26 Eylül 2014 Cuma

Estetik Cerrahi

ESTETİK CERRAHİ 


 Estetik Cerrahi, plastik cerrahi içinde bir yan daldır. Estetik cerrahi vücudun daha güzel ve mükemmele ulaştırılmasını sağlamak için yapılan operasyon ve girişimlerle uğraşır. Burada tıbbi problemlerden çok estetik problemler vardır.

Medyada, plastik cerrahinin estetik yönüne ait haberler daha fazla yer almakta ve belki de bu nedenle halk plastik cerrahları sadece estetik cerrahi yapan kişiler olarak algılamaktadırlar. Oysa plastik cerrahlar kliniklerde daha büyük oranda onarım cerrahisi (rekonstrüktif cerrahi) ile uğraşmaktadırlar. 


Plastik cerrahların tümü uzmanlık eğitimleri sırasında aynı zamanda estetik cerrahi eğitimi görürler ve bu operasyonları yapmakta tek yetkili cerrahlardır. Estetik cerrahi uzun bir eğitim ve deneyim gerektirir. Bu tür operasyonlar hem cerrahi hem de artistik yetenek gerektirir. Estetik cerrahide her zaman estetik değil, bazen de tıbbi problemler çözülür. Örneğin aşırı şişman bir gövdenin veya dev boyutlarda büyümüş memelerin (gigantomasti) cerrahi olarak düzeltilmesi hem tıbbi hem de estetik problemleri birlikte çözmektedir. 

Bir organın estetik düzeltilmesi yanında fonksiyonu da son derece önemlidir. Örneğin: estetik burun cerrahisinde (Rinoplasti) şekil ve nefes alma problemleri birlikte düzeltilmelidir. Ülkemizde meme estetik cerrahisi (büyütme-küçültme-dikleştirme), burun estetik cerrahisi (rinoplasti), vücut kontur cerrahisi (liposakşın, lipektomi, abdominoplasti), yüz germe-yenileme, göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti), kulak kepçesi düzeltilmesi (kepçe kulak) sıklıkla yapılan estetik operasyonlar arasındadır. 

Özel Bilgi:


Pek çok doktor estetik ameliyatı başarı ile yapabilecek kapasitede olsa da özellikle daha fazla kazanç elde edebilmek için mesleğini suistimal edenler ve hastalara olmayacak vaatlerde bulunabilenler de maalesef mevcut. Bu nedenle estetik operasyona girmeden önce birden fazla doktora görünmeniz ve önerilerinin tutarlı olup olmadığını kontrol etmeniz geri dönüşü zor olan bu operasyonlar için oldukça önemlidir.

 ESTETİK CERRAHİ ALANLARI 


Estetik ve fonksiyonel burun düzeltilmesi (Rinoplasti, septorinoplasti) Yüz yenileştirme (Yüz germe- göz kapağı ve ağız çevresi revizyonları, kırışıklıkların tedavisi) Endoskopik yüz-alın germe, kaş kaldırılması. Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) Kepçe kulak ve kulak kepçesindeki diğer estetik problemlerin düzeltilmesi , Çene büyütme ve küçültme operasyonları (Mentoplasti), Deride skar (yara izi) ve düzensizliklerin giderilmesi, Saç ekimleri- replasmanları, Lazer uygulamaları (Yüz soyma, lekelerin ve damar malformasyonlarının giderilmesi), 

Estetik meme operasyonları : Büyütme, küçültme ve dikleştirme, Aşırı deri-derialtı yağ dokusunun azaltılmasına yönelik operasyonlar (liposuction- lipektomi), Karın germe (Abdominoplasti), Bacak kontur düzeltme (yağ alınması, enjeksiyonları veya bacak implantları ile), İmplantlarla (yumuşak dokuya uygulanan protezler) kontur düzeltmeleri (Kalça ve uyluk implantları, erkekte pektoral (göğüs) implantlar- bacak implantları gibi)  


Özel Bilgi:

Bazı estetik ameliyatlar diğerlerine göre doğası gereği daha tehlikesiz olabiliyorlar. Örneğin basit göğüs küçültme ve büyütme ameliyatları, burun estetikleri gibi operasyonlar riski çok az olan operasyonlar arasında yer alırken, liposuction gibi yağ aldırma ameliyatları iç dokulara zarar verebildiklerinden dolayı çok daha riskli ve dikkatli gerçekleştirilmek zorundalar.

CİLT BAKIMLARI


 Estetik cerrahide amaca ulaşmak için operatif ve operatif olmayan yöntemlere birlikte veya ayrı ayrı başvurulabilir. Örneğin yüz gençleştirmede önce yüz germe (ritidektomi= face lift) yapılır daha sonra ince çizgiler ve lekeler için kimyasal soyma (peeling) ve dolgu maddesi enjeksiyonu yapılabilir. Operasyon gerektiren estetik problemlerin (sarkmış bir deri, bölgesel yağ toplanmaları, hipertrofik bir meme gibi) ancak operatif yöntemlerle giderilebileceği unutulmamalıdır. Operasyon yerine hastalara henüz bilimselliği kanıtlanmamış ve genellikle plastik cerrahlar dışındaki kişilerce uygulanan bazı yöntemler (mezoterapi, karboksiterapi vb) belirgin bir yarar sağlamamaktadır. Estetik cerrahide yukarıda listelenen major operasyonlar dışında, lekeler, ince kırışıklar, akne veya eski yara izleri için cilt soyma yöntemleri (lazerle, kimyasal veya mekanik peeling); çukurluk ve kontur bozuklukları için yağ enjeksiyonları (lipofilling); deprese skarlar ve kırışıklıklar için dolgu maddeleri (kollajen, hyaluronik asit gibi); alın ve göz kenarı çizgileri için botoks uygulamaları, dudak kalınlaştırma için yağ ve çeşitli dolgu maddeleri enjeksiyonu gibi yardımcı yöntemler uygulanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder