4 Ekim 2015 Pazar

Karbonat Maskesi

Yüz Maskeleri


Yüz maskeleri denince akla ilk gelenler kil ve karbonat oluyor, tuhaf bir bakım kültürü var kadınlarımızın. Özellikle internette, yoğurt, limon, sirke, karbonat, kil, yulaf kepeği, pirinç suyu gibi maddeler boy boy anlatılıyor. Hemde öyle böyle değil, bol mucize vaatleriyle yazılıyor, peki mümkün mü bu mucizeler, yüz maskeleri o kadar etki eder mi, karbonat sivilceler, izler ve cilt lekelerinde etkili olabilir mi? İşte bu yazıda biraz kimya biraz dermatoloji bilgisiyle doğruları irdelemeye çalışacağım. Umarım oldukça fazla insan okur da saçma sapan bakımlarla zaman kaybedip bir de cilt dengelerini bozmazlar.

Özellikle sivilce izleri ve  cilt lekeleri için cilt bakımında tavsiye edilen karbonatın daha çok maske şeklinde kullanılması öneriliyor. Bir sürü tarif verilmiş ben kısaca bunlara bakınacağım.

Yoğurt Karbonat MaskesiGenelde tarifi verilen yoğurt ve karbonat maskesi, karbonatlı maske tarifleri içinde en çok kullanılan karbonatlı yüz maskesi. İnternetteki araştırmalarda yüz lekeleri, kırışıklıklar ve sivilceler için öneriliyor. Genelde verilen tarif yoğurt ve karbonat olsa da bazı kişiler zeytinyağı ve limon da önermişler. Bir tatlı kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırın, cildinize sürün sorunlarınız hallolsun yaklaşımı belirlenmiş. Peki bu ne kadar doğru.

Şimdi evvela yoğut ve karbonat ne yapar ona bir bakalım normal bir yoğurtta %1 civarı laktik asit bulunur, zaten yoğurt laktik asit fermantasyonu ile üretilir, ekşimiş yoğurtta ise bu laktik asit oranı %6 civarında olur, o ekşi tadın nedeni de laktik asittir. Karbonatın anti asit bir madde olduğunu sodyum bikarbonatın asitle tepkimeye girdiğinde karbondiyoksit gazı salgıladığını daha önce yamıştık. Peki yoğurt ile karbonat birleşince ne olur, maske tarifi verenlerin de yazdığı gibi köpürme başlar. Yani karbonat yoğurttaki asidi nötürler ve karbondiyoksit açığa çıkarır. Karbonatın yoğunluğu gereği maskeniz bazik bir hal alır.

Peki yoğurt ve karbonat maskesi işe yarar mı. Eğer güneş lekeleri gibi cilt lekeleri için kullanacaksanız yoğurt karbonat maskesi cilt lekelerinde bir işe yaramaz. Bazik bir maddeyi cildinize sreceksiniz, tek faydası cildinizdeki yağı arındırmak olur, ancak lekeleri geçirmeniz mümkün değil.

Eğer karbonatlı yoğurt maskesini sivilceler için kullanacaksanız, cildinizde derinlemesine bir temizlik yapacağı için sivlceler konusunda faydasını görürsünüz. Ancak sivilce izlerinde kullanacaksanız çok fayda beklemeyin. Yani yoğut ve karbonat maskesini sadece sivilceler üzerine uyguladığınızda karbonat sivilcelerin içindeki yağlı sebumu çözecektir. Ancak bunu doğal sabunlarla da yapabilirsiniz, zaten onlarda yüksek baziktir. 

Karbonatlı Maske


Genelde haftada bir düzenli kullanın karbonat cildinizi parlaklaştırır, uzun süreler kullanın denen bu maskeler üzülerek belirtirim ki bir işinize yaramaz. Cildiniz bazik bir tuz olan karbonatla parlar, ancak bunun sonucu cildinizde yağlanma olur, çünkü cildiniz bazı dengelemeye çalışır. Genel olarak bu maskeden fayda gördüğünü anlatan insanlar placebo yaşıyorlar, günlük çeşitli cilt problemleri için bakımlar yapan kadınlar, bu bakımları atlayıp mucizeyi karbonata bağlıyorlar ama aslında 3-4 günde bir yaptığınız bu tarz bakımlar bilimsel olmadığı için işinize yaramaz. Zaten bu tarz yanlış inanışlar ve bakımlar yüzünden cilt sorunları gitmiyor. Size bu blogda işin temellerini aktarmaya çalışıyorum, ilerleyen yazılarda daha detaylı olarak yapılan bakım hatalarını anlatacağım.

Hele hele kırışıklık gidermesi falan mümkün değil, yani yaş maya, yoğurt, karbonat, limon suyu karıştırın kırışıklıklardan kurtulun gibi bir yaklaşıma inanmak açık söylüyorum saflıktır. Lütfen bu tarz şeylere inanmayın. Yabancı forumlarda ve sitelerde genelde sivilce sorunu için kullanımı önerilmiş bir şeyi bizim ülkemizde malesef güneş lekesi vb. gibi konularda çözüm üreteceğini koca koca gazete siteleri yazıyor. Evet Karbonatlı maske sivilceler ve siyah noktalar için kullanılabilir, ama dediğim gibi o da kesin bir çözüm sağlamaz. Ancak cilt lekesi ve izler içn bu uygulamalar nafile.

Yazım burada bitiyor, lütfen bu yazıyı daha fazla insana ulaşması için aşağıdaki butonlardan sosyal medyada paylaşın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder