26 Eylül 2014 Cuma

Soğuk Kış Günlerinde Cilt Bakımı

Soğuk Kış Günlerinde Cilt Ve Saç Bakımı


Sizler için soğuk kış günlerinde cilt ve saç bakımı nasıl olmalıdır hakkında yazı hazırladık.

 Kış aylarında soğuyan havaya karşın, derimiz vücut ısısının azalmaması için kan dolaşımını azaltır. Bir nevi metabolizmamız yavaşlar, ter ve yağ bezlerimiz daha yavaş çalışır. Kan dolaşımı yavaşladığında, cildin gereksinim duyduğu antioksidanları ve besleyici maddeleri alması zorlaştığı için kış aylarında cildimize daha fazla özen göstermeliyiz. Kış aylarında cilt kuruluğu artar ve cilt yağ kaybetmeye başlar. Tüm bunların birleşimi ise cildin hassaslaşmasına, dış etkilere karşı kendisini koruyamamasına yol açar ve cildimiz kaşınmaya, kızarmaya, pul pul dökülmeye ve renk değiştirmeye başlar.


Cildimiz en büyük koruyucumuzdur cildimizdeki yağ tabakası incelir. Cildin esnekliği azalır. Çatlamalar, pullanmalar görülür. Belirtilen etkileri gösteren cilt daha erken yaşlanır. Cildin lipid tabakasının desteklenmesi gerekir. Cilt tipimizde değişikliğe uğradığından (örneğin yağlı ciltler soğukta daha az yağlanır, normal ciltler kurur, kuru ciltler ağrılı olacak kadar hassaslaşır) kışın cilt bakımı yaparken kullanılan cilt bakım ürünleri, yazın kullanılan cilt bakım ürünlerinden farklı olmalıdır.

Kış aylarında özellikle shea butter denen karite yağı çok büyük bir kurtarıcıdır. yağı saf kullanmanın inanılmaz faydalarını göreceksiniz.

Özel Bilgi:

Rüzgarlı ve fırtınalı havalarda cildinizin yüz, kulak, boyun gibi açıkta kalabilecek bölgelerini elinizden geldiğince bu etkenlere maruz bırakmamanız da kışın cilt bakımınızı kolaylaştıracak önlemler arasındadır.

Kış Aylarında Cilt Bakımı


Kışın cilt bakımında kullanılan cilt bakım ürünlerinin besleyici değerleri daha yüksek olmalıdır, bu yüzden ürünlerimize e vitamini ilave edebilir, akşamları c vitamini serumunu yatmadan önce cildimize sürebiliriz. Eğer kışın cilt bakımına dikkat edilmez ise kırışıklık, çatlama, sarkma, leke gibi problemlerin yanı sıra cilt üzerinin giysiler, ter ve yağ salgısı ile sürekli örtülü olması yağ bezi hastalıklarının (akne, sebore, egzama) artmasına neden olabillir.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı


Yüz ve vücudumuza, kurumaya engel olmak amacıyla kremli, yağlı sabun ve jeller kullanılmalıdır. Kullanılan ürünlerin yan etkisiz, anti alerjik olmasına dikkat edilmelidir. Ancak 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan işinize veya başka bir yere gidecekseniz, bu kısa süre için cildi yağlı kreme boğmak yanlış olur. Burada kullanmanız gereken nemlendiricidir, hele bir de ısıtılmış ve havası kurumuş bir ortama gidiyorsanız, cildinizin neme ihtiyacı olacaktır. Cildinizi kışın hyaluronic acidle nemlendirebilirsiniz. Hem yağ içermez hemde oldukça iyi bir nemlendiricidir.

Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) her banyodan sonra uygulanmalı ve kuruluğa engel olunacak şekilde nemlendiriciler daha sık sürülmelidir. Kuru cilt tipi sabun bileşenleri içermeyen losyonlar ile temizlenmelidir. Ve kesinlikle alkol içeren toniklerin kullanılması yasaktır. Bu tonikler cilt tarafından oluşturulan bakteriyel koruma tabakasını kaldırırlar. Kaşıntı, aşırı kuruluk ve iltihap kaçınılmaz olur.

Aynısı olgun cilt için de geçerlidir. Kışın deri tipine göre sıklığı ayarlanarak bitkisel kök hücreli jel, krem veya maskelerle derinin ölü tabakası yenilenmesi mutlaka sağlanmalıdır. Cildiniz yağlı ise soğuğa karşı daha dayanıklıdırlar, yalnız bir problemleri nem dengesini sağlamakta zorlanmalarıdır. Bu nedenle bu cilt tipinin tam tersi nemlendiricilere ihtiyacı vardır. Ama nemlendiriciyi dışarı çıkmadan önce değil, daha önce, en iyisi yatmadan önce uygulamak gerekir.

Kışın cildiniz pul pul dökülüyorsa, bunu fondöten ile kapatamazsınız. Aksine fondöten sürerek daha kötü görünmesine neden olursunuz. Yüzünüze düzenli olarak peeling yapmalı, zengin içerikli bir gecce kremi kullanmalı ve mümkünse nemlendirici içeren, leke önleyici, anti-aging etkili, güneş koruma faktörlü fondöten etkili bitkisel kremleri seçmelisiniz. Unutmayın kış aylarında güneş aktivitesinin az olduğu bir dönemde peeling uygulanması daha doğru olacaktır. Akşamları yatmadan önce cildinize e vitamini ve c vitamini sürebilirsiniz. Ayrıca hindistan cevizi yağı da sabah kullanmak için ideal ve hafif bir yağdır.

Kış Ayları Cilt Bakımı


Kışın cilt bakımında sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler, ciltlerinin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri ve doymamış yağları vücuda alırlar. Bu sayede kışın cilt bakımı daha etkili hale gelmiş olur. Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttıracaktır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzelerle birlikte tahıllı besinler de kışın cilt bakımının daha etkili olması için sağlıklı beslenme kuralları arasında yer almaktadır.

Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin 25'li yaşlarda bile göz çevresine özel serum ampul gibi hafif formlardaki ürünleri kullanmaya başlamalılar.

Özel Uyarı:

Makyaj temizliği yaparken bebek yağı veya vazelin kullanmanızı hiçbir şekilde tavsiye etmiyoruz. Bu ürünler etkili temizleyicilerdir. Fakat içerisinde bulunan petrol bazlı maddeler nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

 Eğer cildimizde leke, kırışıklık ve sarkma problemi varsa bunlara çözüm bulmak için en uygun zaman kış mevsimidir. Bazı uygulamalar özellikle güneşin aktif olmadığı kış aylarında yapılmalıdırlar. Bu aylarda yapılacak kimyasal yada bitkisel peeling size yardımcı olabilir. Glikolik asitle evde yapacağınız bir peelingin oldukça faydasını görürsünüz.

Her sabah ve her el sabunlama işleminden sonra el,n,z, shea yağıyla yağlamanız özellikle kış aylarında önemlidir. Dudaklarınızı da gece shea yağıyla nemlendirebilirsiniz. Shea yağı dudak çevresindeki çatlamaları önler.

Her banyodan sonra bacaklarınıza mutlaka nemlendirici losyon sürmelisiniz. Kışın ayaklarınızı yumuşak tutmak için shea butter kullanın. Sert sabunlar, cilt kuruluğunu arttıran faktörler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte duş jelleri, sabun ve şampuanlardaki sülfatlar cilt kuruluğunun nedenleri arasında yer almaktadır.

Cilt kuruluğunun nedenlerinden bir başkası da, elbette, deterjanlar ile çok fazla temas halinde olmaktır. Kışın cilt bakımı yaparken, duş ve banyo sonrasında cildinizi korumak için koruyucu losyon kullanmanızın gerekliliğini de unutmamanız önemlidir. 

Kışın cilt bakımında nelere dikkat ediyorsanız, el bakımında da aynı şeylere dikkat etmelisiniz; çünkü ellerin çatlamasını önlemek için de aynı kurallar geçerlidir. Ellerin çatlamasını önlemek için düzenli aralıklarla nemlendirici kullanılması gerekmektedir. Ellerin çatlamasını önlemek için, sıcak su ve yanlış sabunlarla el sabunlamaktan da kaçınmak gerekmektedir. El bakımında shea butter kullanabilirsiniz.

Ancak yaz kış farketmeksizin yapacağınız bakımlarda dikkat etmeniz gereken bir şey var ki o da kremlerden mümkün mertebe uzak durmak. özellikle yüz bölgenizin bakımında kremden ziyade serum benzeri ürünler kullanmanız faydanızadır. Kremler genelde vazelin ve likit parafin gibi petrokimyasal yağlarla yalancı bir nem sağlarlar. Aslında siz nemli sanarken nemlendirmezler işte bu yüzden gerçek nemlendiriciler, b5 vitamini, gliserin, hyaluronic acid, gibi maddeleri kullanmanız oldukça faydalıdır, bir de bitkisel yağları saf olarak kullanmaya çalışın, o yağlarla yapıldığı iddia edilen kremler o yağları çok fazla miktarda içermez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder