1 Temmuz 2015 Çarşamba

B5 Vitamini ve Cilt Bakımı

Cilt Bakımı ile B5 Vitamini


B grubu vitaminleri suda eriyen vitaminlerdendir. Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde bu vitaminler bolca bulunmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerde de bulunan B grubu vitaminleri kuru meyvelerde de bulunmaktadır. Vücuttaki karbonhidratları yakıp enerji açığa çıkmasını sağlar, hormonların üretilmesini sağlar ve ağız, cilt, dil dokusunu sağlıklı kalmasını sağlar.

Günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için her gün multi-vitamin almak ve/veya bolca meyve, sebze tüketmek tek yol değil: artık nemlendiriciler ve bakım kremleri gibi kozmetik ürünlerinin çoğunun içeriğinde cilt sağlığına faydalı olan vitaminler kullanılıyor.


B5 Vitamini Faydaları


B5 Vitamini, cildin nem tutma kabiliyetini korur ve tekrar yağ tabakası oluşturarak kırışık oluşumunu önler. Özellikle yenilenme özelliğini harekete geçirir. Doakimya.com istesinden ulaşabileceğiniz B5 vitaminin saf formu her türlü cilt probleminde kullanılabilen bir ürün iken aynı zamanda

Bu yapısıyla B5 vitamini ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ciltteki yara, yanık gibi durumlarda kullanılır ve cilt dokusunun hızlı onarılması ve iyileşmesine yardımcı olan bu vitamin uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.

Bu yüzden daha sık saç bakımı saç dökülmesi saç uzaması, kirpik bakımı ve kaş bakımı gibi alanlarla, peeling, çatlak bakımı gibi uygulamalar sonrası cildin yapısını düzenlenmesi için 15 günlük bakımlarda kullanılması daha uygundur. örneğin kimyasal peeling yaptıysanız veya bir yaralanma varsa bunun bakımı için kullanabilirsiniz.

Ayrıca lazerle yapılan epilasyon, dövme silme, kimyasal peeling, cilt rengi düzelme gibi güzellik merkezi ve kliniklerin uygulamalarından sonra bakım için bu vitamini içeren kremler yazılır. Güneş yanığı ve diğer yanıklar için de kullanılan bir vitamindir.

Kimyasal Peeling Sonrası B5 Vitamini


Ciltte özellikle hamilelik döneminde ve kilo alıp vermeyle oluşan çatlaklardan tutunda sivilce izi vb sorunların çözülmesinde uygulanan peeling bakımı ardından B5 vitamini önleyici ve koruyucu olarak kullanılır. Çatlakların giderilmesi için yapılan kimyasal peeling işleminde sıkça tercih edilmesinin nedeni B5 vitaminin cildi hızlı iyileştirmesidir.

Peeling uygulamaları sonrası yeni deri oluşumunu özellikle dış etkenlere korurken iyileşme sürecini hızlandırması açısından etkin bir peeling destekleyicisi olan B5 bu tür bakım uygulamalarınında vazgeçilmezlerindedir.

Hem etkili bir tedavi edici hemde özellikle peeling uygulamalrında E vitamini ile beraber kullanımı çok güçlü bir etkiye sahip olan B5 Vitaminini Shea butter gibi kremlerin içine karıştırmak suretiyle merhem yapmak , muadili bulunmayan bir bakım kremi olacaktır.

Ayriyetten, minimum %5, maksimum %25 oranında çözeltiler hazırlayarak (Yani 100 gr suda 7,5 gr B5 vitamini kullanabilirsiniz.) kullanmanız tavsiye edilen B5 ivtaminini doakimya.com sitesinden rahatlıkla edinebilirsiniz.

El ve Ayak Bakımı ve B5 Vitamini


Özellikle çok fazla bulaşık yıkama ya da temizlik yapan kadınların ellerinde oluşan çatlamalara karşı kullanılabilen bu vitamin, ciltteki kuruma ve yaralanmaları önleyici özelliktedir. Ayrıca ciltte koruyucu bir bariyer tabaka oluşturur.

Ayaklarda yazın terlik vb. giyme ile oluşan kurumalara karşı oldukça iyi gelir, ayrıca topuklarda onarıcı işlevleri bilinmektedir. Ayak bakımında özellikle ayak peelingi yapıldığında onarıcı amaçlarla ilk 2 gün tüm ayağa dürülen bir vitamindir.

Genel olarak kompleks B vitaminleri saç ve cilde yararlıdır ve doğal hallerini korumalarını sağlar. B5 vitaminine ek olarak saçların parlaklığını koruması, saç dökülmesinin engellenmesi, saç tellerinin kalınlaşması, cildin daha pürüzsüz bir yapıya kavuşması ve kırışıklıkların geciktirilmesi için B3 ve B5 vitaminleri kritik önem taşımaktadır.

B vitaminin faydaları aslında saymak bitmez, eksikliğinde vücutta kalıcı hasarlar oluşabilir. Depo edilemeyen bu vitaminler günlük olarak alınmalıdır. Ancak fazla alım daha yararlı olur gibi bir algı oluşmamalıdır çünkü vücut gerektiği kadar vitamin almaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder