30 Aralık 2014 Salı

Çillere Kesin Çözüm

Çil


Çil canınızı sıkıyorsa çaresiz değilsiniz. Cildinizdeki çil lekelerini bazı bakımlarla ve peeling yaparak ortadan kaldırmak mümkün. Kimyasal peeling çiller için oldukça ekonomik ve kesin çözüm sunuyor. Cildin bazı bölgelerde aşırı melanin üreterek ortaya çıkardığı bir pigment rahatsızlığıdır çiller. Genellikle (a.k.a. ephelides) olarak adlandırılır ve ciltte burun, gözaltı, yanak, alın ve çene kısmında görülür.  Güneşe bağlı olarak artan bir cilt lekesidir çil. Güneşli zamanlarda belirginleşip yazın azalırlar.


Çil Tedavisi


Çil gibi bir sorununuz varsa bunun tedavisi için en etkili ve kestirme metodu kimyasal peelingdir. Peeling yapılarak ölü deri üzerinde bulunan çiller 2-3 seansta çözülür. Yani çillerin en kesin tedavisi kimyasal peelingle sağlanır. Yani öyle ibrahim saraçoğlu çil tedavisi, suna dumankaya çil tedavisi gibi şeyler aramayın, çillerin bitkisel çözümü yoktur, çiller otla çerle çöple bitkiyle falan çözülmez, size satılan ahmet kremi, mahmut kremi, fazıl kremi falan çok etkili şeyler değildir. 

Ancak unutmayınız ki çillerden kurtulmanız tamamen geçtiği anlamına gelmez. Diyelim ki kimyasal peeling yaparak cildinizdeki çilleri yok ettiniz. Bundan sonra cildinize bazı bakımlar yaparak yeni çil oluşumunun önüne geçmelisiniz. Kimyasal peelingden sonra yaz kış her gece yatmadan önce C vitamini serumunu geceleri yüzünüze sürerseniz çiller yok olduktan sonra geri gelmez. Özellikle yaz aylarında c vitamini serumunu gece kullanmak önemlidir. Ayırca güneşe direkt maruz kalmamanız gerekiyor. Güneşten mümkün mertebe korunmalısınız. Bu noktada en büyük hatalardan birisi cildinize sürdüğünüz yükksek faktörlü güneş koruyucuların sizi koruduğuna dair yanlış inançtır.

Güneş koruyucular belli alana belli miktarda kullanılarak cildinizi korur 1 cm2 alana 2 ml gibi bir ürün kullanmak gerekir, yani siz yüzünüze ortalama olarak 20 ml güneş koruyucu sürmelisiniz her gün, ki bunu kimse yapmaz. ayrıca güneş koruyucular terleyince suyla temas edince koruma gücü biter. Ama özellikle yaz aylarında her sat başı yüüznüze 20 ml güneş koruyucu sürmediğiniz için siz korunduğunuzu sanırsınız ama korunmazsınız. Kozmetik firmalarının basit bir mantık oyunudur bu, yüksek faktörlü güneş koruyucuların da sizi daha iyi koruduğunu düşünmeyin sakın, 20 faktörlük güneş koruyucuyla 50 faktörlük güneş koruyucu arasındaki korunma farkı %3'ü geçmez. Bu yüzden cildinizi şapka gibi şeyler kullanarak ve direkt güneşe maruz kalmayarak güneşten koruyunuz.

Çilleri Sildirmek ve Çil Kremleri


Çil silici kremler, çeşitli kozmetik ürünler ve lazerler size ballandıra ballandıra anlatılır ama hiç biriniz bunlardan kesin çözüm bulamıyorsunuz nedeni oldukça basit. Çiller cildin yüzeyine çok yakın güneş lekelerdir ve lazer ışınları bunlar üzerinde yeterli aktiviteyi sağlamaz. Kremler ise çilleri geçirmek için çeşitli maddeler içerirler ancak sürekli bunları kullanmak da ciltte lekelenmeler yaparlar. özellikle a vitami(retinoik asit) c vitamini (askorbik asit) gibi maddeler çiller üzerinde etkilidir ancak bunun için bu ürünlerin gece kullanılması gerekir gündüz kullandığınız çil kremleri yüzünüzde daha fazla çillenme yapar. 

 

Çillerin Çözümü


Çillerinize kimyasal peeling yaparsanız 1 bilemediniz 2 seansta çillerinizden kurtulursunuz. Bu işlem için %15 tca ile 2 sefer cildinize kimyasal peeling yapmak peeling sonrası bakımı yapmak yeterlidir. Sonrasınnda özellikle her gece anti oksidan ve melanin düzenleyici c vitamini kullanarak çil sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Bunun haricinde b3 vitamini niacinamid içeren ton düzenleyici serumlar da kullanabilirsiniz.

Çiller İçin Kimyasal Peeling


Çiller cildin çok üst tabakasında yer alan güneşe bağlı ortaya çıkan lekeler oldukları için %15 tca ile yapacağınız kimyasal peeling çilleri tamamen ortadan kaldırır. Çil konusundaki en etkili çözüm kimyasal peelingdir.

bu konuda daha fazla bilgi için cilt lekelerine çözüm yazımı ve tca nasıl kullanılır konulu yazımı inceleyebilirsiniz.

3 yorum:

 1. Merhaba cis cilleri ortadan kaldira bilirmi acaba

  YanıtlaSil
 2. Cis cillere kesin kozum ola bilirmi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çillere çözüm olur ancak bu aylarda uygulamak sakıncalı

   Sil