27 Aralık 2014 Cumartesi

Cilt Lekelerine Çözüm

Cilt Lekelerinden Kurtulun

 

Cilt lekelerinden kurtulmak mümkün. Güzel bir cilde sahip olmak sizinde hakkınız. Üstelik cilt lekelerinden kurtulmanın yöntemi oldukça ekonomik. Peki cilt lekelerinden nasıl kurtulacaksınız ?

Yüzümüzde güneş, hamilelik, sivilce ve yaşlanma gibi faktörlerden dolayı kahverengi, siyah ve kırmızımsı lekeler ve izler oluşur. Bu iz ve cilt lekelerinden kurtulmak için insanlar son 50 yıldır kimyasal peeling yaptırıyorlar. Peki nedir bu kimyasal peeling ve cilt lekelerini nasıl geçiriyor. Basında sık sık ünlülerin yaptırdığı yöntem olarak geçer ve doktorlar insanlara kimyasal peeling yaptırmalarını önerirler. Cilt lekelerine kesin çözüm sunan bir yöntemdir kimyasal peeling.

Cilt Lekesine Kimyasal PeelingCilt lekeleri cildin üstündeki deride yer alan izlerdir. Dolayısıyla cildin üst tabakasının asitlerle soyulması işlemine kimyasal peeling denmektedir. Kimyasal peeling ile belli bir tabaka soyulan cilt 2 ile 5 uygulama sonrasında lekelerden arındırılır. İşlemin mantığı cildin soyularak yenilenmesi esasına dayanır. Kimyasal peeling sadece güneş vb. lekeler için değil yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar için, sivilce izleriyle gözeneklerin giderilmesinde de sıkça kullanılan bir yöntem.

Kimyasal Peeling Ciltteki Lekeyi Nasıl Geçirir


Cildin kimyasal peeling asitleriyle soyulması sonrasında cilt kendini yeniler, ölü derinin atılması diğer peeling ve lazer yöntemlerine kıyasla daha etkilidir. Ölü deri ciltteki lekeler, çiller vb. sorunlarla birlikte soyulur, alttan yepyeni ve taze bir cilt çıkar. Zaten bir çok ünlünün, mankenin vb, kişinin bebeksi cilt görünümleri kimyasal peelingle sağlanır. 

Cilt Lekesine Kimyasal Peeling Uygulanması


Cilt lekelerini geçirmek için en çok TCA (trikloroasetik asit) isimli kimyasal peeling asidi kullanılır. Genellikle %15 oranında asitle cilt lekeleri, çiller, doğum lekeleri gibi ciltteki kahverengi, siyah veya kırmızıya yakın lekeler giderilir. Doktorlar bu asitle kimyasal peeling yaparlar seans başına 250 liralara varan ücret karşılığında bu asitleri cildinize 4-6 seans uygularlar, işlem 1000 lira ile 2000 lira arasında bir fiyata malolur. Peki yazının başında cilt lekelerinden ekonomik olarak kurtulabileceğinizi yazmıştım bu nasıl olacak. Tabi ki kimyasal peelingi evde kendiniz yaparak.

Evde Cilt Lekeleri Tedavisi İçin Kimyasal Peeling


Evvela bir konuya açıklık getirelim, bu asiti yüzünüze doktorun sürmesiyle sizin evde kendiniz sürmeniz arasında bir fark yok. Zaten TCA ile kimyasal peeling yapmak riskli olsa, doktorlar ve güzellik merkezleri her ay binlerce kişiye uygulamazlar.  Her gün gazetelerde haberler yapılır kimyasal peeling yaptırın diye, ama herhangi bir güzellik merkezi veya doktorun internet sitesini ziyaret ettiğinizde yöntem anlatılır ve ardına bu işlemi uzman doktorlar yapmalı yazar. Arada ne gibi bir fark var derseniz, ülkenin en lüks semtlerindeki kliniklerin kiraları, onbinlerce lira reklam veren güzellik merkezleri ve doktorlar ile bunların her ay kazandıkları onbinlerce liranın kaynağı işte budur. Yani sadece asidi yüzünüze bir başkasının sürmesi için fazladan para ödersiniz. Yada en yeni lazer ile cilt lekesi tedavisine yönlendirilirsini, bunun da nedeni lazer tedavisini kendiniz yapamamanızdır. 

Evde Kimyasal Peeling Yapmak Risklimidir


Evde kendinize kimyasal peeling yapmanın riski, güzellik merkezlerinde kimyasal peeling yaptırmak veya lazerle işlem yaptırmak kadardır. Yani kimyasal peeling yapmak riskli değildir. Sadece kimyasal peeling yaptırdıktan sonra gerekli bakımları yapmalısınız. Zaten başka bir yerde de yaptırsanız aynı bakımları yapmalısınız. Zaten TCA cildin sadece üst tabakasını yakarak uzaklaştırdığı için alt tabakaya zarar vermez. Ancak yeni oluşan cildi iyi korumak gereklidir. Sonuçta bebeksi ipek gibi bir cilt oluşuyor ve bu cilt oldukça hassas iyi korursanız kimyasal peelingin sonucunda çok arzuladığınız kadifemsi harkulade cilde kavuşursunuz.

TCA %15 Peeling Nasıl Kullanılır

 
Tca peeling asidini yüzünüze ugulamadan önce cildinizi kolonyayla silin ve sonrasında damacana suyla yüzünüzü yıkayın. Kuruladıktan sonra cilt lekelerin ve izlerin olduğu bölgeye pamuk yardımıyla sürün. Tüm bölgeye sürdükten sonra, (10 saniye) bekleyin ve bir kat daha uygulayın, sonrasından gene (10 saniye) bekledikten sonra bir kat daha uygulayın. Cildinizde ilk uygulamaya başladığınız andan itibaren 1 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü damacana suyla yıkayın. Buzdolabında 1,5 litre bir suyu soğutmak ve soğuk suyla yıkamak cildi ferahlatıyor. Uygulama sırasında yüzünüzü yıkayana kadar ufak bir acı hissedersiniz. Yüzünüzü yıkadıktan 2 dakika sonra bu acı geçmiş olur.

TCA Peeling Sonrası Bakım


Gelelim işin en önemli kısmına, TCA uyguladığınız cildinize iyi bakmalısınız. Eğer cildinize iyi bir bakım yaparsanız cildinizde hiç bir sorunla karşılaşmazsınız. Cildinize tca sürdükten sonra cildiniz beyaz bir hal alabilir, korkmayınn bu normal, kireç gibi beyazlayan cilt görünümü yüzünüzü yıkadıktan sonra geçer. Daha sonrarında hafif bir kızarıklık kalır. Sabah kalktığınızda cildiniz kahverengi, siyah veya morumsu bir hal alabilir, tabi öyle olacak diye bir kaide yok, eğer TCA cildinize iyi uygulanırsa bu hali alır ki bu hal sizi mutlu etmeli daha kalın bir deri soyulacak ve cildinizde belki de ilk seansta bu lekelerden kurtulabileceğiniz anlamı taşır.

Tca kullandıktan ve yüzünüzü yıkadıktan 5 dakika sonra cildinize vereceğim kremlerle hazırlayacağınız merhemi uygulayın. Ben sabah ve akşam olmak üzere iki merhem hazırlıyorum. TCA yı akşam kullanmanız daha iyi olur, bu yüzden ilk önce akşam kremi tarifini vereceğim. 

Akşam kullanmak için hazırlayacağınız kremde eczaneden alacağınız %40 çinko oksitli herhangi bir kremin içerisine 5 ml saf e vitamini ve 5 ml b5 vitamini karıştırarak bir merhem hazırlıyorsunuz. tca uyguladıktan sonra bunu yüzünüze uygulamanız gerekiyor.  

Sabah kullanacağınız krem için medecassol kremle 5 ml saf e vitamini ve 5 ml saf b5 vitamini karıştırıp bir merhem hazırlıyorsunuz bunu sa sabah yüzünüze uyguluyorsunuz. Soyulma tahmini olarak 4-5 gün içinde olacak ve cildiniz ölü deriyi attığında alttan taze bebeksi cildiniz çıkacak. 

Kremleri soyulma bittikten sonra 2 gün daha sürün. Sonra bırakın, bu arada cildinize tca uyguladıktan sonra ve soyulma bitene kadar yüzünüzü damacana suyuyla yıkıyorsunuz. Sudaki kireç klor cildinize zarar vermesin diye. Soyulma bittikten 5 gün sonra yüzünüzü normal suyla yıkayabilirsiniz. Ha arada duş almam gerekiyor ne yapacağım diyenler olabilir, onada yapacak bir şey yok duşunuzu alın. 

Yüzünüzü aşırı sıcak veya aşırı soğuğa maruz bırakmayın, çok sıcak veya çok soğuk sularla yıkamayın, aşırı ışığa maruz kalmayın, genellikle güneşten korunma önderilir ama bu yazın geçerli, kış güneşi çok etki etmez. Ama bu demek değil ki kendinizi korumayın. Yaz aylarında dahi direk güneşe çıkmadıkça bir sorun olmaz. Siz güneşe maruz kalmamaya dikkat edin. Ayrıca diğer ışık kaynaklarından da uzak durun, çok yakından televizyon seyretmeyin, bilgisayar monitörüne bakmayın. ha unutmadan bir de eğer sigara içiyorsanız uygulamadan sonraki 10 gün boyunca oldukça az için ve yüzünüzü dumandan koruyun, sigaralı ortamlardan uzak durmak, sigara içiyorsanız uzun bir ağızlıkla sigara içmek dumanın yüzünüze değmemesi oldukça önemli.

Cilt lekelerinde daha hızlı düzelme için soyulmadan sonra ben doa kozmetikten c vitamini serumu ve cilt serumu T serisi alıyorum ama siz almayadabilirsiniz. Bunlar daha hızlı etki gösterip iyi bir bakım yapıyor iki tca arasında. Uzun lafın kısası 2 ile 4 seans arası lekelerden kurtulmuş ve taptaze ipeksi bebek gibi bir cilde kavuşacaksınız. Sadece cilt lekeleri değil gözenekler ve varsa yaşlanma belirtileri de ortadan kalkacak.

TCA Nerede Satılır


TCA asiti satın almak için bunun satışını yapan doa kimya sitesini tercih etmelisiniz. %15 tca 20 liraya satılıyor, genelde forumlarda ve bloglardaki bir çok kullanıcı oradan alıyor. TCA satışı için linki tıklayınız %15 TCA 

Ayrıca tca kimyasal peeling uygulaması yazıma bakabilirsiniz. Aklınıza takılan şeyler olursa çekinmeden yorumlardan sorun cevaplarım. 

139 yorum:

 1. kaç gün arayla sürülmeli bu asit

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Tca sürdükten sonra sadece damacana suyuna dikkat ederek sabah akşam shea butter sürsek olmaz mı ? Hassas ciltlere zarar verir mi tca ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dikkatli kullanırsan 1 şey olmaz ben dövme için aldım gayet başarılı

   Sil
 3. shea yağı iyi gelir ama çinko oksitli kerem ile madecassol ve e, b5 vitaminleri hızlı iyileştirme ve kolay soyulma sağlar

  YanıtlaSil
 4. Çinko oksitli krem derken ürün adı verseniz ? Eczaneye gidip %40 çinko barındıran krem desem bana pel pel bakacaklarından eminim (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kırem deyilde döyme silmeye tek çözüm tca pelink ben aldım gayet başarılı

   Sil
 5. eczacılar bilir. bir sürü marka vardır.

  YanıtlaSil
 6. Sizin kullandığınız nedir ?

  YanıtlaSil
 7. E ve B vitaminlerini 5 ml kullanmanızın nedeni var mı ? bunlar doa'da 10 ml satılıyor, 40 gram kreme ikisinden de 10'ar ml koysak olmaz mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. olur. ama ben 1 tane alıp iki kreme bölüştürüyorum kremleri yarım tüp kullanıyorum. zaten uzun süre yetiyor ziyan olması vitaminler diye yapıyorum ama siz bir tüpe 10 ml koyabilirsiniz

   Sil
 8. Dün akşam peelingimi yaptım, arkasından oksizinc'i sürdüm fakat sudocrem gibi ağır yapılı bir kremmiş. Bunu ertesi gün sabah ciltten nasıl arındırdınız ? Peelingden dolayı cildim hassas olduğu için pek birşey yapamadım, biraz sildim yine de bembeyaz kalan cildin üzerine madecassol'u sürdüm. Siz nasıl yapıyorsunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte ben akşamları oksizinc kullanıyorum sabah madecassol kullanıyorum sabaha kadar çinkolu krem suratımda duruyor, sonrasında makyaz temizleme suyuyla sabah cildimi silip madecassolüğ sürüyorum

   Sil
 9. Merhaba,
  c vitamini serumu ve cilt serumu T serisini nasıl kullanıyorsunuz? Dönüşümlü mü? Pamukla mı sürüyorsunuz yoksa direk mi? Bunları uyguladıktan sonra yüzü yıkamaya gerek var mı? Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 10. c vitamini sadece geceleri kullanıyorum. t serumunu ise sabah akşam yüzümü yıkadıktan sonra sadece lekelerin üzerine uyguluyorum

  YanıtlaSil
 11. Benimde yüzümde çiller var araştirma yaparken sizin yaziniza rastladım benim cildim hassas oldugu için denemekten korkuyorum birde madecassol krem için belli bir ml gereklimi yardimci olurdaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. madecassol iyileştirme yapar. yarım tüp yeter. 2 gün kullanacaksınız, size deneyin diyemem bu insanların kendi kararı, çil ve çil lekelerini hızla geçiren bir yöntem tca ancak uygulamadan sonra iyi korumak lazım

   Sil
 12. Benim cildimdede biraz fazla daginik çiller var bu konuda arastirma yaparkn sizin yaziniz dikkatimi cekti cildimde biraz hassas oldugu icin uygulamaktan korkuyorum birde bu sabah kullanilacak olan madecassol kremin belli ml var siz kac ml oneriyorsunuz

  YanıtlaSil
 13. Benimde yüzümde biraz fazla ve daginik sekilde çilim var bu konuda nasil gecirebilirim diye araştirma yaparken sizin yaziniz cikti karşima benim cildim kuru ve biraz hassas uygulamaktan korkuyorum birde sabah kullanilacak olan madecassol kremin farkli mlleri var kac ml cilde iyi gelir bana yardimci olursaniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. madecassol 10 ml bile yeterlşdşr, soyulmayla birlikte 2-3 gün kullanabilirsiniz.

   Sil
 14. Mrb yazinizi ilgiyle okudum aydinlttgnz için sonsuz TSK ederim birkaç soru sormak istiyorum birinci sorum tca 15 eczanede satilir mi e ve b5 vitaminleri yrn alip başlasam diyorum ikinci sorum bu asit bi kez sürülüp dgr günlerde sbh aksam kremler mi suruluyo acaba uçuncu sorum hazirladgmz kremleri nerde nsl saklamaliyiz tüpleri boşaltarak mi hazİrlanir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eczanelerde satılıyor ama hepsinde yok bazıları da aşırı fiyat istemiş geçenlerde bir arkadaş mail atmıştı bu konuda. .1 asit ayda bir sürülür 1 haftada soyulur sonra 3 hafta beklenir bir daha uygulanır. kremler soyulma bitince kullanılmaz. kremleri buzdolabında saklamanız daha iyi olur.

   Sil
  2. evet bende eczaneye sordum yok ama getittirebilirim dedi 50 lik tca 75 geldi pahalımıdır sence

   Sil
  3. yani normal fiyat çok pahalı değil.

   Sil
 15. Merhaba laserle cil tedavisi de kesin cozum diyorlar ne dersiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mesele cilt lekesiyse kimse kesin çözüm diyemez. lazerle kimyasal peeling benzer mantıklı yöntem. Lazer ışıkla cildi soyar asitte cildi soyar. bu bahsettiğim yöntem ekonomik ve etkili bir yöntemsir. zaten doktorlar uyguluyorlar. ben sadece doktora verecek çok parası olmayan insanlara yardımcı olmak için yazıyorum.

   Sil
 16. Merhaba laserle tedavi hakkinda ne dersiniz

  YanıtlaSil
 17. meraba. yukarıda belirtilen tavsiyeleri dinleyip olumlu yada olumsuz yorumlarınızıda yaparmısınız. benimde yanağımdaki kılları tik haline getirip çekmemden kaynaklı bir leke oluştu.yara şeklinde görünüyor.lütfen sonuçlarıda paylaşırmısınız.tşk şimdiden

  YanıtlaSil
 18. Tca peeling doa kozmetikten aldiginizi soylemisiniz ne kadr guvenli doa kozmetik sizce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben doa kimyadan alıyorum. bir problem yaşamadım, forumlarda ve bloglarda bir çok kullanıcı oradan almış kullanmış. mail attığınızda veya aradığınızda cevap veriyorlar oldukça ilgililer. ha siz başka yerden alacaksanız alabilirsiniz. mevzu nerede satıldığı değil mevzu cilt lekelerini geçirme. dilediğiniz yerden alabilirsiniz.

   Sil
 19. mrb benimde yüzümde çiller var ama ne yaptıysam geçmiyor yazınız dikkatimi çekti ve deneyemeyi düşünüyorum ama pek bişey anlamadım açıkçası size bi kaç şey soracam tca eczanede bulabilirmiyiz bide asiti kullandıktan sonra söylediğiniz kremleri nerden bulacaz bide ben okula gidiyorum onu kullandığımızda yüzümüz nasıl olur kaç gün içinde kabuklanma olur ve düzelir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eczaneden alabilirsiniz. hepsinde olmuyor ama olanlar var asiti hazırlayabilirler size veya doa kimyadan alabilirsiniz tca kimyasal peelingi
   kremler eczanede var.

   Sil
 20. tca ve söylediğiniz kremleri nerden bulabiliriz

  YanıtlaSil
 21. Tca yi kullansak sadece kremleri kullanmasak bi zarari olur mu

  YanıtlaSil
 22. Tca yi kullansak sadece kremleri kullanmasak bi zarari olur mu yuzumuze ya da sadece tca etki etmez mi

  YanıtlaSil
 23. Tca yi kullansak sadece kremleri kullanmasak bi zarari olurmu cildimize ya da tca sadece yeterli degilmi

  YanıtlaSil
 24. Tca yi kullansak sadece kremleri kullanmasak bi zarari olur mu yuzumuze ya da sadece tca etki etmez mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir zararı olmaz, kremleri kullanmayabilirsiniz. ancak biraz nemlendirin cildi.

   Sil
 25. iyi geceler bu merhemleri göz altınada uygulaya bilirmiyiz bilgileriniz için teşekkurler

  YanıtlaSil
 26. selam ben bir noktayı anlayamadım tca yı uyladım banyoda yüzümü yıkadım 2 gün boyunca krem sür müyor muyum, uygulama sonrası ne yapmam gerek orasını net olarak anlayamadım? ve krem için sudokrem içine e vitamni koysam nasıl olur ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kremi 3-4 gün kullanın. evet sudokremin içerisine e vitamini ilave edip kullanabilirsiniz

   Sil
 27. çok kuru ve bir kaç sivilce olan cilde uygulanabilir mi yani sivilcenin üzerine sürünce sorun olur mu acaba teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sivilcelerin üzerine sürmezseniz bir sorun olmaz. ama temkinli olmak lazım gene de.

   Sil
 28. Merhaba, her şeyi anladım fakat tca dan sonraki bakim aşaması bana zor geldi. Acaba daha kolay yolları yok mu ya da Bahsettiğiniz c vitamini ve cilt serumu t serisini uygulasak tca dan sonra olmaz mı? Lütfen cevap. Cildimiz için en uygun olucak hangisiyle bizi bilgilendirin lütfen çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani olur bu bakımlar daha hızlı soyulma için ama siz o kremleri de kullanabilirsiniz.

   Sil
 29. Benim cildimde sivilce ve siyah noktadan kalan fazla sayida cilt lekem var bi cok ilac kullandim fakat fayda etmedi . Benim size sorum bu kremleri surdukten sonra disariya cikip gezebilecek miyim . Cunku kullandigim bi cok krem yuzumu kizartti vs . Yani bu tedavi suresince insan icine cikabilecek miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu krem değil bir asit cildi yakıp soyuyorsunuz. 3-5 gün kadar sorun olabiliyor ama herkeste olacak diye bir şey yok tabi. yani illaki çok kalı bir soyulma olur koyu bir renk alır diye bir şey yok

   Sil
 30. Siz sabah ve aksam kullandiginiz kremlerin ismini yazarmisiniz kalkip bizde eczaneden direkt alip sizin gibi kullanalim kafamiz karismasin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. akşamları desitin kullanıyorum sabah ise madecassol ama bunu 2-3 gün uyguluyorum sonrasında normal bakım yukarıda tarif edildiği gibi

   Sil
 31. Iyi akşamlar ben de cilt lekeleri olan bi çok insan gibi araştırdım bi arkadaş tavsiye etti bende 1 haftadır araştırma yapıyorum açıkçası korkuyorum ama denemekte istiyorum.benim anladigim bu asit sadece 1 kez cilt temizlendikten sonra sürülüyor ve soyulma süreci başlıyor yani hergün bu asit sürülmüyo doğrumudur? Bide banyo yaparken ister istemez yüzümüze su gelcek bi sorun olur mu ? Bide bu vitaminler yerine bepanten ile nemlendirsek olur mu bende evde denemek istiyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. banyodan dolayı bir sorun olmaz. bepanthene kullanabilirsiniz. tca ayda bir kullanılır

   Sil
 32. Tca peeling aldim kremlerimide bu aksam basliyacagim cinko oksitli kremi sabah karbonatli suyla silip madecassolu sursek olurmu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. olur tabi ama acil bi,r durumunuz yoksa üzerine madecassolü sürün

   Sil
 33. Tcadan sonra ortalama ne kadar süre sonra dudak üstü tüyleri için ağda yaparsam leke kalmaz. Cilt hassas olduğu için tereddütte kaldım.

  YanıtlaSil
 34. mrba ben 3 sefer tca yaptım ilk yapısımda güzeldi ama 3 yapısım cldm kızardı karardı ve kabuk atınca kalın bir sekilde kalkıyo kalkan derinin altı kırmızı yanık gibi hametan ve bepanten kullanyorum kızmızılığı gecir mi sizce yoksa kalıcı mı olur ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kırmızılık geçer merak etmeyin. kalın soyulduysa cilt problemleri ortadan kalkar. kırmızılık 1 haftaya kalmaz geçer

   Sil
  2. kırmızılık gecti zaten lekelerim yuzumun her yerindeydi şuan aynadan bakınca bir kac tane var son kez yapcam GERÇEKTEN ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN ÇOK ÇOK SAGOLUN

   Sil
  3. İyi günler benim güneş lekem var yüzde kaç kullanmaliyim ve doa tca güvenilir site hangisi çünkü ben başka marka aldım sakte cikti

   Sil
 35. Merhaba, ilk kez az önce Tca yaptım ama galiba az tuttum yüzümde, yıkayıp kremledikten sonra yüzümde hiç yanma olmadı, acaba az tuttuğum için etkisiz mi olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende ilk iki yapısımda 15 lik ile yaptım pek bsy olmadı sonra 3 yapısımı 25 le yaptım 4 dk falan bekletttim hepsi yok oldu

   Sil
  2. hayır az da tutasnız soyulur etki eder ama az etki eder. çok fazla bekletmeyin 2 dakikayı geçmeyiniz.

   Sil
 36. merhaba, yazınız için çook teşekkürler gerçekten ama ben kullanmadan önce bişey sormak istiyorum akşam kullandım diyelim sabah dışarı çıkamayacak kadar tuhaf mı oluyor ya da sürdükten sonra ne kadar süre görüntü kötü kalıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kişiden kişiye göre değişen bir durum bu bazılarında oluyor bazılarında olmuyor. soyulma 3 günle 1 hafta arası sürüyor.

   Sil
 37. Yazın evden cikmadan tca yapsak herhangi bi şey olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapabilirsiniz. ama güneşe maruz kalmayın

   Sil
  2. 4 ay önce yapılan tca sonrası kalan kızarıklık bir dahaki tca yapisimda düzelir mi yoksa daha Mı kötü olur sizce

   Sil
  3. Saygılar

   Sil
  4. düzelir ancak daha az bekletin cildinizde

   Sil
 38. 4 ay önce yapılan tca sonrası kalan kızarık yerler bir dahaki tca da geçer mi ilginiz için teşekkürler bu arada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düzelir ancak uygulamayı cildinizde daha az bekletin

   Sil
 39. Yağlı ve gözenekli cilde faydası olurmu aşırı yağlıysa cilt soyulurmu ki ben de gözenek için düşünüyorum ama cildin heryanı tam yağlı bide kullandığım sivilce ilaçları azda olsa kepenkli şekilde cilt soyuluyor bu peelink diğer akne ilaçlarıyla öncesi ve sonrası kullanımı uygun mudur akne ilacından sonra kullanılırmıki sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yağlı cilde bir faydası olmaz ama gözeneklere faydalıdır. roaccutane hariç diğer ilaçlardan bir ay sonra kullanabilirsiniz. roaccutane kullandıysanız en az 6 ay geçmesi lazım. bunun haricinde yağlı cilt için b3 vitamini, biosulfure kullanabilirsiiniz yağlanma için.

   Sil
  2. Iyi gunler bu tca sadece yuz bolgesinemi uygulaniyor benim koltuk altimda var orayada uygulasam olurmu acaba

   Sil
  3. Yazdigim mesajlari ben neden goremiyorun

   Sil
  4. Tca asit sadece yuz bolgesindemi kullaniliyor benim koltuk altimda leke var sonradan oldu kendim bilincsiz hareket ettigim icin olustu once yara oldu simdide kahverengi leke halinde kaldi tca 20 aldim acaba koltuk altimdada kullanabilirmiyi.

   Sil
  5. Iyi gunler bu tca sadece yuz bolgesinemi uygulaniyor benim koltuk altimda var orayada uygulasam olurmu acaba

   Sil
  6. tca'yı koltuk altına uygulayabilirsiniz ama sonucunu çok bilmiyorum ben denemedim deneyenler illaki vardır da siz gene de iyi araştırın.

   Sil
 40. yüzümde benleri amelyatla aldırdıktan sonra yerleinde cukurlar oluştu bu yöntem cukurlarda etkili olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çukurlarda etkili olur ancak zaman ister, bu arada yazın dikkatli olmak lazım, sonbaharda kullanın

   Sil
 41. Merhaba,
  Ben oldukça esmer bir bayanım.Yüzümde kollarımda Lekelerim var.Bana nasıl bir uygulama yapmam gerektiğini yazarmısınız.Hem cildimin rengini açmak, hemde lekeleri gidermek için nasıl bir karışımla uygulama yapabilirim. Lütfen cevaplıyabilirmisiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tca kullanabilirsiniz, ayrıca c vitamini de kullanılabilir. ancak yaz ayları değil de daha çok sonbaharda kullanın.

   Sil
 42. Dudakta oluşan dudak lekelerine azcık denemek için vursam yada dudak lekeleri için onerebileceginiz bişeyler var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kullanabilirsiniz. ancak bu aylar sakıncalı, c vitamini, b3 vitamini, glikolik asit %10 gibi şeylerle bu aylarda açmaya çalışabilirsiniz.

   Sil
  2. Ama bazı bloglarda okudum tca yaparken dudaga vazalin sürün diyo acaba deneyen varmi yapsam olurmu

   Sil
  3. Dudaga tca nasıl sürücem biraz bilgilendirirmisiniz yada siz dudaginiza kullandınız mj

   Sil
  4. dudağa tca değmesin diye vazelin sürün diyordur. dudağınıza neden tca sürmek istiyorsunuz

   Sil
  5. Kullandım dudagimda leke vardı gitti sanki leke ama suratim kızarık hala belli yerler kızarık kaldı argan yağı falan alıp kullansam iyi olurmu cilt rengim düzelir mi yada yoko ürünlerinden cilt tonu düzenleyici kullanmam

   Sil
  6. gerek yok iyi bakın o zmanla normal rengine döner. bilmediğiniz kremleri sürmeyin.

   Sil
  7. Madescol saf zeytinyağını suruyorum şınsnaalalah yanık izi gecer bununla kızarık kaldı çünkü cevabınız içinde teşekkür ederim

   Sil
 43. Merhaba. Birkaç sorum olacaktı. Öncelikle bu uygulamanın zarar vereceği bir cilt yapısı var mıdır bunu merak ediyorum. Sakıncalı birkaç durumu okudum zaten ama meselâ benim cildimde hemen sivilce, akne çıkabiliyor bu hassasiyet uygulamaya mâni olur mu? İkincisi bu uygulama sadece bir dönem için mi geçerli? Meselâ bu sene güneş lekelerimden kurtulmak için yaptım ve biraz sonuç aldım diyelim, seneye ya da herhangi başka bir dönem bu lekeler yeniden ortaya çıktığında yeniden uygulamam sorun yaratır mı? Biraz tuhaf ama sonuncu da şu: Neticede bu uygulama kusurlu cildi yeniliyor. Kararan koltuk altı ya da genital bölgeye bu işlemi uygulayarak bu siyah deriden kurtulabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cildinizde çok bekletmezseniz kolay kolay zarar vermez. sivilceli ciltlerde tca yerine daha çok salisilik asit kullanın.

   sivilce varsa tca yapılmaz, daha çok sivilce izlerinde etkilidir ancak o da sivilce yoksa uygulanır. yani geçmişteki izlere.

   lekeler için uygulamayı sonbaharda yaparsanız daha iyi olur. 3-5 seans yapıp sonuç aldıktan sonra 2-3 sene de bir uygulamanızda fayda var hem cildi yaşlanmaktan ve kırışmaktan korursunuz. avrupada yaşlanma belirtilerine karşı çok sık uygulanan bir yöntem.

   genital bölge ya da koltuk altı için uygun olabilir ancak benim tecrübem yok, siz konuyu yabancı bloglarda araştırın buraya yazabilirsiniz. ancak o bölgelerde glikolik asit ve c vitamiin kullanımıyla ilgili yazılar okumuştum.

   Sil
  2. cilt tamamda dövmeyi nasıl siler anlamadım saçma geliyor bana gerçekten siliyormu

   Sil
  3. siler tca dövme silme diye araştırın sildiğini göreceksiniz. ama 8 10 ay sürüyormuş.

   Sil
 44. Bir profilde peelingin yirmi beş yaş üstüne uygulandığını yazmışlar ama doğru mudur. Ben on dokuz yaşındayım ama sorun olur mu. Ayrıca güneşe maruz kalmadan peelingi yazın yapsam?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güneşe maruz kalırsanız sakıncalı kimyasal peeling. cildinize peeling uygulayabilirsiniz ancak yaşınız genç daha, ciddi bir sorun yoksa hemen panikle kullanmayın.

   Sil
 45. Merhaba ben vücudumda çatlak olan bölgeye 15 gün önce %50 tca uyguladım iki buçuk dakika sonra heme yıkadım ve bölge 15 gündür kahverengi herhangi bir soyulma da olmadı soyulma olmayacak mı yani bölge kahverengi bir leke olarak kalır mı yardımcı olursanız sevinirim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. leke kalmaz genelde kahverengilik buruşuk bir haldeyse soyulur, ancak soyulmaması tuhaf, çok mu bakım yaptınız çok bakım olursa soyulmayabilir çünkü

   Sil
 46. Yazınızı yeni okudun ve kimyasal pilingi kendim yapmaya karar verdim. Umarın iyi sonuç alabilirim. Doa kozmatikdeki B5 ve E vitaminleri saf mı onlarımı kullanayım ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. valla e vitamini saf onu biliyorum da b5 vitamini kullanmadım

   Sil
 47. Mrb ben %15 tca yerine %20 tca aldim bir sorun olur mu farki ayni mi acaba

  YanıtlaSil
 48. Mrb ben tca aldim ama %20tca aldim ayni mi yoksa degistirsem daha iyi olur mu fark yoksa

  YanıtlaSil
 49. Merhaba
  Ben lekeler için dermapen uyguluyorum. 20 günde bir. Tca 15 soyma işlemi uygulaması ile dermapen işlemi yapılabilir.?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapmamanızda fayda var. sonuçta tca cildi yeniler. dermapen cildi deliyor. bu yüzden katmanlı bir soyulma etkisi gerçekleşmiyor. dermapeni lekeler için kullanmayın. ama kırışıklık için kullanabilirsiniz.

   Sil
 50. Tca 15 kullandm cillerim azalmasina ragmn tamamen gecmedi tca20 kullnmam gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3-4 uygulama yapmalısınız gene geçmezse asit oranını biraz yükseltmekte fayda var bu durumda %20 tca kullanabilirisniz.

   Sil
 51. İlk uygulamayı yaptıktan sonra soyulunca kremleri bırakıp öbür uygulamaya kadar bişey yapmıyor muyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapmamakta fayda var. ama uygulamadan 15 gün sonra normal bakımları yapın. ancak karbonat, limon, kil gibi şeyleri sürmeyin yüzünüze.

   Sil
 52. lekelerden kurtulduktan sonra hangi güneş kremini kullanmamızı önerirsiniz benim lekelerimi güneş yeniliyor çünkü.. lancasterin sudan terlemeden etilenmeyen kremi var ama denemedim... hangi markayı önerirsiniz acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hiç bir güneş kremini önermem. güneş kremlerine güvenip güneşe maruz kalmayın korunun gölgede otrun. güneş kremlerinde 50 faktörle 20 faktörün korumaları birbirisinin aynısıdır. Birde güneş kremini az sürüyoruz aslında birim alana birim ml var. ama çoğumuz bu kadar kullanmıyoruz. yani kısaca güneş kreminden ziyade fiziksel korunma en güzel çözüm.

   Sil
 53. Derin bi leke izinden kaç seansta kurtulabiliriz?
  Ve açıklamada anladığım kadarıyla 10saniye aralıklarla asiti üst üste sürüyoruz sanırım kullanılacak bölgeye

  YanıtlaSil
 54. doa kozmetikten 20 ve 25lik tca aldım 2 kasımda 25 lik ile bölgesel uygulama yaptım önce beyaz ertesi gün kahveregi bir hal aldı 3gün sonra dahanamayıp kendim soydıum kırmızı bi renk oluştu daha sonra mor renk aldı bugün tekrar bi uygulama yaptım sadece hametan krem sürdüm bu mor izler geçer mi yoksa iz mi kalır acil cvp

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mor izler geçer geçmes,me de 1 ay beklemeniz lazım ikinci uygulama için size defalarca kendiniz soymayın diyoruz sabırlı olmalısınız. erken uygulama yapıyorsunuz bir de. bu tarz durumlarda bilenlere danışmadan uygulama yapmayınız. tca aldığınız yere arayıp sorun nedir ne değildir diye.

   Sil
 55. yıllar % 10 lük kullanmıştım çokta mükemmle sonuçlar aldığımı söyleyemem şimdi %25 yaptım hatta yarım saat falan olmadı kış mevsimini özellikle seçtim ben yanında a vitamini aldım mantıken roaccutane da saf a vitamini düzgünleşmeye faydası olur diye düşündüm bepanten ile a viamini karıştırıp kullanacam akşamları gündüz hava yağmurlu olsada güneş kremimi bir süre uygulayacağım sonu nasıl olacak merak ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. e vitamini kullanın a vitamini zarar verebilir özellikle retinoik asit formundakiler zarar verir, retinly palmitat formu lazım o soyucu değil

   Sil
 56. Mrb. Bende 10 gun once kilcal damar catlamasi icin yuzume lazer yaptirdm tca yi kullanabilir miyim suan bi sıkıntı olur mu acil yardim 😥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır kesinlikle kullanmayın zaten kılcal damar çatlaması varsa tca yapamazsınız

   Sil
 57. Yazınız için Teşekkürler.
  Boynumda oluşan güneş ve yaşlanmaya bağlı kahverengi, kırmızı lekelerden kurtulmak için TCA 20, 3 kat toplam 30sn. Sonra yüzümü yıkayarak ve ilk uygulamadan 1 dk sonra aksamları; %40 çinko oksit kreme 5ml E vitamin ve sabahları Madecassol kreme E vitamin karışının süreceğim. Bu kremler soyulma bittikten sonra 2 gün daha kullanılacak. Uygulamamın doğru olduğunu umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. doğryu bir uygulama yöntemi

   Sil
  2. Gul hanim bu tc 15 dermapen ile uygulamak nasil olur uyguladıktan sonrada yıkasam

   Sil
 58. benim 4 tca %30 luk uygulayışım ama burunum üstünde leke kaldı 1 ay sonra yine yaptım yine aynen duruyor bu geçermi ne yapmalıyım.. yüzümkdeki lekelerden kurtuldum ama burnumun üstündki geçmiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bekleyin biraz ara verin oran biraz yüksek mümkünse 2 ay sonra tekrar fazla bekletmeden kullanabilirsiniz. bazı lekeler derindedir. ve zaman alabilir. bu arada uygulamayı sadece lekeli bölgelere yapabilirsiniz.

   Sil
 59. Tca uygulamayı düşünüyorum fakat uygulmayı yapmadığımız göz çevresi,ağız çevresi ve kulak ve saç kenarlarında soyulmayan kısımlar,soyulan kısımlardan farkli durmaz değilmi?

  YanıtlaSil
 60. TCA yalnızca yüz bölgesinde mi uygulanmakta ben bacak bölgesi için düşünüyorum da

  YanıtlaSil
 61. soyulmadan sonra alttan çıkan deri beyaz renkdi çok açık renk geçicimi bu durum

  YanıtlaSil
 62. merhaba.hangi ayda başlansa daha iyi olur?bir de ilk uygulamada tüm yüze ikinci uygulamada sadece lekeli bölgeye sürsek ton farkı olur mu yüzde

  YanıtlaSil
 63. Bende yapabılırmıyım

  YanıtlaSil
 64. Bende estetıkcıde yuzumde dermapen le cilt soydurma yaptırdım fakat yuzumde surdugu kremın 9 karısım oldugu soyledı ıkı gun sonra soyuluyordu ne surdu gunu soylemedı bende anlayamadım zaten

  YanıtlaSil
 65. Meraba bir yıl ara verdim tekrar tca yapmayı düşünüyorum yüzum ici yüzde25 tca almıştım evde halen var e vitaminiyle B5 vitamini çinkotozu hepsinden kaldı buzdolabında saklamadim ilaçlarımı kulanSam zarar verirmi bozulma durumu var mı tcanin ve vitaminlerin

  YanıtlaSil
 66. merhaba, yazılarınızı ve TCA peeling ile ilgili bilgilerinizi okudum ve 2.kez TCA peeling yaptım. Bende sadece tca sürdüğüm yerler dışında tüm yüzümde de aşırı kuruma yapıyor. bu kuruluk için tavsiye edeceğiniz bir krem/yağ var mı?

  YanıtlaSil