25 Temmuz 2015 Cumartesi

E vitamini

E vitamini


E vitamini , en aktifi alfa-tokoferoldür. Hafif sarı, kokusuz, yağımsı berrak ve oldukça yapışkan maddelerdir. E vitamini, kimyasal yapı itibarı ile bir tokol olup antisterilite vitamin olarak da bilinir. E vitamini yağda çözünen önemli bir antioksidandır ve özellikle hücre zarları ve lipoproteinlerde önemli antioksidan işlevler görmektedir.

E Vitamininin Faydaları


Yağda çözünen E vitamini damar sertleşmesine karşı ve ayrıca kalp krizinden korunmak, göz sağlığını korumak, hafızayı güçlendirmek, bacaklarda meydana gelen damar tıkanıklığına bağlı ağrıları dindirmek, yüksek tansiyon ve şeker hastalarında bazı komplikasyonları önlemek için kullanılmaktadır.

Bu rahatsızlıklar dışında, sağlıklı kişiler için de hayati vitaminlerden biri olan E vitamini, antioksidan etkisiyle vücut hücrelerini serbest radikallerin tahrip edici etkisine karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı hale getirir.

E vitamini; şeker hastalığı tedavisinde ve bu hastalığa bağlı komplikasyonların azaltılmasında önerilen vitaminler arasındadır. Akciğer ve ağız kanseri başta olmak üzere polip, prostat ve pankreas kanserine karşı vücudun direncini arttırabilir.

Ayrıca hücrelerle etkileşime geçerek, vücudun önemli fonksiyonlarının gerçekleşmesine yardımcı olur. Kuruyemişler, sebzeler, tahıllar, kümes hayvanları, bazı baharatlar, meyveler E vitamini bakımından en zengin gıdalar arasında yer almaktadır.

E Vitamini Açısından Zengim Gıdalar


Badem:
100 gram badem günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık 1.5 katını karşılar. Çok az miktarda kolesterol ve sodyum içeren badem 575 kalori içermektedir.

Çamfıstığı: Fıstık çamının kozalak biçimindeki meyvesinden çıkarılan sert kabuklu, yağlı ve nişastalı tohum olan çamfıstığının 100 gramı, günlük E vitamini ihtiyacının yarısını karşılar.

Yerfıstığı: 100 gram yer fıstığı günlük E vitamini ihtiyacının %35’ini karşılar. Aynı miktarda yerfıstığının kalori değeri ise 599’dur. Niasin, folat ve B6 vitamini bakımından zengin olan yerfıstığı, yüksek değerlerde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum içermektedir.

Bunların dışında; Ispanak, lahana, marul, kabak, zeytinyağı, ayçiçek yağı balık yağı, mısırözü yağı, ton balığı, sardalye, yumurtanın sarısı, fındık, ceviz, domates patates ve buğday tanesi gibi şifalı bitkilerde de  bulunur.

E vitamini; Işık ve bilhassa ultraviyole (morötesi) ışınlara karşı dayanıksızdır. Onun için E vitamini ihtiva eden gıdalar güneşe maruz bırakılmamalıdır.

E Vitamini Eksikliği


E Vitamini eksikliği son derece ender görülmekle birlikte, E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

E Vitamini Fazlalığı


E Vitamini Fazlalığı: Normalde fazlası idrarla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok ender görülür. Bununla birlikte aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapabilir.

E Vitamini Saç ve Cilt Bakımı


Cildinizi yaz aylarında güneşe karşı korumak için illa yanmayı beklemeniz gerekmiyor. Güneşin yoğun olduğu aylarda E vitamini başta olmak üzere diğer vitaminleri düzenli olarak almak güneşin ciltte yarattığı hasarı en aza indirecektir.

Cilt İçin E vitamini çok önemlidir.Dönemsel olarak cildinize E vitamini takviyesi yapmanın, cilt bakımınızda güzel sonuçlar vereceğine emin olabilirsiniz. doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğizi saf E vitamini bakım uygulamanız için gayet uygun olacaktır. .Yeterli şekilde temizlenmiş cildinize, banyo sonrası emilimi güçlü yağlarla seyreltilmiş E vitamini direkt olarak sürebilir, hafif masaj hareketleri ile cildinize yedirebilirsiniz.

Saç bakımında ise; E vitaminini saç derisine uyguladığınızda burada biriken ölü deri hücrelerini, bakteriyi ve varsa iltihabı temizleyerek, saç köklerini olası hasarlardan korur.

E vitaminin faydaları yapısal özellikleri ve cilt bakımında kullanımına dair hazırladığımız yazımızın panzehir.org ukrları için yararlı olduğnu umudediyor, sitemizde bulunan diğer yazılarında dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Konumuzla alakalı olarak " Cilt Bakımında E Vitamini " başlıklı yazımızında okunmayadeğer olduğunu özellikle vugulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder