26 Eylül 2014 Cuma

Oje Nedir

Oje Nedir 


 Sizler için oje nedir, oje nasıl sürülür hakkında yazı hazırladık.

 Oje el ve ayak tırnaklarına sürülen, süs amacı taşıyan bir tür kozmetik boyadır. Tarihi dönemlerde oje renginin sınıf farklılıklarına göre belirlendiği yönünde tespitler mevcuttur. Üst sınıflar koyu ve parlak renkleri kullanırken, alt sınıfların sadece donuk ve açık renkleri kullanılmasına izin verilmesi gibi örnekler Mısırlılar vb. uygarlıklarda yaşanmıştır. 


 Mısırlılar tırnak rengini toplumsal sınıfları birbirinden ayırmak amacıyla kullanmışlardır. Kral Akhenaton'un eşi Nefertiti'nin el ve ayak tırnaklarını yakut rengine, Kleopatra'nın ise vişne rengine boyadığı bilinmektedir. Alt sınıfları temsil eden kadınların yalnızca donuk renkleri kullanabilmelerine izin verilmiştir.

Özel Bilgi:

Tırnak hastalıklarının önüne geçmek için manikür ve pediküre de dikkat etmek gerekir. Çünkü tırnak hastalıklarının büyük bir çoğunluğu manikür ve pedikürden geçmektedir. Tırnak bakımını yaptırdığınız yerin hijyen kurallarına uyup uymadığını kontrol etmeniz ve mümkün olduğu kadar tırnaklarınızla oynamamanız gerekmektedir.


 Oje Nasıl Sürülür 


 Ojenin rengini belirlerken tırnak biçiminizi esas alın. Bu tırnaklarınızın daha güzel gözükmesini sağlayacaktır. Uzun tırnaklar; koyu renk ojeleri, kısa tırnaklar; renksiz ya da açık pembe, kısa ve enli tırnaklar ise açık renkli ojeleri rahatlıkla ve daha güzel taşır. Koyu tırnaklar için koyu kırmızının yanı sıra vişne ve şarap tonları da tercih edilebilir. 

 Ojeyi sürerken ilk olarak orta kısmına, sonra sağ ve sol kenarına uygulayın. Bunu yaparken, fırçanıza çok fazla oje almaktan kaçının. Çünkü bu ojenin tırnağınıza düzensiz yayılmasına neden olacaktır. Oje sürme işlemi 3 seferde tamamlanmış olmalıdır. Sağlık açısından tırnak diplerine oje sürmeyin. Bunun sebebi oje diplerinin hava almasını sağlamak ve bu sayede tırnak kırılmalarını önlemektir. 

Özel Uyarı:

Kozmetik ürünlerinin çok büyük bir kısmı cilde zarar vermektedir. Oje de bu ürünlerden biridir. Her ne kadar ojeler güzel bir görünüm sergileseler de; tırnağı havasız bırakır ve bazı enfeksiyonların oluşmasına neden olur.

Renk tonu nedeniyle ikinci bir kat oje sürmek istiyorsanız ilk katın tamamen kurumasını bekleyin. Bu işlemin ardından tırnak koruyucu cilaları tırnaklarınıza sürün. Bu ojenin daha kalıcı olmasına yardımcı olur. Eğer tek renk bir ojeden sıkılmış ve renkli bir şey yapmak istiyorsanız noktalı ojeyi tercih edebilirsiniz. Noktalı oje için öncelikle hangi renk oje ve noktalar yapmak istediğinize karar verin. 

Daha sonra normal oje sürme işlemini gerçekleştirin. Son aşama olan cila sürme işlemini ise yapmayın ve ojenizin kurumasını bekleyin. Daha sonra hangi renk noktalar yapmak istiyorsanız o ojeyi bir çubuk yardımıyla tırnağınızın üzerine uygulayın. Bu işlemi de tamamladıktan sonra noktaların kurumasını bekleyin ardından cila sürerek kalıcılığı sağlayın.

Bu yazımızla alakalı olarak french oje yazımıza bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder