25 Temmuz 2015 Cumartesi

Saç Bakımı ve E Vitamini

Saç Bakımı ve E Vitamini


Sağlıksız saçların sahip olduğu kırıklar, matlıklar ve diğer sorunlar ise hem saçlarınız hem de vücudunuzun geri kalanı için istenmeyenler arasındadır. Tüm bu sorunların üstesinden gelebilmek için sağlıklı saçlara sahip olmak ve gerekli bakımları yapmak gerekmektedir.

Saç bakımında ise baş vurulması gereken en önemli bakım yolu ise vitaminlerden geçmektedir. E vitamini diğer adıyla tokoferol gıdalarla alınan ve normal şartlarda eksikliği az görülen bir vitamindir. Antioksidan ve hücre yenilenmesi üzerinde etkilidir. E Vitamini , en önemli antioksidandır ve bağışıklık sistemi açısından pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir.
Hücre yapısının bozulmasını engeller. Özellikle saçın hücre yenilenmesini sağlayan bir yapısı vardır. E vitamini eksikliğinde sıkça saç dökülmesi görülebilir diğer taraftan eksiklik olmasa da belli doza kadar fazla alınması etkinliğini artırmasına ve bu şekilde saç kalitesinde artış elde edilmesini sağlar.

Bir antioksidan olan E vitamini, dokuların yapısının korunması ve geliştirilmesine yardımcı olur. E vitaminini saç derisine uyguladığınızda burada biriken ölü deri hücrelerini, bakteriyi ve varsa iltihabı temizleyerek, saç köklerini olası hasarlardan korur.

E Vitamini Eksikliği : son derece ender görülmekle birlikte, E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca,vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

E Vitamini Fazlalığı : Normalde fazlası idrarla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok ender görülür. Bununla birlikte aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapabilir.

E Vitaminin Saça Faydaları


E vitamini özellikle genel hücre yenilenmesinin yavaşladığı dönem olan menopoz yaşlarında daha fazla ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Menopoz yaşlarında görülen saçlarda zayıflama, kırılma, cansızlaşma, parlaklığını yitirme ve dökülme gibi sorunların tedavisinde ek olarak alınır.

Sağlıklı saçlar için hücre bütünlüğü gerekir ve E vitamini saç foliküllerinde bulunan hücrelerin zarar görmesini önler. Saç folikülü hücresinin zarar görmesi saçların dökülmesi ve sağlığını kaybetmesine yol açan faktörler arasındadır.

E vitamini de saç derisi sirkülasyonunu arttıran ve saçların genel görüntüsü için önemli antioksidanlardan biridir. Aynı zamanda, saç hücrelerinin üretimi ve tamirine yardımcı olması ile bilinir. Bu hücrelerin sağlığı da, hem saç kırıkları ve dökülmelerini engellemek hem de saçların çabuk uzamasını sağlamak için çok önemlidir.

E Vitamini Saça Nasıl Uygulanır


İçeriğinde E Vitamini olan şampuan ve bakım kremi gibi birçok ürün mevcut ancak, bahsi geçen oranlar ya yetersiz miktarda yada saçın ihtiyacı olan oranlarda olmadığı için  E Vitamininin orjinal hali bal kıvamında olan  saf formunun şampuan yada saç kremlerine eklenmesi, saç bakımında önemli bir yöntem olacaktır.

Alternatif olarak hindistan cevii yağıda kullanılabilir. Öncelikle saçlarınızı ılık su ve nemlendirici etki veren şampuan ile kafanızı yıkayınız. Islaklığını havlu ile giderdikten sonra 100 ml hindistan cevizi yağının içine doakimya.com dan rahatlıkla alableceğiniz E vitaminin yağ ile iyice kaırışacak biçimde karırıştırınız. hem saç diplerine hem saça iyice yedirilen bu karışımı saçta 30dk dinlendirip işlem sonunda önce saçlarınızı şampuanlayıp sonra suyla temas ettirerek yıkayınız.

Saç Dökülmesine Karşı Vitamin Bakımı

Saç dökülmesinin nedenleri arasında vitamin ve mineral eksikliği bulunduğu artık herkes tarafından biline bir gerçek. Bu noktada hrm E vitaminihemde diğer vitaminler kullanılarak başarılı saç bakım kürleri hazırlamak mümkün.

E vitaminin yağda çözülen yapısını saç bakımında saça iyi gelen yağlarla beraber kullanmak en güçlü yöntemdir.  doakimya.com sitesinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz vitaminlerle güçlü bir bakım uygulaması hazırlayabilirsiniz.

Bunuın için ayrı bir kapta 60 ml Hint yağı, 30 ml Çörek otu yağı, 10 ml E vitamini, 10 ml A vitaminli yağ, 10 ml C vitaminli yağ karıştırıp saç derisine parmak uçları ile hafif masaj yaparak ve devamında saçlara iyice işlemesini sağlayacak biçimde sürdükten sonra , kürün hava almasını elngelleyecek şeklide bone yada poşet ile sarın ve 30 dk kadar bekletin.  Ardından suyla durulamaya geçmeden önce şampuan ile saç diplerini ve saçı ovalamak daha kolay arıtımı açısından pratik bir yöntem olacaktır.

Konumuzla alakalı olarak " Cilt Bakımında E Vitamini " başlıklı yazımızında okunmayadeğer olduğunu özellikle vugulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder