25 Temmuz 2015 Cumartesi

Cilt Bakımı E Vitamini

Cilt Bakımı E Vitamini


Vücutta serbest radikal sayısı arttığında cildimizde kırışıklıklar oluşur, cilt soluklaşır. Serbest radikaller; stres, sigara, alkol, fazla kafein, kızartılmış ve kavrulmuş besinlerin vücuda alımı sonucu oluşan ve sağlıklı hücrelere zarar veren molekülerdir. Cildin çabuk yaşlanmasına sebep olduğu gibi kanserin de ana sebebidirler. 

Ama serbest radikallerden, besinler aracılığıyla kurtulmak mümkün. Gün içinde E vitamini içeren besinler tüketmeli ve E vitamini içeren cilt bakım ürünleri kullanmalı yada pratik bakım kürleri ile cilt bakımı ihmal edilmemelidir.
Alfa tokaferol formunda bulunan e vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Bitkisel yağların yapısında bulunur. Karaüzüm çekirdeği yağı, badem yağı, argan yağı, zeytin yağı, aspir yağı gibi yağlı tohumlardan ve çekirdeklerden çıkarılan yağların yapısında %0,01 ile %0,1 arasında bulunur.

E vitamini antioksidan maddelerin en etkilisidir. Zehirlenmelerde ve vücuda biriken toksik maddelerde vücudun kendini hızla temizlemesine yardımcı olan E vitamini cilt, saç ve tırnak tedavileri için kullanılan en etkili çözümdür.

Ayrıca E vitamini erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır. Günlük beslenme içinde E vitamini tüketiminin yanı sıra E vitamini yağı cilde topikal olarak da uygulanabilir.

E Vitaminin Cilde Faydaları


E vitamini yaraların daha çabuk iyileşmesi, yaşlanmanın cilt üzerindeki belirtilerinin ötelenmesi, cildin daha parlak olması ve kırışıklıkların hafiflemesi gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle günümüzde cilt ve tırnak bakımı için üretilen pek çok ticari ürünün içinde E vitamini bulunur.

Vücudunuz için gerekli olan E vitaminini, gıdalar yoluyla edinmek en doğru yöntem ancak günümüz koşullarında özellikle cildimizin maruz kaldığı olumsuz koşullar cilt bakımı açısından vitaminleri gerekli kılmaktadır. Bu noktada piyasada saf formlarını edinebileceğiniz E Vitaminini bir dizi bakım maskesinde kullanmak en doğru yöntemdir.

Cilt bakımında özellikle argan ve Jojoba ve suam gibi emilimi yüksek yağlarla karıştırılmak suretiyle kullanıbilecek olan E Vitiataminin günlük uygulamalarda etkili bir anti-aging ve güçlü bir doğal koruyucu olarak kullanımı ihmal edilmemelidir.
 

Kırışıklıklara Karşı E Vitamini


Yaşla birlikte, cildin elastikiyeti azalır ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu doğal süreç kötü cilt bakımı, yetersiz beslenme, sigara ve alkol nedeniyle hızlanabilir. E vitamini cilde esnekliğini veren kolajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki belirtilerini geciktirebilir. Kolajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır. Gıdalar yoluyla aldığınız E vitaminine ek olarak E vitamini içeren özel bakım kremleriyle cildinizi kırışıklıklara karşı daha uzun süre koruyabilirsiniz.
 

Yara İzlerini Gidermede E Vitamini


Skar dokusu, yanıklar, yaralar ve ameliyat yaralarında da E vitamini cildin hızla iyileşmesine katkıda bulunur. Serbest radikallerin özellikle skar dokusu üzerinde zarar verme riski vardır. Kısacası e vitamini yara iyileşmesi üzerinde önemli yararları bulunan bir vitamindir.
 

Peeling Sonrası Bakımlarda E Vitamini


Özellikle kimyasal peeling gibi cildi soyarak yeni cilt oluşumunu sağlayan bakım uygulamalarında alttan gelen yeni derinin hızlı bir şekilde kendini onarmasını sağlayan E vitamini, cildimizin dermis tabakasında iyileşme sürecinde hareketlenen kolajen üretimini dış koşulların olumsuz etkenlerine karşı koruyarak, iyileşme sürecini garantiye alır.

doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz E vitamini ile, ev koşullarında kendi bakım kreminizi yapmak oldukça basittir. Evinizde bulunan herhangi bir nemlendiricinin içine ekleyeceğiniz E vitaminiyle peeling sonrası bakım için gerekli olan tedavi edici bakım uygulamasını hazırlamak hem çok kolay hemde çok ekonomik.
 

E Vitamini Kullanımı


10 ml E Vitamini, 10 ml B5 vitamini ve Çinko oksit mineralini 100 ml lik bir nemlendiriciye karıştırmanız ve iyileşme dönemi boyunca periodik kullamanız, hem peeling uygulamasının başarısını hemde cildin kısa zamanda yenilenmesini sağlamanız açısından etkili bir yöntem olacaktır.
E vitamini Ampulü

E vitaminin faydaları sayesinde kozmetik sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu bir çok cilt bakım ve saç bakım ürününde kullanılan etken maddelerden olması hepimizin bildiği bir durum. Ancak ilt ve saç bakım uygulamalarında e vitamininin faydalarından yüksek oranda faydalanabilmek için bal kıvamında olna saf formunun tercih edilmesi daha doğrudur.

E vitamini ampulü gibi yoğunluğu düşürülmüş ürünler yerine saf formda bulunan E vitaminin emilim derecesi yüksek yağlarla ihtiyaç oranında seyreltmek hem güvenilir hemde etkili bir uygulama olacaktır. Piyasada satılan E vitamini yağları ve ampullerinde oran %4-%7 arasındadır. Ancak saf formda bulunan E vitamininin 200 ml yağda karıştırılması ile piyada yüksek rakamlarda edinebileceğiniz , e vitamini ampulü gibi ürünlerden daha etkili ve orjinal bir ürün elde etmiş olacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder