26 Eylül 2014 Cuma

Fazla Vitamin Çocuğa Zarar Veriyor

Vitamin Nedir


 Sizler için vitamin nedir, vitamin eksikliği ve fazlalığı nelere yol açar hakkında bilgiler.

 Normal yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan, yiyecekler içerisinde doğal olarak bulunan basit yapılı bileşiklerdir. 


Özel Uyarı:

Fazla alınan B3 vitamini karaciğer hasarına, C vitamini böbrek taşı oluşumuna, A vitamini de akciğer kanserine yol açabiliyor. 

 Vitamin Eksikliği Ve Fazlalılığı Nelere Yol Açar


 Annelerin çoğu, çocuklarının yeterli ve dengeli beslenmesine dikkat ettikleri halde, 'aman bir eksiklik olmasın' telaşıyla çocuğa dışarıdan vitamin takviyesi yapar. Ancak gelişimi normal olan çocuğa vitamin takviyesi yapılmamalı. Her yaş için gerekli vitaminlerin farklı gıdalardan kolaylıkla alınabilir.  Yaşına göre boy ve kilosu normal aralıkta olan bir çocuğun yeterli ve dengeli beslendiği takdirde dışarıdan vitamin takviyesine ihtiyacı yoktur.

Özel Bilgi:

Vitamin kullanımının kadınlar, yaşlılar, gelir düzeyi yüksek olanlar, iyi eğitimliler, sigara içmeyenler (özellikle eski içiciler), çok fazla içki içmeyenler ve iyi beslenmenin hastalıklara iyi geleceğine inananlarda daha yaygın olduğu bilinmektedir.

  Sadece sebze ve meyvelerde değil, doğadaki tüm besinlerde az veya çok vitamin vardır. Çocuk sevdiği gıdalardan daha çok, sevmediklerinden ise daha az miktarda, ama her türlü besin grubundan tüketerek sağlıklı olarak büyüyebilir. Özellikle yağda eriyen vitaminler, (A, D, E, K vitaminleri) ihtiyaçtan fazla alınması halinde vücutta depolanır ve sorunlara yol açabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder