21 Mayıs 2015 Perşembe

A Vitamininin Cilt ve Saça Faydaları

A VitaminiOldukça özel bir vitamin olan A vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Retinol ve karoten gibi iki farklı formda bulunur ve kimyasal formülü (C20H30O) şeklindedir. 1913 yılında keşfedilen a vitamini, 1930 lu yılarda yapısı tanımlanmış bir vitamindir ve büyümede rolü çok fazladır. 
 
Peki a vitamini nelerde bulunur? A vitamini bitkilerde karoten formunda bulunur karoten formları genelde (alfa-karoten, beta-karoten, gama-karoten, delta-karoten, zeta-karoten, epsilon karoten) gibi formlarda bulunur ve bitkilerden, tatlı patates, havuç, ıspanak, kara lahana, balkabağı, kavun, dolmalık biber, kırmızı biber, domates ve greyfurtta bulunur. A vitamini hayvansal kaynaklarda genelde retinol formunda bulunur ve bulunan hayvansal kaynaklar ise, karaciğer, balık yağı, yumurta, süt ve kırmızı ettir. Bu arada retinol ile retinoik asit karıştırılır ancak retinoik asit retinol ün asidik formudur ve yakıcı bir maddedir, cilt soyucu olarak tretin, acnelyse gibi kremlerde kullanılan kimyasal bir maddedir.
A vitamini bağışıklık sistemi, ülser ve sindirim sistemine faydaları bilinen a vitamini bağışıklık sistemi sorunlarına oldukça iyi gelmekte ve kullanılmaktadır. A vitamini dokuların oluşumunda çok etkilidir. Kemiklerin ve dişlerin oluşumunda rolleri olan bu vitamin ayrıca proteinlerin kullanımını düzenlediği billinir. A vitamini ile cilt problemleri ve saç problemlerine karşı oldukça faydalı bakımlar yapılabilir. Büyümede ve protein düzenlenmedeki etkilerinden dolayı saç, tırnak gibi problemlerle cildin yaşlanması gibi konularda kozmetik bakım amacıyla oldukça fazla kullanılır. 
 

A Vitamininin Cilde Faydaları 


A Vitamini clt kırışıklıkları, cilt çatlakları, sivilce, sedef, gibi cilt problemlerinde kullanılan bir vitamindir. Cilt bakımında protein yapısını düzenleyici rolü nedeniyle tercih edilir.

A Vitamini ile Kırışıklıklardan Kurtulun


Zamanla ciltte oluşan kırışıklıklar genellikle kolllagen ve elastin seviyelerinde azalma oluşur. A vitamini kollagen ve elastin sentezini arttıran bir vitamin o yüzden kırışıklık karşıtı bakımlarda a vitamini kullanılır. A vitamini cildin uyarılmasını sağlayarak daha genç bir görünüme yardımcı olur. Ancak a vitamini bu konularda tek başına yeterli olmaz, c vitamini ile birlikte kombine kullanabilirsiniz. 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırarak 2 günde bir cildinizdeki kırışık olan bölgelere uygulayınız. Her gün uygulamayın iki günde bir akşamları çok az miktarda sürünüz.


A Vitamini ile Çatlaklardan Kurtulun


Kilo alıp verme ve cildin gerilmesi gibi durumlarda özellikle hamilelikte ciltteki elastin ve kollagen tabakası yırtılır ve bu yırtılmaya bağlı olarak ciltte çatlaklar oluşur. A vitamini kollagen sentezini arttırarak oluşan çatlakların giderilmesi ve oluşmuşması muhtemel çatlakların önlenmesi konusunda oldukça etkilidir. Çalaklar oluşmadan önce a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımını akşamları uygulayabilirsiniz. Oluşmuş çatlaklar içinse hızlı bir tedavi için tca kullanabilirsiniz veya zamana yayarak glikolik asitle bu probleme karşı ciddi sonuçlar alabilirsiniz. İster tca ister glikolik asit kullanın çatlakların tedavisinde bu asitlerin yanında a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ kullanarak kollagen sentezini arttırıp çatlakların giderilmesinde size yardımcı olacaktır. bu tarz bir bakım hiç bir kremle sağlayamayacağınız kadar etki gösterir.


A Vitamini ile Sedeften Kurtulun


Sedef yani "psoriasis" hala dahi tıbbın çözüm bulamadığı bir cilt problemi. Sedef daha çok psikolojik nedenlere bağlanır. Sedef tedavisinde a vitaminli yağ, c vitaminli yağ, e vitamini, b3 vitamini, b5 vitamini, çinko oksit, salisilik asit, ardıç katranı oldukça olumlu sonuçlar veriyor. Bu bakımlar cildin oluşmuş pullu tabakasını azaltarak cildi iyileştirici etkiler gösteriyor. Sedefe karşı yapılacak bakım için 100 ml kolonyaya 10 gr salisilik asit, 10 gr çinko oksit, 10 gr b3 vitamini, 10 ml b5 vitaminini karıştırıp sedefli bölgeye sürün sonrasında ardıç katranı, a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ ve e vitamini karışımını bu uygulamanın üzerine sürün. akşamları yapacağınız bu bakım sedefli bölgeyi 1 haftada giderecektir. sonrasında bakımı kesin sedef çıkınca tekrar devam edebilirsiniz. 

A Vitamininin Saça Faydaları


Saç bakımında da a vitamini özellikle saç uzatma ve saç dökülmesi problemlerinde kullanımı oldukça yaygındır.


A Vitamini ile Saçınızı Uzatın


Saç uzatmak için yapacağınız bakımlarda a vitmini kullanabilirsiniz. A vitamini protein yapısını düzenler bu yüzden saç uzatmak için kullanılabilir. Yapacağınız saç uzatıcı kürlerde ve saç uzatma bakımlarında a vitamini saç uzatmak için kullanacağınız keratin, argeriline, biosulphure (suda çözünen kükürt), çinko oksit, e vitamini gibi bakımlarda uzamayı hızlandırıcı ve diğer ürünlerinin etkisini arttırıcı etki gösterir.


A Vitamini ile Saç Dökülmesini Durdurun


Saç dökülmesine karşı a vitamini kullanabilirsiniz. A vitamini kıl köklerinde ve folüküllerde dengeyi düzenler, bu yüzden saç dökülmesini azaltıcı etkileri bilinmektedir. Keratin, argeriline ve b5 vitamini ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder