26 Eylül 2014 Cuma

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Sizler için yeşil çay, yeşil çay faydaları, yeşil çay zayıflatır mı ve yeşil çay nasıl demlenir hakkında yazı hazırladık.

Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir. Anlatılan hikayeye göre bir yeşil çay yaprağı Çin imparatorunun önünde kaynayan suya düşmüş ve sonra bölgenin en popüler içeceği haline gelmiş. Bundan 5000 yıl sonra, günümüzde ise yeşil çay neredeyse bir fenomen olarak tüm dünyada kolesterolü düşürmekten diş sağlığına pek çok farklı sorunun tedavisi amacıyla kullanılmakta. 


Yeşil çay, Camellia sinensis yapraklarından elde edilen çay. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş yavaş kurutulur, yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile elde edilir. Siyah çay kurutulurken oksijenle tepkimeye girer, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez.

Her iki çayda da kafein bulunmaktadır, ancak yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür. Siyah çayın da, yeşil çayın da antioksidan özellikleri vardır, ancak daha az işlem gördüğü için yeşil çaydaki antioksidan miktarı daha fazladır.

Özel Uyarı:

Yeşil çay kafein içerir ve eğer kafein tüketmemeniz gereken bir durumunuz varsa (hamilelik gibi) yeşil çay içmemelisiniz. Ayrıca akşam saatlerinde içilen yeşil çay uykunuzu kaçırabilir ve fazla yeşil çay içerseniz çarpıntı yapabilir. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız yeşil çayın kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip geçmediğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.  

Yeşil Çay Faydaları

Son 15-20 yılda yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmalar daha çok kanseri engelleme ve kanser hücrelerinin yayılımını yavaşlatmada ki etkisi odaklı olmakla birlikte bazı bilimsel araştırmaların kolesterolü ve tansiyonu düşürdüğü, şeker hastalığından koruduğu, yağ yakılmasına yardımcı olduğu ve bunamayı yavaşlattığı yönünde sonuçları bulunmaktadır.

  •  Güçlü bir antioksidandır. 
  • Kansere karşı koruma sağlar. 
  •  Kötü kolesterolü düşürür. 
  • Kalp sağlığına iyi gelir. 
  • Kan basıncını düşürür. 
  • Diş çürüklerini önler.
  • Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  •  Metabolizmayı hızlandırır.
  • Kilo vermeye yardımcı olur 
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Yeşil Çay Zayıflatır Mı


Yeşil Çay içerdiği etken maddeler sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde özellikle yağ olmak üzere karbonhidrat ve protein konusunda da hızlı yakıcı görevi gören yeşil çay, uygun kullanımı sonrasında kilo kayıplarına yol açmaktadır. Pek çok diyetisyen uzman tarafından tavsiye edilen yeşil çay'ın zayıflatıcı etkisi kanıtlanmıştır. Yeşil çay hücre yenileyici özelliği sayesinde vücutta biriken ölü deriyi hızla atmanızı sağlar.

Yeşil çay kullanan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken nokta ise yeşil çay kullanıyorum diye aşırı yemekten kaçınmalıdır. Çünkü yeşil çay sadece metabolizmayı hızlandıran bir bitkidir. Metabolizmayı hızlandırıyor diye aşırı yemek yerim daha sonra yeşil çay içerim düşüncesi en yanlış kullanım örneğidir. Yeşil çay aşırı birikmelere ve yüklemelere karşı etkisiz bir maddedir sadece yakılım sürecini hızlandırdığı için aşırı madde yüklenmesinde etkisi bir hayli azalmaktadır.

Özel Bilgi:

Uzun süre demleme yapıldığında fazla miktarda tane suya geçeceğinden hassas kişilerde mide şikayetlerine neden olabilir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Günde 3 defa 1 çay kaşığı siyah çay veya 3 defa yarım çay kaşığı yeşil çay.Çay fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, kısa süreli demleme için 5-8 dakika, uzun süreli demleme için 15-20 dakika bekletilip süzülerek yaprağından ayrılır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder