1 Temmuz 2015 Çarşamba

B Grubu Vitaminleri ve B5

B5 Vitamini Nedir


Vitaminler yağda eriyen ve suda eriyen olmak üzere 2'ye ayrılırlar. Kimyasal yapıları farklı olmakla birlikte B vitaminleri grubunun genel olarak ortak özellikleri suda çözünmeleri, azot taşımaları, ısıya dayanıklı olmaları ve bazı enzimlerin kofaktörlerini oluşturmalarıdır. B vitaminleri, birbirlerinin tamamlayıcısı konumundadır.


B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler bulunmakta ve B vitamini karışımı adı ile anılmaktadır.

B vitaminleri grubuna ait en önemli ve kimyasal yapıları aydınlatılmış olan vitaminler; tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pantotenik asid (B5), piridoksin (B6), biotin, folik asid (B9,B10, B11) ve kobalamin (B12) dir.

Eksiklik belirtileri, çok defa bir tek vitamine ait olmayıp diğerlerinin eksikliği ile de ilgilidir ve çoğunlukla toplu halde verilirler. Toplu verilmeleri durumunda daha faydalı olan bu vitaminlerin her birine farklı farklı isimler ve kimilerine de sayılar verilmiştir. B vitamini kompleksi adını verdiğimiz bu vitaminler topluluğunda şu B vitaminleri vardır:

B5 Vitamininin Faydaları


Vücuttaki karbonhidratları yakıp enerji açığa çıkmasını sağlar, hormonların üretilmesini sağlar ve ağız, cilt, dil dokusunu sağlıklı kalmasını sağlar.

Öğrenme, hafıza gibi şeyleri ve konsantrasyonu güçlendirirken beyin ve zihinde oluşacak hasarları da engeller. Zihinsel ve fiziksel sağlığı destekleyip güçlendirici faydaları vardır.

B Grubu vitaminleri ve özellikleri B5 gibi depo edilemeyen bu vitaminler günlük olarak alınmalıdır. Ancak fazla alım daha yararlı olur gibi bir algı oluşmamalıdır çünkü vücut gerektiği kadar vitamin almaktadır.

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?


Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye, tüm tahıllar, hububatlar, karnabahar, bezelye, avakado, patates, mısır, kuru yemişler de bolca bulunur.

B5 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar ?


B grubu vitaminlerinden herhangi birisinin yetersizliği diğerlerinin kullanımını da etkiler. Bundan dolayı b grubundan herhangi birisinin tek başına yetersizliği seyrek görülür. Bu grup­tan herhangi birisinin fazla miktarda alınması vitamin dengesini bozarak gruptaki diğer vita­minlerin yetersizliğini yaratabilir. Eksiklik du­rumlarının tedavisinde b grubu vitaminleri bir­likte verilmelidir.

Doğrudan B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Bunun sebebi her türlü besinde bolca bulunmasıdır. Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır: sinir harabiyetleri, solunum problemleri, cilt problemleri, artrit, alerji, doğumsal bozukluklar, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozukluğu, kas spazmları, kramplar.

Konumuzla alakalı olara " Cilt bakımı ve B5 Vitamininin Faydaları " başlıklı yazımızında di,kkate değer olduğunu vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder