1 Temmuz 2015 Çarşamba

B5 Vitamini İle Saç Bakımı

Saç Bakımı ve B5 Vitamini


Yetersiz düzeyde alınan besinler, diğer birçok sağlık problemlerinin yanında saç sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Saçlar donuk görünmekte, zayıflayıp hassaslaşmakta ve erken beyazlaşmaktadır.

Saçlar baş derisinde bulunan kıl köklerinden uzayarak büyüyen kıllardır. Kıl köklerindeki bezlerden yağlı yapıda bir madde salgılanır bunlar kıl kökükünü korumak ve beslemek için üretilirler, saç yağlanması bu salgının aşırı salgılanmasından oluşur.

Saç kökleri, vücudun diğer organlarında olduğu gibi oksijene ihtiyaç duyar. Eğer yeterli miktarda oksijen alamazsa saç kökü ölür ve bu da saç dökülmelerine, erken beyazlamaya ve yavaş büyümesine neden olur.
B5 vitamini en çok saç bakımında kullanılması tavsiye edilen bir vitamindir. Saç, sakal, bıyık, kirpik, kaş gibi kıl köklerine oldukça faydalı bir vitamindir. Saçlarda ise kuru yıpranmış saçların onarımında çok etkili bir vitamindir.

Yıpranmış Saç Bakımında B5 Vitamini


Saç bakım ürünleri dışında kimyasallar maddeler ile üretilen şampuanlar ve saç kremleri, saç kurutma makineleri, saç düzleştirici makineler, saç boyaları gibi saçınızda kullandığınız pek çok ürün saçlarınızda ciddi hasarlara yol açmaktadır.
Şehir şebeke sularında bulunan kireç ve klora bağlı yaşanan olumsuzluklar, havadaki azot ve stere bağlı gelişen durumların yanında birde saçın boyanması ile yaşanan saç dökülmelerinde B5 vitamini bulunmaz bir saç bakım onarıcısı olarak dikkate alınmalıdır.

Saçınızı oluşturan keratinel tabakada saç boyası ve açıcılar yüzünden hasarlar oluşur b5 vitamini yani d-panthenol bu zararı onarır.

Genlle sıvı keratin ve e vitamini ile birlikte karıştırılarak saça uygulanır b5 vitamini. Özellikle saçtaki yıpranmaya çok iyi gelir. Saç yanması gibi bir sorunla karşı karşıya iseniz sıvı keratin e vitamini ve b5 vitamini üçlüsünü muhakkak kullanın.

B5 Vitamini Saç Uzatma


Sağlıklı, uzun ve parlak saçlara sahip olabilmek için uygulanabilecek oldukça fazla yöntem vardır. Vitaminlerin saça faydaları husunda birçok şey söylenebilir ancak unutulmaması gereken bu vitaminlerin saf formlarının tek başına kullanılamayacağı ve diğer bazı vitaminlerle beraber kür yada bakım toniği olarak kullanılması gerektiğidir.

Saç uzatmak için kullanılacak ana teknik vitamin ve mineral bakımıdır. Saç derinize yapacağınız vitamin ve mineral bakımıyla saç köklerinizin daha güçlenmesini ve uzamasını sağlayabilirsiniz. bunun için bir sulu çözelti hazırlayabilirsiniz.

1 yemek kaşığı su
Çeyrek çay kaşığı ascorbic acid (c vitamini)
Çeyrek çay kaşığı b5 vitamini ( d-panthenol)
Çeyrek çay kaşığı niacinamid (b3 vitamini)
Çeyrek çay kaşığı biosulfur (suda çözünebilen kükürt)


doakimya.com sitesinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu vitaminve minerallerle hazırlayacağınız bakım kürü ile güçlü bir saç bakım uygulaması yapabilirsiniz. Saç uzatmada kullanacağınız bu sulu çözeltiyi bir cam tabakta hazırlayıp saç diplerinize sürüyorsunuz. Çözeltinin günlük hazırlanması lazım c vitamini çabuk bozunan bir madde, sulandırıldığı an kullanılması gerekiyor.

Saçlarınızın daha hızlı uzaması için kükürt, çinko oksit, b3 vitamini, c vitamini, e vitamini ile birlikte b5 vitamini kullanırsanız, saçlarınızın uzama hızına ciddi katkıda bulunursunuz. Ayrıca panthenol saç tellerini de onaran bir vitamindir. Yani saçlardaki hasarı da önleyen bir yapıya sahiptir. Zaten bir çok şampuan ve saç bakım ürününün içerisine bu yüzden eklenir.

Saç Dökülmesine Karşı  B5 Vitamini


Dökülen saçların oluşturduğu kıl köklerini besleyici etkileri vardır. Kadınlar bepanten kremin tüylenme yaptığını çok konuşurlar bunun neden bu kremin içeriğinde %6 oranında b5 vitamini bulunur bu yüzden b5 vitamininin kıl köklerini besleyici etki gösterdiğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, saçlarınızı uzatmak, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için yapmanız gereken şey, saçınızı zararlı kimyasallardan korumaktır. Kaliteli saç bakım ürünleri kullanarak, saç derinizi ve saçlarınızı nemli tutmak çok önemlidir. Bu noktada B5 vitaminin faydalarıını gözardı etmeden pratik ugulamalrı peridik olarak yapmakta fayda var.

Saçları onaran, güçlendiren ve besleyen B5 Vitamini aynı zamanda saç dökülmesine karşı etkili bir çözümdür. Doğal yollarla saç dökülmesini engelleyen saça canlılık veren ve hızla uzamasını sağlayan oldukça besleyici bir Vitamin olan B5 yukarıda verilen tarifle beraber periodik aralıklarla saça uygulandığında etkili sonuçlar vermekte ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlamaktadır

Konumuzla alakalı olara " Cilt bakımı ve B5 Vitamininin Faydaları " başlıklı yazımızında di,kkate değer olduğunu vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder