16 Ocak 2015 Cuma

Kadınlarda Dövme Silme

KADINLARDA DÖVME YAPIMI, DÖVME SİLME VE YÖNTEMLERİ

Dövmenin nasıl bir tutku olduğu ancak dövme yaptıranların açıkalayabileceği bir duygu. İnsalık tarihi boyunca bir takım simgelerin gerek kişinin onu sürekli hatırlamak istemesi yada kişiliğine özgü bir fiğür olduğu düşüncesiyle hep tercih sebebi olmuştur.

Kadınlar için özel olmasını sağlayan ise seçilen simgelerin katagorisinde açıklanabilir. Erkeklerden farklı olarak daha içe dönük ve kişiliği yansıtan fiğürler özellilkle son dönemlerde melek kanatları, yoğun çiçek seçenekleri olarak giderek artmaktadır.


Ancak bu durmdan belkide daha öneli olan şey ise dövme silme taleplerinin giderek atrtan bir biçimde yaşanması. Alkol vb. etkisinde yapılan yada yaptırılan dövmeler hem dövme yaptıran hemde dövme sanatçıları için sıkıntılı durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Seçilen simgenin kısa zaman içinde önemini yitirmesi ve yarattığı çağrışımlardan kurtulmak adına girişilen aceleci çabalar , tıpkı dövmenin yapım aşamasında üzerine düşünülerek hareket edilmemesinden kaynaklı ciddi cilt problemlerine kapı aralayabilmektedir.

Özellikle kadınların çevresel baskılara erkeklerden daha fazla maruz kalmasının sonucunda dövmeden kurtulmak tam anlamıyla buhranlı süreçlere dönüşebilmekte ve bu yüzden cilt yapısının özellikler ve olası allerjik durumlar göz ardı edilerek daha sıkıntılı durumlara düşülebilmektedir.

Cilt yapılarının erkeklerden bariz farklılıklara sahip olması kadınları dövme silme tercihlerinde daha dikkatli olmaya zorlamaktadır.

Kadınların Dövme Silmede
Dikkat Etmesi Gerekenler

Dövme silme tedavisinde, Dövmenin kullanıldığı boya yapısı ve deriye ne kadar derinlikte işlediği gibi faktörler silme işleminin süresini belirlerken, Dövme silme işlenin sorunsuz gerçekleştirilebilmesi için hem dövme silme yönteminin seçiminde hemde uygulayacak kişilerin bir çok detaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Son dönemlerde dövme silme taleplerinin giderek artmasına bağlı olarak gelişen ve sektörel unsurları olan güzellik ve klinik merkezleri Dövme silme işleminin sadece dokttor yada uzman kontrolünde yapılmasını telkin ederek , kişinin başka çözüm seçeneklerine yönelmesinin önüne geçmekte, zamansal ve ekonomik olarak agır koşulların üstesinden gelemeyen insanların şikayetçi olduğu iz yada dövmelerle yaşaması mecbur kılınmaktadır.

Gerksiz ve abartılmış tehlikeler üzerinden insanların dövme sildirmek noktasındaki tercihleri cerrahi operasyonlar gerektiren bir hastalığa dönüştürülerek en basit cilt lekelerinden tutunda ,dövme silme işlemlerine kadar bir dizi başlıkta faiş miktarlarda paraların akıtıldığı bir rant sektörüne dönüştürülmüş durumda.

Dövme sahibi kişinin kendi başına dikkatli ve bir takım önlemler alarak , dövmenin derinliği ve cilt yapısına bağlı olarak değişen sürelerde de olsa dövmeden kurtulmasının mümkün olduğunu tamda burada bu nedenlerden kaynalkı belirtmek önemlidir.

Dövme Silme Yöntemleri

Son dönem gelişen Peeling uygulamaları ve klinik süreçler dahil olmak üzere bir kaç başlıkta dövme sildirme/silme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

1-Lazer ışınlarının deriyi yakması ve dövmenin bulunduğu deri bölgesindeki dokunun kurutularak dökülmesini sağlayan lazer uygulamaları.

2-Dermabrazyon tekniği ile dövmenin bulunduğu doku yapısının aşındırılarak dövmenin silinmesi.

3-Dövme silici kremler ile, her ne kadar Kimyasal Peeling uygulaması adı verilsede içeriğinde asit bileşinin dışında kimyevi maddelerle jelleştştirilen krermlerle uygulandığından tam da Kimyasal Peelig uygulaması sayılmayan ama dövme silme işlemlerinde başvurulan bir yöntem olarak kullanılan Dövme silici krem uygulamaları.

4-Kimyasal Peeling uygulaması olarak bilinen TCA-Kimyasal Peeling tekniğiyle, saf asit içerilkli çözeltilerin kullanılarak dövmenin bulunduğu doku bölgesinde kimyasal yanık oluşturmak suretiyle, cildin yanmaya bağlı olarak katmanlar halinde soyulması ve dövmenin işlediği derinliğe kadar uygulanacak periyodik seasnlarala ince katmanlar halinde soyulmalarla dövmenin deriden atılmasını sağlayan yöntemler olarak dört ana başlıkta özetleyebiliriz.

Yapılan araştırmalar ve kullanıcı yorumlarına bakarak, kimyasal peeling uygulamaları dışında tercih edilen yöntemlerin , dövme sildirmek isteyenler açısından ciddi handikaplar taşıdığı göz ardı edilemeyeceK kadar ortada. Cerrahi uygulamalar olarak nitelenebilecek olan lazer, dermabrazyon gibi uygulamaların özellikle derine işlemiş dövmelerin silinmesinde kadın cildine ciddi hasalara sebeb olabildiği bilinmektedir

Dövme silici kremlerinde içerinin asidik yapısından ziyade, deride hafif çaplı peeling etkisi yaratan maddelerin olması ve her cilt yapısına tesir edememesi neredeyse hiç bir işe yaramamaktadır.

Ancak son dönem cilt problemlerinin çözümü ve cilt bakım uygulamalarında öne çıkan kimyasal peelin yöntemleri, hem kişin kendi başına yapabileceği kadar basit hemde ekonomik olarak uygun koşullar sunması özellikle TCA-Kimyasal peelin yönteminin cazipliğini artırmaktadır.

Dövmenin bulunduğu böldeki deriyi, belirli zaman aralıklarıyla uygulkanan TCA asit peelingi ile katmanlar halinde soyarak zaman içinde dövmeden kurtulmaya olank sağlayan kimyasal peelin yöntemi, cilt yapısının özelliklerine göre derecelendirilen oranlarıyla kadınla açısından güvenilir bir dövme silme yöntemidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder