16 Ocak 2015 Cuma

Cilt Çatlakları ve Hamilelikte çatlak

Cilt Çatlakları

Cildimizin altını adeta örümcek ağları gibi öen kolajen ve elastin ağlar bulunmaktadır. Cildimizin dermis tabakasında bulunan bu ağlar en yüzeyde bulunan ölü derilerden oluşan epidermis tabakanın hemen altında bulunurlar. Aslında cilt kırışıklıklrı ve gerginlikteki azalmalar ve sarkalar gene bu kolajen ve elastin tabakadan dolayı olur. Cilt çatlakları işte bu tabakaların yırtılması sonucu oluşurlar. İlk oluşumda pembe ve kırmızı olan çatlaklar zamanla beyaz bir görünüm halini alırlar.

Çatlak Nasıl OluşurCildimiz, üst üste sıralanmış 3 katmandan oluşmaktadır, bu katmanlara yukarıdan aşağı sırasıyla epidermis, dermis ve hipodermis denilir. Dermis tabakası cildimizi sarar ve içerdiği  gerçek bir lifler sayesinde, cildin çatısını oluşturmaktadır. Dermiste bulunan kollajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlayan temel unsurkardır. Daha ince olan elastin lifleri, kollajen lifleriyle birlikte içiçe geçerek, bir ağ gibi cildimizi sararlar ve cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynar. Eğer kollajen ağları düzensizleşir ve elastin liflerde kopma olursa, cildi sıkılaştıran yapı hasar görür ve kırmızılı pembeli bir görünüm sonunda cilt çatlakları oluşur. Çatlaklar, direk yaralanma sonucu oluşan kopmalara da benzer, yani cilt yaraları, ameliyat izleri jilet izleri de tıpkı cilt çatlakları gibidir.

Vücut Çatlakları


Vücut çatlakları, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastin dokunun yırtılması ile oluşuyor. Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler zamanla sedefli beyaz bir renge dönüşüyor. 

En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen vücut çatlaklarının oluşumuna önemli kilo değişimleri, hamilelik gibi durumlar neden oluyor. Bu oluşan çatlaklar da özellikle kadınları tedirgin eden görsel ve güzellik açısından sıkıntı yaşanmasına sebebiyet veriyor.


Hamilelik Çatlakları


Özellikle hamilelik döneminde cilt çatlaklarına daha sık rastlanır. Göğüslerde süt toplanması, göğüslerin büyümesine ve ağırlaşmasına yol açarken, göğüs kenarlarında da cilt çatlakları görülebilir. İlk başlarda belirgin olan bu çizgiler zaman içinde solar, gümüş beyazımsı bir renk alır. Ancak kişi eski kilosuna ve durumuna dönse bile bu çizgiler hiçbir zaman kaybolmaz.

Hamilelik döneminde ciltte gerilme olan bölgeleri koruyucu ürünlerle nemlendirmek ve esnemeye hazırlamak çatlaklara karşı etkili bir önlemdir. Hamilelik döneminde uygulayacağınız doğru bakımlar çatlakların sayısını minimalize etmenizi ve daha sonra bu konuda çok fazla çaba serf etmemenizi sağlayacaktır. Hamilelikte çatlak bakımı için a vitamini, c vitamini, e vitamini, kakao yağı, shea butter gibi ürünler kullanabilirsiniz.


ERKEN TEŞHİSİN VE MÜDAHALE ÖNEMLİ !

Unutulmamalıdır ki cilt çatlağı gibi bir deri problemine ilk evrede müdahale büyük oranda çatlağın gelişimini engellemekte ve yok edebilmektedir. çatlağın , dolaşım bozukluğuna bağlı gelişebildiğide akıldan çıkarılmadan, cilt çatlağı sayesinde farkında olunmayan başka biolojik bir probleminde anlaşılması mümkündür.

ÇATLAK TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Deri çatlaklarında bir dizi tedavi yöntemi mevcuttur. lazerle çatlakların yakılması, çatlağın yapısına bağlı olarak değşen dalga boylarıyla gerçekleştirilirken, dermabrazyon ve dermarol gibi yöntemlerde, cildin aşındırılmasına bağlı olarak çatlağın yok edilmesini amaçlar.

Klinik yöntemlerin dışında , çatlak tedavilerinde uygulama basitliği ve ekonomik kolaylıklar sunduğu varsayılarak önerilen krem ve jel ürünlerinin, her insanın cilt yapılarının farklılık arzettiği gerçeğinden uzak ve piyasaya dönük amaçlar güdülerek yapılan yönlendirmeler olması , azımsanmayacak oranda dermatolojik sıkıntılara sebeb olabilirken, tedavi sürecinide zora sokabilmektedir.

Kimyasal peeling uygulamarı dışındaki yöntemler klinik tedavi yöntemi olduğundan zamansal ve ekonomik açıdan kimi zaman zorlayan yanları olsada tercih edilebilirken, kimyasal peeling uygulamalrı hem evde kişinin kendi başına gerçekleştirebileceği basitlikte bir yöntem hemde ekonomik açıdan cazip fırsatlar sunduğundan sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Kişinin kendi başına uygulayabileceği kadar basit ve ekonomik olarak sunduğu olanaklar düşünüldüğünde TCA-Kimyasal Peeling cilt çatlaklarının detavinde yaygınlığı giderek artan bir biçimde artmaktadır. Özellikle Avrupada çatlak vb. dermatolojik sorunların giderilmesinde en sık baş vurulan yöntem olan Kimyasal Peeling uygulamaları Cilt bakımındada etkili bir bakım uygulaması olarak ölü deri hücrelerinin soyulmasını sağlayarak ciltten atılmasını sağlaması hasabiylede tercih edilmektedir.

Konumuzla alakalı olarak TCA kimyasal peeling hakkında detaylı yazımız için şağıdaki başlığı tıklamanızın yeterli olacağını hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder