23 Haziran 2015 Salı

A vitamini ve Cilt Bakımı İçin Önemi

Cilt Bakımı ve A Vitamini


A Vitamini elbette diğer vitamin ve minerallerde olduğu gibi vücudumuz için önemli bir vitamindir. Özellikle doğal yollardan edinilmesi sağlığımız açısından kritik önem taşımaktadır. Ancak A vitaminini özel bir vitamin haline getiren durum ise özellikle cilt bakımında sağladığı faydalardan kaynaklanmaktadır. 

Besin kaynaklarından edinilen A vitamini büyük oranda karaciğerimizde depolanırken bünyemizde bulunuş oranıda belirli bir dengenin gözetilkmesi açısıdan dikkat edilmesi gereken bir özelliğe sahiptir.


A vitaminin yetersiz olması veya fazla alınması ciltte kuruluk, pütürlük gibi problemlere sebep olur. Cilt bakım kozmetiklerinin içerisinde sık sık a vitaminin adını okuruz, peki a vitamini ne işe yarıyor. İlk başta belirteyim ki a vitamini kolajen ve elastin sentezini arttırıyor, ayrıca protein sentezinde oldukça önemli bir işlev gören a vitamini cildin dengesinde oldukça önemli bir role sahiptir.


Cilt Kırışıklarına Karşı A Vitamini


Retinoid adı verilen A vitamini bileşikleri cilde direkt uygulanarak akne, kırışıklık veya güneşe fazla maruz kalmaktan oluşabilen rahatsızlıkların tedavisinde kullanılırken, sağlıklı diş, kemik, cilt ve yumuşak dokular için de lazımdır. bilhassa az ışıkta iyi görmeyi temin eder. emziren anneler için öenmli bir vitamindir.

Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan A vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar. A vitamini bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir.

Cilt kırışıklıkları için özellikle a vitamini ve c vitamini kombine kullanmakta fayda vardır. 10 ml A vitaminli yağ ve 10 ml C vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Cilt Çatlaklarına A Vitaminli Yağ


Hamilelik, kilo alıp verme, ağır sporlar gibi durumlarda ciltteki kolajen ve elastin tabakası yırtılı bu durumda çatlaklar açığa çıkar. A vitamini hem bu çatlakların önlenmesinde hem de oluşan çatlakların giderilmesinde oldukça önemli işlev görür. Çatlaklar oluşumunda ve hafif çatlaklarda, A vitamini, C vitamini, glikolik asit kullanılabilrken, ileri ve derin çatlaklarda A vitamini, C vitamini ve tca kullanılır. Tca veya glikolik asit cildi soyarken, A vitaminli yağ ve C vitaminli yağların karışımı cilt altında kolajen ve elastin sentezini arttırır.

Sivilce ve Cilt lekelerinde  A Vitamini 

Nasıl Kullanılır


Sivilceler için ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yapan bir vitamindir.

Cilt lekelerini oluşmadan önce a vitamini kullanılabilir. Özellikle melazma oluşumunu engelleyici özellikleri vardır. Oluşan cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir, ultraviyole ışınların yani uv ışınlarının cildi yaşlandırmasına ve lekelendirmesine karşı kullanılabilir.


A Vitaminli Yağ Nasıl Kullanılır


Yukarda değindiğimiz cilt problemlerinin tedavi süreçlerinde ve özellikle periodik bakım uygulamalarında tercih edilmesi gereken A vitaminli yağı wwww.doakimya.com sitesinden rahatlıkla edinebilirsiniz. 

Kullanımında ise vitaminli yağların cilde nüfuz etmesi açısından belirli bir zaman aralığının gözetilmesi faydalı sonuçlar almak için önemlidir. Bunun için 10 ml A vitaminli yağ ve 10 ml C vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız oldukça faydasını görürsünüz.

Vitaminli yağlar ve A viyaminli yağlar hakkında derlediğimiz yazımızın sonuna gelirken , çalışmamızın sizler için faydalı olduğunu umudediyor diğer yazılarımızında dikkate değer olduğunu özellikle vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder