5 Kasım 2014 Çarşamba

Cilt Bakımında Limon Suyu Kullanmayın

Limon Suyu


Uzun yıllardır televizyonlarda boy gösteren sözde bitki uzmanları, güzellik uzmanları, süzüm süzüm süzülerek evde yapabileceğiniz cilt bakımı tarifleri veriyorlar, konu cilt lekelerine, sivilcelere veya cilt bakımına gelince baş tarif yarım limon, üç damla limon suyu ile başlıyor. İnternetteki kadın forumları, çeşitli bloglar limon suyu kullanın, limon suyu şöyle limon suyu böyle yazılarından geçilmiyor. Bir allahın kulu da çıkıp ne var bu limon suyunda da faydası nedir dememiş. Lütfen bu kerameti kendinden menkul uzmanlara inanıp cildinize limon sürmeyin. Nedenini yazının ilerleyen bölümlerinde açıklayacağım.


Evvela limon suyunun içinde ne var ona bakalım. Limon suyunun %92 su, %5 sitrik asit (citric acid), %2 şeker, %1 vitamin ve minerallerden oluşur (konumuzla alakalı olduğu için yazayım 100 ml limon suyunda limon suyunda 100 mg c vitamini vardır).

Limon Suyunun Cilde Faydaları


Esas problem burada başlıyor, bu sözde uzmanların dayanakları limonda c vitamini olması. Peki ne kadar var sorusuna bir çoğu cevap veremez. Limon suyunda bulunan c vitamini oranı binde bir. yani limon suyundaki c vitamini %0,01 oranında. Şimdi diyeceksiniz ki ne var bunda. Yapılan çalışmalar cilt lekesi ve sivilceler için %3 oranında c vitamini dengi hammaddelerle yapılmış. C vitamini cilde iyi geliyor ama maalesef limonda yeterince c vitamini yok.

Peki ya %5 oranında bulunan citric acide ne diyeceğiz. Çok güzel bir soru. Bu limonu sabah akşam cildine süren insanlara sorsak ph 5,5 dan başka bir şeyi cildime sürmem der, ama limon suyunun ph'ı 2. Aslında limon suyundaki citric acid bir AHA (alfa hidroksi asit) gurubunda ama, citric acidin yapılan çalışmaları %20 citric acidi sabah akşam günde iki sefer uygulamayla 3 ayda cilde etki ettiği bir gerçek. Ancak limonun 4 katı kadar sitrik asit lazım bu etkiyi görmek için. Yani cildinize limonla bakım yapmak sabah akşam günde iki kere olmak üzere 1 sene boyunca tekrarlayacaksanız bir sonuç verir. Ha bir de unutmayın ki bu bakımlardan sonra cildi güneşe maruz bırakmamak lazım. Yani cildinize limon sürüp güneşe maruz kalırsanız cildiniz lekelenir.

Cildinize Limon Kullanmayın


Cildinize limonla bakım yapmayın. Çünkü bir faydasını görmezsiniz. Hele hele bilmem neyin içine limon suyu koyun, limonu blender yardımıyla ezip bilmem ne maskesi yapın yalanlarına inanmayın. Bir sonuç görmezsiniz. Saf limon suyu kullanırsanız çok çok cildiniz kızarır ama o harkulade cilt bakımı etkisini göremezsiniz. 

Cilt bakımnda lekeler için ascorbic acid ( c vitamini) kullanabilirsiniz veya c vitamini serumları tercih edebilirsiniz. Eğer sivilceli cilt bakımı yapacaksanız salisilik asit kullanabilirsiniz.

4 yorum:

 1. Çok faydalı bır bılgi. Sonuçta heryerden cildinize limon sürün yaziyor ama faydasindan çok zarara var anladigim kadariyla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle mümkün mertebe bu tarz bilgilere itimat etmeyin

   Sil
 2. http://tcapeelingi.com burası doğru satış yeri mi iadeside var yazıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. burası dlandırıcı bir site, tek ürün satan siteler ankara numarası var bunlar milleti dolandırıyor.

   Sil