11 Ağustos 2015 Salı

Cilt Bakımında K Vitamini

Cilt Bakımında K Vitamini

Derimiz çevresel faktörlere ve deri için önemli bir serbest radikal üreticisi olan güneşe en çok maruz kalan en büyük organımızdır. Bazı vitaminler epidermis ve dermisin günlük fonksiyonlarını düzenlemek için gerekli iken  bazı vitaminler topikal uygulamalar yoluyla derinin UV ile indüklenen hasardan korunmasına  yardımcı olmaktadır

Her gün, gerekli vitaminlerin yeterli miktarda alınması, genel sağlık ve cilt sağlığı açısından çok önemli. Her vitaminin cilt üzerinde belirli oranlarda etkisi olmakla birlikte bazı vitaminler daha fazla etkiye sahip. Bu vitaminler arasında A, B,C ve K vitaminlerini sayabiliriz.
Yağda çözünen vitaminler arasında yer alan K vitamini vücudumuzda yağ dokusunda ve karaciğerde depolanır. Kanın pıhtılaşmasında oynadığı merkezi rolünden dolayı, adını Almanca pıhtılaşma anlamına gelen 'koagulation' kelimesinden almıştır. Kanın normal şekilde pıhtılaşmasını sağlamanın yanı sıra kemikleri kırılmaya karşı korur, menopoz sonrası kemik kaybını önler.

 K Vitamini; lahana, camembert peyniri, karnabahar, çedar peyniri, yeşil çay, yulaf, soya fasulyesi, ıspanak, karaciğer, tereyağı, marul ve şalgamda belirli oranlarda bulunur. Bağırsaklardaki bakteriler de K vitamini üretirler. Bunların arasında yeşil çay (100 gr.'da 700 mikrogram) tüm K Vitamini kaynakları içinde önde gelmektedir


Cilt Sağlığı ve  K Vitamini


K vitamini özellikle rozasea veya kılcal damar görünümlü ciltlerin bakımında bir hayli etkili bir vitamindir. Eczaneden alacağınız ampuller seyreltik olduğu için bu bakımlarda oldukça işinize yarar, bu vitaminin safını kullanmamalısınız. Bu yüzden k vitamini ampulleri idealdir. Cilt kızarıklıkları, hassas cilt bakımında oldukça işinize yarayacak bir vitamindir.

Gözaltı Morluklarına K Vitaminli Yağ


Yüzde kılcal damar çatlamaları ve beraberinde yüz kızarıklıkları toplumda sık rastlanan şikayetlerdendir. Cildinizin yıpranmış ve yaşlanmış görünmesine neden olan kılcal damar çatlamaları mor, mavi yada kırmızı renkte deri yüzeyinde meydana gelen oluşumlardır.

K vitamininin bilinen en önemli özelliği özellikle gözaltı morlukların tedavisinde kullanılıyor olmasıdır. Bu noktada gözaltı morluklarında neden yeşil çay kompresleri önerdiğini burdan yola çıkarak anlama mümkün.

Kılıcal Damar Çatlamaları Tedavisinde K Vitaminli Yağ


Kılıcal damar çatlamaları, ciltte yüzeye yerleşim gösteren 1 mm den daha az çaptaki deriden kabarık olmadıkları için elle hissedilemeyen mavi , yeşil veya kırmızı çizgisel renk değişiklikleri olarak görülebilen ince damarlardır. Bölgesel olarak örümcek ağına benzer yaygın çizgisel oluşumlar şeklindedirler. 

Bunun yanı sıra, ciltte oluşan koyu renk halkaların tedavisi için kullanılan ürünlerde K vitamini içeriği yaygın olarak bulunur. Kanı pıhtılaştıran bu vitamin özellikle varis tedavilerinde de haricen kullanılır. Cildin gözeneklerinden derinin alt katmanlarına doğru iner ve hasar görmüş kan damarlarını onarır, sızıntıların kapanmasını sağlar, dokunun kendi kendini onarmasına yardımcı olur.

Cilt Morarmalarında K vitamini Tedavisi


Vücudumuzda oluşan çarpmaya ve darbelere bağlı olarak gelişen morarma ve kızarıklarda kılıcal damarların yaşadığı tahribat sonucunda ortaya çıkmaktadır. Dermis dokuda bulunan kılıcal damarlarda gelişen bu olumsuzluklar, K vitaminin en etkin olduğu kanın normal pıhtılaşma aktifitesini rehabilete etmesi bağlı olarak bu morlukların giderilmesinde de etkiin bir tedavi aracı olarak kullanılmaktadır.

K Vitaminli Yağ


doakimya.com dan rahatrlıkla ulaşabileceğiniz K VitaminliYağı kullanmak ise çok basit. Genellikle ampul ve kapsüllerde satışa sunulan K vitaminili bakım ürünlerinde , doku tahribatını giderecek olan etken k vitamini oranın yetersizliği tedavi sürecini uzatırken, ürün orjinalitesini zayıflatan başka bileşiklerinde bulunması çoğu zaman istenilen sonucu verememekte yada tedavi sürecini uzatmaktadır.

K vitamininin , cilde kaolayca emilmilini sağlayan macademia yağı ile seyreltilmesiyle elde edilen K vitaminli yağı % 99 oranında macademia yağı % 1 oranında da K vitamini ile karışımı ile elde edilmektedir.

K Vitaminli Yağ Kullanımı


Macedemia yağı cilt bakım yağlarında emilimi en hızlı yağlardandır. Aynı zamanda içeriğinde bulunangüçlü e vitamini sayesinde de anti-oksidatif bir etkiye sahiptir. Macedemia Yağı ile belirli oranlarda seyreltilerek elde edilen K Vitaminli yağ pratik bir bakım uygulaması olacaktır.

Sorunlu bölgeye bir iki damla lık küçük miktarlarda , parmak uçaları ile küçük masaj haretketleriyle uygulanarak tatbik edilmesi gerekene K vitaminli yağı bölgede kalabildiği kadar uzun bir süre kalmasını sağlayarak kullanabilirsiniz. genellikle geceden sürülüp sabaha kadar bekletilmesi suretiyle uygulanan K vitaminli yağ , Varis, gözaltı morlukları ve kılıcal damar damar çatlaklıklarına bağlı gelisen sıkıntılarda etkin bir tedavi aracı olarak rahatlıkla kullanılabilir. 


Hassas ciltlere K vitamini


Açık tenli ve renkli gözlü insanlarda hassas cilt yapısı görülüyor. Bariyer fonksiyonu azalmış olan bu cilt, üzerine sürülen herşeye karşı savunmasız olduğundan, yumuşak ürünler kullanılıyor.

Ciltteki hassasiyet uygun cilt bakımı ile kontrol altına alınıyor. Ceramidler, cholesterol, linoleik ve linolenik asit, dimethicon, cyclomethicone cildi koruyan ve epidermisi güçlendiren aktif içerikler, nemlendirici ve antioksidanlar bu bakımın temelini oluşturuyor. Yeşil çay, aloe vera, yaban mersini, ahududu gibi yatıştırıcılar kullanılıyor. K vitamini ile damar duvarları güçlendiriliyor ve UVA ve UVB'ye karşı tam koruma sağlayan koruyucular uygulanıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder