve salisilik asit en iyi gelen maddelerdir, zaten salisilik asit bir çok üründe düşük oranlı olarak bulunur, vereceğim tonikte, kükürtün çözünebilir formu biyosülfür olacak, kükürt de sivilce engelleyici bir maddedir, ayrıca b3 vitamini kullanacağız, bu maddenin %5 çözeltisi yarı sivilce ilacıdır.

Malzemeler:

  • 200 ml kolonya
  • 10 gr salisilik asit
  • 10 gr b3 vitamini
  • 10 ml biosulphure
  • 20 gr çinko oksit

Kolonya içerisine önce salisilik asiti ilave edip iyice çalkalıyorsunuz, sonrasında b3 vitamini ilave edip iyice eritin, ardına b3 vitamini, biyosülfür ve çinko oksiti ilave edin. Toniği her akşam çalkalayarak yüzünüze sürün ve 5 dakika sonra yıkayın. 10 gün sonra sivilcelerden kurtulmuş olacaksınız. inatçı sivilcelerde 20 günü bulabilir.

Evet yoğurt maskesi, cilt lekeleri, sivilceler gibi konulardaki bu bakım ve güzellik yazımın sonuna geliyorum. Yazımın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşmanızı rica ediyorum. Böylece gerçek bilgiye daha fazla insan erişir. Aklınıza takılanları veya ilave etmek istediklerinizi yorumlar kısmından iletebilirsiniz.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder