26 Eylül 2014 Cuma

Yağlı Ciltlere Karşı Limon

Bu yazımızda sizler için yağlı cilt ve yağlı ciltlere karşı limon kullanımı hakkında yazı hazırladık.


 Limon ve cilt bakımı denilince insanlar hemen limonun suyunu anlıyorlar oysa limon suyu veya kabuğu veya kendisi bir işe yaramaz. Yağlı bir cildiniz varsa ve ne yaptıysanız olmuyorsa vereceğim tarif tam size göre.


Evvela, 50 gr taze zencefili iyice rendeleyip, 30 ml çörek otu yağı, 10 ml lavanta yağı, içinde 1 ay kadar bekletin. Böylece harkulade bir zencefilli yağınız olacak, hakiki zencefil yağı çok pahalı bir yağdır ve aktarlarda satılan zencefil yağı sahtedir.


Yağınız hazırsa tarife başlayalım, 2 yemek kaşığı yoğurt (yoğurtta laktik asit vardır) ve 2 gram ascorbic acid (c vitamini) ve içerisine hazırladığınız yağdan bir çay kaşığı ilave edin. Bunu iyice karıştırın, ardına 2 yemek kaşığı pirinç unu ilave edin (pirinç ununda kojik asit vardır) askeyi cildinize uygulayıp, 30 dakika sonra yıkayın. Bu işlemi haftada bir tekrar ederseniz, cildiniz için oldukça harkulade bir bakım yapmış olacaksınız. 

Özetle limon veya limon suyu cildinizde bir işe yaramaz boşuna uğraşmayın. Kullanacaksanız saf esansiyel limon yağı kullanın. 


Özel Uyarı:


Yağlı cildi olanlarda en büyük sıkıntı cildin kolayca parlaması, makyajın hemen akması ve sivilce oluşumuna müsait olmasıdır. Bu nedenle yağlı cildi olanlar cilt temizliğine çok daha fazla dikkat etmelidir. Zira iyi temizlenmeyen yağlı bir ciltte kolayca siyah nokta ve sivilce oluşur.Yağlı Ciltlere Karşı Limon Yağının Faydaları Limon özellikle uçucu bir yağ olmasından dolayı cildi ferahlatır ve cildin üzerindeki bakterilere karşı oldukça etkilidir. Lİmon yağı yağ çözücü olduğu için cildinizdeki fazla yağı cildinizden uzaklaştırır. Tabi saf limon yağını cildime sürdüm artık yağlanmayacak gibi bir beklentiye girmeyin, çünkü saf limon yağını cildinize 5 gün düzenli uygularsanız cildinizi yara yaparsınız. Limon yağını saf olarak kullanmayın. Jojoba yağıyla seyrelterek kullanabilirsiniz.

 Özel Bilgi:


Limon yağı diş ve diş eti lekeleri için 1-2 damla limon yağı ile ovalamak faydalıdır.


Limon Yağı

 

  • Limon yağı tırnakları sertleştirir.
  • Saçlarınıza canlılık ve parlaklık vermek için limon yağı kulllanabilirsiniz.
  • Limon yağı saç derisindeki yağlanmayı azaltır.
  • limon yağı seboreik dermatit, mantar ve bakteri gibi saç derisindeki organizmöaları yokeder. 
  • Lİmon yağı ciltte tonik olarakkullanılan gül suyu lavanta suyu gibi ürünlere ilave edilebilir.
  • Limon yağı antiseptik özelliği nedeniyle, cildi arındırır ve aknelere karşı korur.
  • Yağlı ciltlerde fazla yağ salgılanmasını engeller.
Limon yağını cildinize saf olarak uygulamayınız. Ayrıca internette dolaşan, limon yağı cildinizi nemlendirir, yok efendim cildinizi yumuşatır gibi aslı astarı olmayan bilgilere itibar etmeyin. Limon yağı uçucudur, cildi nemlendirmez, eğer böyle yağ kıvamında bir ürünse zaten orjinal değildir. Maalesef aktarlarda satılan yağların çoğu sahtedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder