1 Temmuz 2015 Çarşamba

B5 Vitamini Faydaları

B5 Vitamini Faydaları


Vitaminler, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir, vücutta metabolik olayların gerçekleşmesi, sağlıklı yaşamın devamı için gereklidir. Vitaminler iki grupta toplanır;
  • Suda gözünen vitaminler: C ve B grubu vitaminleri 
  • Yağda çözünen vitaminler: A, D, E, K vitaminleri
Bu yazımızda B grubu vitaminler ve özelde b5 vitamininin Faydalarını değerlendireceğiz. Hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunan asit olarak da adlandırılan B5 vitamini, suda eriyen bir vitamindir. Bir çok besinde bulunduğu için eksikliğine nadir rastlanır.  
Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasülye, tüm tahıllar, hububatlar, karnıbahar, bezelye, avakado, patates, mısır, kuru yemişler de bolca bulunur.

Özellikle saç Bakımında yoğun olarak kullanılan B5 vitamini cilt bakım uygulamalarında da ekili bir vitamin olarak tonik ve solüsyon gibi ürünlerde de kullanılan bir vitamindir.

Diğer ismi Pantotenik asit olan B5 vitamininin faydaları arasında depresyona karşı etkili olması da bulunur. B5 vitamini sağlıklı kan hücreleri, antikorların üretimi ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Yağ ve karbonhidratları ve enerjiye dönüştürür.

B5 Vitamininin Faydaları

  • Depresyonla savaşır
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıkların giderilmesinde endikedir
  • Kan hücrelerinin üretimi için şart
  • Normal büyüme ve gelişmeyi destekler
  • Böbrek üstü bezlerinin etkili çalışmasında endikedir,
Çeşitli böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun oluşumunda hayati rol oynadığı için Antistres vitamini olarak da tanımlanır,

Yara iyileşmesi, stres, depresyon, alerji, alkolizm, karaciğer sirozu, kabızlık, yorgunluk, mide Ülserleri, osteoartrit, romatoid artrit gibi sorunlarda etkilidir
Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasülye, tüm tahıllar, hububatlar, karnıbahar, Bezelye, avakado, patates, mısır, kuru yemişler de bolca bulunur.

B5 Vitamini Eksikliği Belirtileri


Direkt olarak B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Bunun sebebi her türlü besinde bolca bulunmasıdır. Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır.

    Sinir harabiyetleri
    Solunum problemleri
    Cilt problemleri
    Artri
    Alerji
    Doğumsal bozukluklar
    Zihinsel yorgunlu
    Baş ağrısı
    Uyku bozukluğu
    Kas spazmları, kramplar 


B5 Vitamini Cilt Bakımı


Gündelik hayatın koşturmacası içerisinde maruz kaldığımız bir çok etkenin cildimize nasıl zarar verdiğini çoğu zaman fark etmeyiz bile. özellikle sulardaki yüksek kireç oranları ve havadaki azor cildin gerek nem dengesini bozarken gereksede gözeneklerin nefes almasını engelleyerek bir dizi cilt problemi yaşamamız neden olabilmektedir.

D-panthenol olarakta bilinen B5 vitamini cilt bakımında çok sık kullanılılan bir vitamindir. Özellikle ciltteki yaralarda oldukça etkili bir vitamindir ama uzun süreli kullanımı ciltte tüylenme yapabilir. Bu yüzden daha sık saç bakımı saç dökülmesi saç uzaması, kirpik bakımı ve kaş bakımı gibi alanlarla, peeling, çatlak bakımı gibi uygulamalar sonrası cildin yapısını düzenlenmesi için 15 günlük bakımlarda kullanılması daha uygundur. örneğin kimyasal peeling yaptıysanız veya bir yaralanma varsa bunun bakımı için kullanabilirsiniz.

Saç Bakımında B5 Vitamini


Saç oluşumunda kullanılan enzimlerin etkili olabilmesi için gerekli olan  B5 vitamini saç beyazlamasınıda geciktirdiği yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan en önemli vitamin B grubu vitaminlerinden özellikle de Pro vitamin B5’dir.B5 vitaminleri en çok yumurta sarısı, böbrek, karaciğer, maya ve buğdayda yaygın olarak bulunmaktadır.

B5 vitamini bölgesel olarak kullanıldığında ciltten emilimi zaman aldığı için şampuanlarda daha rahat emilebilen provitamin B5 şeklinde bulunur ve saç kalitesine yönelik üretilen tüm şampuanlarda vardır.

Konumuzla alakalı olara " Cilt bakımı ve B5 Vitamininin Faydaları " başlıklı yazımızında di,kkate değer olduğunu vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder