26 Eylül 2014 Cuma

Makyaj Nasıl Yapılır

Makyaj Nedir 


 Makyaj kadınların vazgeçemediği bir tutku. Ancak, makyajın da kendine göre birtakım incelikleri var. Peki doğru makyaj nasıl yapılır? hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızı inceleyelim. 

 Makyaj, insanın fiziği üstünde çeşitli değişiklik, ekleme, renklendirme gibi çeşitli amaçlı kullanılan çekiciliği ve güzelliği amaçlayan kozmetik ürünlere denir. Bu kozmetik ürünler günümüzde krem, losyon, ruj, parfüm gibi çok kapsamlı bir alana sahiptir. En çok yüz, göz ve dudak bölgesi için kullanılıyor olsa da sadece bu bölgelerle sınırlı değildir. El, vücut, ayak, tırnak ve diğer vücut bölgeleri için de birçok makyaj ve bakım ürünü bulunmaktadır. Bazı araştırmalara göre makyajın bulunuşu milattan önce 3500 yılına kadar dayanır. 


İlk olarak eski Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar tarafından kullanılmıştır. 18. yüzyılda sanayinin gelişmesiyle ve endüstriyelleşmeyle başlayan makyaj ürünleri yapımı günümüzde çok önemli bir sektör haline gelmiştir. Eski çağlarda makyaj ürünleri çeşitli sadece hayvan ve bitkisel kaynaklardan elde ediliyordu. Bu nedenle kozmetik ürünlerine ulaşması zor ve pahalıydı. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ve ürün denetimlerinin artmasıyla daha kolay elde edilebilen kimyasal ya da sadece bitkisel organik maddelerden insan cildine hem de doğaya daha az zararlı maddelerden elde edilir hale gelmiştir ve kolay ulaşılabilen, fiyat olarak daha makul olup bir lüks olmaktan çıkmıştır. 

Özel Bilgi:

Makyajın yüzde kaliteli durmasını sağlayan etkilerin bir tanesi de sağlıklı bir cilde sahip olmaktır. Zira makyaj sağlıklı da olsa ciltteki ufak tefek kusuraları örtmek için kullanılmalıdır. Sağlıksız beslenme, sigara, alkol tüketimi gibi nedenlerle ciltlerine bakmayan kadınların makyajdan alabilecekleri verim de düşecektir.


 Doğru Makyaj Nasıl Yapılır 


 Makyaj hemen hemen her kadının başvurduğu güzellik yöntemlerinden en basiti ve en çok tercih edilenidir.Peki bizim için bu kadar önemli olan makyajı doğru yapabiliyor muyuz? Gerekli malzemeleri doğru seçip yüzümüze uygun biçimde uygulayabiliyor muyuz? İşte bunların cevaplarını bulamayan hanımlar için makyajın inceliklerini burada anlatmak istiyoruz. Günlük hayatta kullandığımız başlıca malzemeler; fondöten, allık, rimel , göz kalemi, far ,pudra ve vazgeçilmezimiz ruj… Fondöten kusursuz bir yüz görünümü için en önemli makyaj malzemesidir.Kendi cildimize ve cilt rengimize uygun fondöten seçimiyle kusursuz bir cilde sahip olmasakta bunu öyleymiş gibi gösterebiliriz. Fondötenden sonra uygulamamız gereken bir diğer önemli makyaj malzemeside pudradır. 

Pudra ciltteki parlamayı önler ve mat bir görünüm olmasını sağlar.Yalnız dikkat edilmesi gereken şey yazın ve kışın farklı pudra tonu kullanmamızdır.Çünkü yazın tenimizde bir bronzlaşma olacağı için kışın kullandığımız pudranın bir veya iki ton açığını kullanmamız cildimizde daha hoş bir görünüm sağlayacaktır. Far seçimini toz farlardan yana kullanmamız lehimizedir.Çünkü toz far daha kullanışlıdır ve görünümü iki kat daha parlak ve etkin gösterir.

Far seçimimizi göz rengimize, giydiğimiz kıyafete göre belirlersek sürülen far daha belirgin olacak ve daha hoş bir görünüm sağlayacaktır. Göz kalemi gözü büyük yada küçük göstermek,gözü belirginleştirmek için kullanılan bir makyaj ürünüdür. Farımıza ve göz rengimize uyun kalem seçmemiz makyajı daha alımlı ve hoş yapacaktır. 

 Allık da makyajın vazgeçilmez unsurlarından biridir.Allık kullanarak yüzümüzdeki görünümü değiştirebilir kusurları kapatabiliriz.Allık fırçasının uzun ve yumuşak tüylü olması uygulamada kolaylık sağlar. Rimel gözleri iri göstermek için kullanılır.Kirpikleri kısa, uzun ,hacimli ve hacimsiz olanlar için özel rimel çeşitleri mevcuttur ve rimel alırken kirpik yapımıza dikkat ederek satın almalıyız. Kirpiğimizi beslemek için ise şeffaf rimelleri tercih etmeliyiz. Ruj bir kadının yüzünü belirginleştiren en önemli makyaj malzemesidir.

Özel Uyarı:

Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır ve cildinizde oluşan sebum (cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde) tıkalı gözeneklerden çıkamaz, bu da cildinizde sivilcelerin oluşmasına sebep olur.

Dudağın şekline göre dudak kalemleriyle dudağa şekil verdikten sonra kullanılan kalemin bir ton koyusunu yada şeffaf parlatıcıları çizilen çerçevenin içine uygulayınız. Makyaj konusunda bir kaç ipucu vermek istiyorum.Örneğin yuvarlak bir yüze sahipseniz yüzünüzü daha ince göstermek için allığınızı elmacık kemiğinin altından şakaklara doğru sürmelisiniz. Yüzünüzün köşeli ise elmacık kemiğinin üzerine ve çene çizgisine sürülen allık yüzde daha yumuşak bir görünüm sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder