16 Haziran 2015 Salı

B3 Vitamini Neye Yarar


B Vitaminleri


B grubu vitaminleri suda eriyen vitaminlerdendir. Depo edilemeyen bu vitaminler günlük olarak alınmalıdır. Öğrenmeyi, hafızayı güçlendirirken beyin ve zihinde oluşacak hasarları da engeller. Zihinsel ve fiziksel sağlığı destekleyip güçlendirici faydaları vardır. Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde bulunan B vitamini, yeşil yapraklı sebzelerde ve kuru meyvelerde de bulunur. Vücuttaki karbonhidratları yakıp enerji açığa çıkmasını, hormonların üretilmesini, ağız, cilt, dil dokusunun sağlıklı kalmasını sağlar. 
  

B3 Vitamini Yararları


Vücuda alınan b3 vitamini insan vücudunda niyasine dönüşür, özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenleyen bu vitamin, nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen etkilere sahip olmazsa olmaz bir vitamindir. Sinir sistemini düzenleyen b3 vitamini, kan dolaşımı, sağlıklı bir cilt için önemli bir vitamindir. 

Sinir sistemini düzenleyip, onarmaya işlevi vardır. Protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını sağlar ve yağ yakıcı, karbonhidrat yakıcı özellikleri vardır.

Toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

Dermatit gibi cilt hastalıklarında oldukça etkisi büyüktür.

B3 vitaminini kadınların günde 15, erkeklerin ise 19 mg alması gerekir. Ancak doktorunuza danışmadan alacağınız doza karar vermemelisiniz.

B3 Vitamini Kullanımı


Niasinamid dokularda biyolojik oksidasyon enzimlerinin koenzimlerinden olan nikotinamid adenin dinukleotid (NAD) ve nikotinamid adenin dinukleotid fosfat (NADP) şeklinde bulunur. Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gereklidir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.

B3 vitamini cilt ve saç bakımda oldukça sık kullanılan önemli bir vitamindir. Özellikle cilt bakımında kullanılan bir vitamindir. %5'lik oranda b3 vitamini sivilce sorununa iyi gelmektedir. Cilt lekeleri konusunda b3 vitamini etkisi tartışılmaz. . Seboreik dermatit ve egzama için rahatsızlıklarda da b3 vitamini kullanımında iyileştirici sonuçlar görülmektedir. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır.

B3 Vitamini Bulunduğu Besinler


Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır, brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder