16 Haziran 2015 Salı

B3 Vitamini (Niyasin)

Niyasin 

Tüm B vitaminleri karbonhidratları enerjiye dönüştüren özelliğe sahiptir. B vitaminleri B kompleks vitaminleri olarak da anılmakta ve vücudun yağ ve protein metabolizmasına da yardımcı olmaktadır. B3 vitamini b2, b2, b5, b6, b7, b9, b11, b12 çeşidi olan B vitamini grubunun bir üyesidir.
Niacinamid (niyasinamid), niacin (niyasin), nicotinic acid (nikotinik asit) olarak da bilinen bir b vitamini türevi olan b3 vitamini, saç ve cilt bakımında oldukça sık kullanılan bir vitamindir. Suda çözünen bir vitamindir b3 vitamini. Kimyasal formülü (C6H5NO2) olan niyasin 237 derecede erime özelliğine sahiptir. Türevleri olan NADH, NADPH, NAD ve NAD+ hücrelerde enerji metabolizması, nükleik asit, protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında ihtiyaç duyulan gerekli bir vitamindir.
B3 vitamini, nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için gereklidir. Kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında, bazı baş ağrısı türlerinin ve işitme problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

B3 Vitamini Yararları

B3 vitamini insan vücudunda niyasine dönüşür, özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenleyen b3 vitamini, nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen özelliklere sahip, vücutta bulunması zorunlu bir vitamindir. B3 vitamini kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için kullanılan önemli bir vitamindir. Sinir sistemini düzenleyen bir vitamindir. Dermatit gibi cilt hastalıklarında faydası kanıtlanmış bir vitamindir. Şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda  beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarını denetlemesinden dolayı tedavi edici rol oynar.

B3 Vitamini Kullanımı

Niyasin seks ve stres hormonlarının sentezinde, özellikle adrenal bezlerde üretilenlerde önemli rol oynar. Toksik maddelerin vücuttan atılmasında etkilidir.
B3 vitamini cilt ve saç bakımda sıkça kullanılan önemli bir vitamindir. Niyasin özellikle cilt bakımında b3 vitamini etkisi fazla olan bir vitamindir. ABD'de %5 oranında b3 vitamini sivilce ilacı görevi görür. b3 vitamini cilt lekeleri konusunda oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamininden yararlanılır. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır.

B3 Vitamini Eksikliği

Niyasin eksikliği ciltte ciddi etkileri olan bir vitamindir ve eksikliğinde güneş ışınları cildi daha çok lekeler ve yaşlandırır. Ayrıca ciltte pullanma kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatitler gözlemlenir. Metabolizma yavaşlamasına ve soğuğa dayanıksızlığa yol açar. B3 vitamini eksikliğinde baş ağrısı, uykusuzluk ve sinirlilik gözlemlenir.
B3 vitamini eksikliği özellikle "pelegra" hastalığına neden olur. B3 vitamini eksikliği nedeniyle halsizlik ve yorgunluk sıkça görülmektedir, bu durumların paralelinde iştahsızlık ve kaslarda zayıflık gözlemlenir. 

B3 Vitamini Zararları

Çok yüksek niyasin kullanımında niyasin makulopatisi denen makula ve retina kalınlaşması meydana gelir, bunun sonucunda bulanık görme ve körlük olur. Niyasinin aşırı miktarda kullanımı ölümcül olabilir.
B3 vitamini aşırı kullanılması durumunda zehirli etkileri görülen bir vitamindir. B3 vitamini vücutta depolanamayan bir vitamindir, bu yüzden niyasinin zararları daha çok uzun süre kullanımda ortaya çıkar. Fazla kullanımı düşük kolestorol ve karaciğere zararlıdır.

B3 Vitamini Nelerde Bulunur

Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır, brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder