16 Ocak 2015 Cuma

Kadınlarda Dövme Silme ve TCA-Kimyasal Peelinğ


Bu yazımızda Dövme Silme işlemlerinde TCA asit peelingi hakkında yoğunlaşacak, yöntemin nasıl uygulandığı ve dikkat edilmesi gereken yanlarını inceleceğiz. Ancak Diğer dövme silme yöntemleri hakkında hazırladığımız çalışmalarımıznda okunmaya değer olduğunu ve yazımızın alt kısmındaki başlığı tıklayarak makalemeize ulaşabileceğinizi vurgulamak isteriz.Kadınlarda Dövme Silme 
Kimyasal Peeling uygulaması

Gerksiz ve abartılmış tehlikeler üzerinden insanların dövme sildirmek noktasındaki tercihleri cerrahi operasyonlar gerektiren bir hastalığa dönüştürülerek en basit cilt lekelerinden tutunda , dövme silme işlemlerine kadar bir dizi başlıkta faiş miktarlarda paraların akıtıldığı bir rant sektörüne dönüştürülmüş durumda.

Dövme silme talepleride bu anlamda bir çok kişi ve kurum tarafından, suistimal edilerek zamansal ve ekonomik olarak ağır yekünlere dönüşmekte ve bir çok kişi bu zorlukların üstesinden gelemediği için istemediği leke yada dövmelerle yaşamak zorunda bırakılmakta.

Dövme Silme tedavisinde lazer kullanarak dövme silme, dermabrazyon gibi cildin tabiri caizse cildin zımparalanması sayesinde dövmeden kurtulma gibi uygulamlar genellikle ilk önerilen yada dövme sildirmek için yapılması şart koşulan uygulamalar olarak halen klinik ve güzellik merkezlerince laf yerindeyse dayatılmaktadır.


TCA-Kimyasal Peeling Dövme Silme

Yaklaşık 50 yılı geçkin bir süredir Avrupada dermetolojik problemlerin giderilmesi maksadıyla kullanılıyor olsada hala ülkemizde pek bilinmeyen TCA kimyasal Peeling yöntemi, Özellikle son zamanlarda cilt bakımında da etkili bir uygulama olarak helen cazibesini koumaktadır. Asidik yapısı itibariyle Cilt üzerindeki sorunlu deri bölgesinin yakılarak kurutulmasını ve akabinde citten atılmasını sağlayan Kimyasal Peeling yöntemleri dövme silme uygulamarında da kullanımı giderek artan bir yöntem olarak yaygınlaşmaktadır. 

TCA Peeling Nedir ?
Dövme silmede TCA Nasıl Uygulanır

TCA Bir asit türüdür. Labaratuar ortamında Asetik asitin (sirke ruhundan elde edilir) klor gazına maruz bırakılmasıyla girdiği tepkime sonucunda oluşan TCA, Peeling ürünü olarak deiyonize suda çözelti haline getirilerek Uygulandığı üst tabakadaki deriyi yakması ve yanmaya bağlı kuruyan ölü derinin soyulmasını sağlayan bir asit solisyonu olarak kullanılır.

TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, gözenekler, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri hatta periodik kullanımlarda cilt kırışıklıkları bile giderilmektedir.

TCA-Kimyasal peeling uygulamarının sadece Dövme, leke ve iz gibi oluşumların yok edilmesi tedavinde kullanıldığı yada kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Ciltte iyileşme sürecinde olan yaralara, kanamalı akne ve sivilce durumlarında ve alerjik ciltlere uygulanmamalıdır.

Sonuçta uygulanan Peeling işleminin asit içerikli bir solisyola yapıldığı düşünülecek olursa, sağlam ciltlerde bile dikkatsiz uygulamarda sorunlara sebeb olabilen bir solisyonun , yaralı yada iyileşmekte olan bölgelere tatbikinin ardından nasıl ciddi problemlere sebeb olacağını düşünmek hiçte zor olmasa gerek. Bu anlamda,  Dövmeden kurtulmak adına bu tür durumların göz ardı edilmesi ciddi dermatolojik sıkıntılara neden olacağından bu tür durumlarda kullanımı sakıncalıdır.

TCA Nasıl Uygulanır

Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak derecelendirilebilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solisyonu seçmektir. Burada bilinmesi gereken en önemli durumun ilk uygulamada dövmenin silinmesini sağlamak amacıyla cildi zorlayan, gereğinden fazla oranlı solisyon ve cilde temas süresinin fazla olması gibi yaklaşımların kesinlikle tehlikeli olduğudur.

Dövme silme işlemi Özellikle yüz bölgesi gibi cildin hassas olduğu yerlerde ise uygulanacak TCA oranı mümkün mertebe düşük dereceli olmalıdır. Bu anlamda yüzün, cildin en hassas bölgesi olduğu unutulmamalı ve oran ortalama % 10 ila 20  dolaylarında olmalıdır.

Ancak, Dövmenin derinliği,  ten rengi ve cildin hassaiyetine bağlı olarak % 25 oranına kadar da yükselebilmekdir. Uygulama esnasında TCA solisyonu, öncesinde temizlenmiş olan bölgeye, cilde temas ettiğinden şüphe duyulmayacak biçimde 2 ila 3 dakika arasıda değişebilen sürelerde hafif darbelerle sürülmelidir. 1-2 dakika içerisinde ciltte oluşmaya başlayan iğne batıklarına benzer yada yanma gibi hafifi acı hissi yaratacağı önceden bilinmeli cidin zorlanmaya başladığı noktada 1 dakidan az 3 dakikadan fazla olmamasına özen gösterilerek uygulamaya son verilmelidir.

TCA uygulamasının Asidik bir Peeling uygulaması olduğu unutulmamalı, her uygulama arasında en az 20 günlük bir periyotun olmasına dikkat edilmeli ve yeni gelen deri oluşumunun cilt dengesi sağlanmadan ikinci uygulama gerçekleştirilmemelidir.

TCA Uygulama Sonrası 
Yapıması Gerekenler

TCA uygulamasının ardından doğal-organik sabun yada şampuanla uygulamanın olduğu bölge hemen yıakanmalı ve su ile cilt terapi edilmelidir. Bahsi geçen işlemlerin ardından cilt dengesinin tekrar kazanılması sağlayacak sağlıklı bir tedavi süreci için çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri yada B5 bepantenol gibi yüksek nemlendirici etkilere sahip vitaminlerle uygulama sonrasında hasarlı bölge sürekli desteklenmeli ve doğrudan sıcağa ve bakteriyel süreçlere maruz kalmamasına önem verecek biçimde dışsal etmenlerden konuması sağlanmalıdır.

Silinmesi istenen dövmenin tamamen kaybolması başta belirttiğimiz nedenlere bağlı olarak değişebilirken 6 ila 10 seans arasında değişen uygulama sonucunda dövmeden tamamen kurtulmak mümkündür.  

TCA peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü için çok iyi bir dövme silme yöntemi olduğu unutulmamalı ve cilt dengesinin sağlanması açısından önerilen mineral ve vitamin desteklerinin 4-5 saat gibi zaman dilimlerinde cilde sürülerek, dokunun kendini güçlendirmesi sağlanmalıdır.

Kadınlar açısından bütün bu işlem süreçlerinin daha özenli ve dikkatli olmalarını gerektiren yanları göz ardı edilmemeli , TCA kimyasal peeling yönteminin prensiblerine bağlı kalınmalıdır. Yazımızın sonuna gelirken , dövme silme yöntemi olarak kimyasal peeling uygulanması hakkında hazırladığımız yazının sizler için yararlı olduğunu umyor, blogumuzdaki diğer yazılarında dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyorum. 


TCA KİMYASAL PEELİNG VE 
KULLANICI YORUMLARI HAKKINDA 
DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

4 yorum:

 1. Merhaba;
  Öncelikle bilgiler gayet anlaşılır ve net emeğinize sağlık yanlış anlamayın acaba uzmanlık alanınız cilt ilemi ilgili çünki soruma vereğiniz cvp çok önemli göz kapağımın kenarında3/4 yıllık kontur var grileşti ve gözüme zarar verirmi kullansam vereceğiniz cvp o kadar önemliki anlatamam birde bahsettiğiniz sitedeki tca lar güvenli ve orjinalmi yani fda onayı felan varmı?lütfen bana yazın olurmu🙏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bakın kaş kontürü bu metodla silinebilir ama düşük oranlı kullanın. gözünüze asiti kaçırmamaya çalışın. bir de uygulamayı uzmana yaptırın. fda onayı amerikada bir şey amerika sağlık bakanlığı onayı demek ama bu asitlerde olmaz zaten bunlar kozmetik değil tıbbi uygulama asitleri

   Sil
 2. İsmim şenay göz kapağımda daki kontürmü dövmemi ne olduğu belirsiz şey için yamıştım eklemeyi unutmuşum ben yaklaşık 4 aydır roacutane kullanıyorum bir sorun olurmuki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. roaccutane kullanıyorsanız bu asitleri kullanmayın.

   Sil