26 Eylül 2014 Cuma

Evde Detoks Yapmak

Detoks Nedir 


Bu yazımızda sizler için detoks nedir, evde detoks nasıl yapılır hakkında yazı hazırladık. 

Detoks çok sık kullanılan bir cümle ama nedir bu detoks, kimsenin pek fikri yok, kelimenin kökenine bakalım o halde detoks toksinden adını alır ve toksinler zehirli maddelerdir. Toksin vücudumuza dışarıdan aldığımız veya sindirim ve metabolizma gibi durumlarla vücudun açığa çıkardığı maddelerdir. Detoks ise bu toksinlerden kurtulma yöntemine verilen isimdir, yani vücudumuza giren yada vücudumuz tarafından üretilen ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen toksinlerden hızlı biçimde kurtulmak manasına gelir. Detoks latince kökenli bir kelimedir ve Detoxikation kavramının kısaltılmışıdır.


Özel Bilgi:


İlk önce soluduğumuz hava temiz olmalı. Doğru bir şekilde solunum yapmayı bilmeli, diyaframımızı kullanmayı öğrenmeliyiz. Çünkü detos uygulamalarında nefes çok çnemlidir. Nefes alıp verme periyodu bile vücudun toksin üretme gücüne etki eder.

Evde Detoks Nasıl Yapılır 


Abur cubur, hazır gıdalar, cips, beyaz katkılı ekmek, kola, çikolata, tereyağı, ketçap, mayonez gibi bütün hazır gıda mamullerinizi hayatınızdan çıkarın. Karbonhidratlardan kurtulun çünkü, detoksa başlamak için altın kural; un, ekmek, makarna, pirinç gibi hamur işlerini kullanmamaktır. Peki alternatifi nedir tabi ki taze meyve ve meyve sularının mutfağınızda bolca bulunması ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmektir. Özellikle taze sebezelerin sıkılmış sularıyla güne başlamak vücudunuzu temizlemenize yardımcı olur, böylece vücudunuz daha zinde olur, örneğin havuç suyu bu noktada çok iyidir.

Limon suyunu her sabah özellikle aç karnına taze bir limonun suyunu ve bir çay kaşığı balı bir bardağa koyun üzerine bardağı dolduracak kadar ılık su ile karıştırarak için. Lİmon suyunu içtikten 15 dakika sonra bir çay bardağı havuç suyu için ve kahvaltınıza başlayın.

Özel Uyarı:


Alkollü içecekler ve alkolden kesinlikle uzak durun.  alkol vücutta ciddi anlamda toksin üreten bir maddedir.

Detoks sırasında alkol almaya devam etmeniz detoksu etkisiz kılar. Hatta detoks sırasında özellikle kahve ve çay bile tüketmeniz iyi değildir. Çay ve kahvenin yerine yeşil çay ve bitki çayları içebilirsiniz.

Sabah kahvaltıda yapacağınız bu detoks özellikli beslenme işinizi bir hayli görecektir.

Evde detoks yapacaksanız, örneğin bir gün hiçbirşey yemeyin, sonra bir bardak sinameki çayına iki kaşık hint yağı ilave edip için. BU işlemi sabah ve öğlen yaptıktan sonra ertesi gün akşam hafif bir sebze çorbası ile eslenmeye başlayabilirsiniz. Bu olay vücudunuzdaki toksinlerin özlellikle bağırsağınızdaki kısmını temizler. Ama dediğim gibi bir gün yemek yememek sabah yukarıdaki kimonlu karışımı uygulayıp, üzerine havuç suyunu içtikten sonra sinameki ve hint yağı tüketmek, öğlen sadece sinameki ve hint yağı tüketmek sonucunda akşam bir tabak sebze çorbası içtikten sonra ertesi gün beslenmenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hafta sonu yapabileceğiniz bu işlemle bünyeniz ciddi anlamda dinlenecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder