22 Haziran 2015 Pazartesi

A Vitamini

A Vitamini 


A vitamini doğada başlıca hayvani yağlarda, sütte, yumurtada, karaciğerde, balık yağında, havuçta, domateste, renkli sebze ve meyvelerde bulunmakta, bazı mantar türleri ve bazı bakteriler tarafından üretilmektedir. 

A vitamini eksikliğinde deride kuruluk ve pullanma gelişir.  Besin olarak tüketildiğinde karaciğerde depolanan A vitamini , Yağda çözülen yapısı ilede Avitaminli yağ olarak kozmetik amaçlarla kullanılabilmektedir.


A Vitamini Hangi Gıdalarda Vardır 


Hayvansal gıdalarda daha bol bulunur. Başta balıkyağı ve karaciğer olmak üzere, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates A Vitamini içeren besinler arasındadır. 

A Vitamini Eksikliği


Normal şartlarda Eksikliği fazla görülmemekle birlikte, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkabileceği gibi,alkol kullanımı, bazı ilaçlar ve E vitamini eksikliği A Vitamininin emilimini azaltarak A Vitamini Eksikliğine neden olabilir. Eksikliğinde, sık ve kolay hastalanma, cilt kuruluğu, saçlarda kepek, ağızda yara, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık, diş eti hastalıkları gibi sağlık sorunları görülür. Ayrıca, özellikle çocuklarda kilo alamama ve boyun uzamaması yetersiz A vitamini alındığının işareti olabilir. 

A Vitaminin Fazlalığı: baş ağrısı, yorgunluk, uyku kalitesinin bozulması, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, ishal, düzensiz adet görme, eklem ve kemik ağrıları, cilt kuruluğu ve saç dökülmesine sebep olabilir. 

Ayrıca hamile kadınlarda, riskli doğum oranının artmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelikte, A vitamini kullanmadan önce doktora danışmak gerekir. 

A Vitamininin En Belirgin Faydaları 


Sağlıklı deri ve saçlar için gereklidir. Diş, dişeti, ve kemik gelişiminde önemli rol oynar normal iyi görme de ve gece görme de etkilidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Akciğer, mide, üriner sistem ve diğer organların koruyucu epitelinin düzeninde rol oynar. A Vitaminli Yağ Başta belirttiğimiz gibi yağda çözünebilen bir yapıya sahip olan a vitamini, özellikle cilt bakımında yağ formuyla, etkili bakım uygulamasıdır. 

Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan a vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar. Piyasada doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz 

A vitamini yağı bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir. Cilt kırışıklıklarından, çatlak tedavisine, sivilce sorunundan, genel nemlendirici olarak kullnımına kadar bir dizi durumda kullanılabilen bir vitamin olan A vitaminli yağ, cilt problemlerinin çözümünde etkili sonuçlar yaratmaktadır.

Konunuzla alakalı olarak " A vitaminli Yağ ve Cilt Bakımı" başlıklı makalemzinde dikkate değer olduğunu özellikle vurgulamak istiyoruz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder