26 Eylül 2014 Cuma

Zencefil

Zencefil

Sizler için zencefil, zencefilin faydaları, zencefil çayı ve zencefil nasıl kullanılır hakkında yazı hazırladık.

Çin'de milattan 500 yıl önce bitkiler hakkında yazılan bir tıp kitabında zencefilden bahsedilmesi, bu bitkinin Çinliler tarafından asırlardan beri kullanıldığını göstermektedir. Geleneğe dayalı Çin tıbbında yaygın şekilde kullanılan zencefil, modern Çin tıbbında da yerini almıştır. Çin'de yayımlanan güncel ilâç kullanım rehberinde zencefilin tedavideki kullanım sahaları belirtilmektedir. Çinliler, zencefili mide ve karın ağrılarında, ishalde, soğuk algınlığında ve romatizmal hastalıklarda kullanmaktadırlar.


Özel Bilgi:

İnsanlar üzerinde yapılan deneylerde zencefilin hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır. Zencefil aynı zamanda çok güçlü doğal bir Romatizma ilacıdır. Bal ve toz zencefil karışımından hazırlanan macun, günde üç tatlı kaşığı yenildiğinde bel ve bacak ağrılarına, romatizmaya bire birdir.


Hindistan'da zencefilin kullanılması, 2000 yıl öncesine dayanır. Özellikle güneşte kurutulmamış zencefil, soğuk algınlığı, bulantı, astım, öksürük, bağırsak kolikleri, çarpıntı, iştahsızlık, hazımsızlık ve romatizmal durumlarda tedavi maksatlı kullanılır. Bal ile tatlandırılmış zencefil çayı, Hint toplumu tarafından öksürük kesici olarak ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Zencefil (Zingiber officinale), zencefilgiller familyasından bir metreye kadar boylanabilen, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Başta Çin olmak üzere, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir.


Zencefilin Faydaları


 • iştah açıcıdır,
 • Antiseptik özelliği kanın temiz kalmasını sağlar,
 • Mideyi düzenler,
 • Mide bulantılarını giderir,
 • Mide ağrılarında ve hazımsızlıkta iyi bir seçimdir,
 • Bağırsaklarda biriken ve atılamayan gazların kolaylıkla atılmasını sağlar(colic),
 • Solunum yollarını açar,kanın yapısını daha akışkan hale getirir(ki bu kalbin daha rahat çalışmaı demektir)
 • Vücutta sıcaklık ve terleme meydana getirir.
 • Zencefil gerçekten iyi bir anti oksidandır(oksitleri temizler dışarıya atılmasına yardımcı olur)
 • Kalp ritminin düzene girmesini sağlar,özellikle romatizmal rahatsızlıklarda bin yıllardır kullanılmaktadır.
 • Baş ağrılarını gideici özelliği vardır,Zencefil
 • Uykuyu rahatlatır,
 • Kandaki kollesterolu diğer bir çok bitkiye nazaran daha fazla oranda düşürür.


Özel Uyarı:

 Aslında her şifalı bitki tıpkı ilaçlar gibi şifa olabilmesi için uygun zamanda, uygun sürede ve uygun dozda alınması icap etmektedir. Bir an önce şifa bulayım diye şifalı bitkilere aşırı yüklenmek “kaş yapayım derken göz çıkarmak” deyimine eşdeğer sonuçlar doğurmasına neden olur. 

Zencefil Çayı


Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir. Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve faydalı olur.


Zencefil Nasıl Kullanılır


Zencefil kökü genellikle kurutularak baharat olarak kullanılır. Zencefili yaş olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca, zencefilden elde edilen zencefil yağı, tıbbi amaçlı olarak, hazmı kolaylaştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder