16 Ocak 2015 Cuma

Cilt Çatlaklarında TCA-Kimyasal Peeling Yöntemi


CİLT ÇATLAKLARI VE CİLT ÇATLAKLARINDA TCA PEELİNG


Kimyasal Peeling uygulamaları arasında etki gücü en yüksek peeling yöntemi olan TCA-Kimyasal Peeling uzun yıllardır avrupada hem dermatolojik sorunların giderilmesinde, hemde cilt bakım uygulamalarında uzun yıllardır kullanılmaktadır.


Kişinin kendi başına uygulayacağı kadar basit ve ekonomik olarak sunduğu olanaklarla cazibesi giderek artan kimyasal peeling uygulamaları, cillde oluşturduğu kimyasal yanıkların ardından ölü deri hücresinin soyulmalar halinde ciltten atılmasını sağlayan bir yöntemdir.


Çatlağın oluştuğu bölgede ciltin alt katmanlarındaki koljen hücrelerinin ve elastin liflerin hareketlenmesinin sağlayan asit uygulaması yeni deri oluşumunu açığa çıkararak giderilmesi istenen izin yeni deri oluşumlarıyla yok edilmesi prensibi ile etkisini göstermektedir.

ÇATLAK TEDAVİSİNDE KİMYASAL PEELİNGCildin tabakalar halinde soyulmasını sağlayarak, çatlak olan bölgeleri deriden atılmasını sağlayan kimyasal peeling uygulamarında öne çıkan en etkili yöntemin TCA-Kimyasal Peeling yöntemi olduğunu söylemek mümkün.

Saf asit formunun belirli oranlarda çözeltilmesiyle peeling ürünü haline getirilen TCA asiti, sürüldüğü bölyede yanık oluşturmasının ardından, yanma sonucu oluşan ölü derinin soyulmasını sağlarak ciltten atlmasını sağlarken, uyarıcı asidik yapısı, kolajen üeretimini ve elastin liflerini tetikleyerek yeni deri oluşumunu hızlandırır.


Ancak bu uygulamada dikkat edilmesi gereken en önemli durum,  Özellikle bebek emzimdir döneminde bulunan kadınların bu uygulamadan kaçınmalarıdır. Kimyasal Peeling asidinin her hangi gelişmeyle bebeğe taşınması riki göz önünde tutularak buna özen gösterilmelidir.

ÇATLAK GİDERMEDE TCA

Trichloroacetic acit olarak TCA epidermis tabaka olarak derinin alt kaltmanlarında yani esas çatlagın oluştuğu yeteriz kalmış kalojen ve elastin liflerinin uyarılmasını sağlayarak , hem yakma işlemiyle ölü derini tabaka halinde cillten aılması sağlar hemde hareketlendirği hücre dokusunu yeni deri oluşumu olrak cildin üst tabakası olan epidermis tabakaya taşır.Bir kimyasal peeling uygulaması olarak uygulanan TCA asiti labaratuar ortamında hazılanan bir asit türü olmakla beraber, cilt yapısının hassasiyet derecesine göre hazırlanabilecek yüzdelik oranlarıyla vücut çatlaklarında etkin sonuçlar gstermektedir.

Çatlak Tedavisinde TCA Nasıl yapılır ?

Vücudun ten rengi ve cildin hassasiye yapısına göre derecelendirilen TCA asit çözeltisi, çatlakların olduğu bölgeye ecza tipi pamuk yardımıyla , tene temas ettiğine şüphe bırakmayacak küçük darbelerle sürülür. 1 dakika sürede bu işlem gerçekleştirilirken ciltte oluşması olası küçük çaplı ine batıklarına benzer hafif çaplı acıların yaşanmasının doğal olduğunu devamında tedavi destekleyici vitamin ve kremlerele bunu sfıra ineceğini göreceksiniz.

TCA çözeltisinin oran olarak tene temas süresi, derece arttıkça sürenin azalmasına bağlı olarak çatlak tedavisinde ortalama uygulama süresinin 1 dakika arasında standart süre olduğunuda belirtmemiz gerekmektedir.


Uygulama süre zarfında çözeltinin lokal bölgenin dışına taşırılmaması ve başka solisyonların krem vb benzeri ürünlerin içine karıştırılarak uygulanmamasına dikkat edilmelidir.


TCA Uygulamasında 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulamanın hemen ardından doğallığın şüphe duymadığıunız sabun , şampuan gibi temizleyicilerle TCA’nın uygulandığı bölge özenli bir şekilde temizlenmeli ve havlu gibi yumuşak dokulu bir malzemeyle kurutulmalıdır.

Ardından, ten dengesinin sağlanması ve yeni alttan gelecek derinin sağlıklı bir şekilde dışssal koşullara uyumunu sağlamk amacıyla mineral ve vitamin katkılı solisyon ve kremlerle desteklemek gerekmektedir.

Bu noktada çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri yada B5 bepantenol gibi vitamin uygulamarı soyulma sürecini sağlıklı gerçekleştirmek açısından çok yararlı tedavi destekleyicileri olduğunu önemle vurlamak isteriz. Ayriyetten soyulma sürecinin ilk 4-5 günlük süre içinde gerçekleşmeye başlayacağı ve soyulma sürecine müdale edilmemesi gerektiği konusuda ayrı bir önem arzetmektedir.


İleri akne ve kanamalı sivilcelerde, açık yara ve iyileşme sürecindeki yaralara ve allerjik yapıya sahip bünyelerde de kullanımının sakıncalı olduğu unutulmamalı, TCA Kimyasal Peeling uygulamasında bir uzmandan fikir alınmasının baş vurulması gereken en doğru yöntem olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

 
Yazımın sonuna gelirken çatlak ve tedavi yöntemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için blogumdaki diğer yazılarında dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyorum. Konuyla ilgili yazılara başlıkları tıklayarak uşalaşabileceğinizi hatırlatır, iyi okumalar dileriz.


TCA KİMYASAL PEELİNG VE 
KULLANICI YORUMLARI HAKKINDA 
DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder