26 Eylül 2014 Cuma

Ergenlikte Ayaküstü Beslenme Obeziteye Yol Açıyor

Sizler için ergenlik döneminde yapılan yanlış beslenmenin zararları ve ergenlik döneminde sağlıksız beslenmenin neden olabileceği ciddi sağlık sorunları ve rakamlarla obeziteye dair bir yazı hazırladık. 


Ergenlik Dönemi


Ergenlik çağında büyüme diğer zamanlara göre daha hızlıdır. Hızlı büyüme ve gelişme ise enerjiye ve besin öğelerine ihtiyacı arttırır. Gencin ergenlikle birlikte artan ihtiyaçlarının karşılanmasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların bir bölümü yaşam şekliyle, bir bölümü ise bilinçsizlik nedeniyle kazanılan hatalı alışkanlıklardan dolayı oluşabilir. Gelişim çağındaki bireylerin en önemli kötü alışkanlıkları yanlış beslenme tarzlarıdır. Özellikle fast food, aşırı şekerli yiyecek ve kola gibi içeceklerle, yağ tabanlı beslenmeler oldukça hatalı yanlış beslenme tarzlarıdır. Sorunların giderilip, gencin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlayacak beslenme koşullarına kavuşturulmasında ve ileriki yaşamında sağlığını olumlu etkileyecek alışkanlıkların kazandırılmasında aileye, okula ve toplumun diğer kurumlarına önemli görevler düşmektedir. 


Özel Bilgi:

Ergenlik, yetişkinliğe ilk adım evresi olarak kabul ediliyor. Bir başka deyişle çocukluktan yetişkinliğe geçiş evresi. 12-20 yaş arası olarak kabul edilen bu dönem, kızlarda 8–13, erkerlerde 10–15 yaşlarında başlar.


Gençlerin Beslenme Alışkanlıkları


Genç ve beslenme kelimelerini yan yana koyduğumuzda aklımıza ilk gelenler hamburger, sosis ve kola gibi daha birçok yüksek kalorili yiyecek ve içecekler büyüme çağındaki ergenlerde fazla kilo artışına neden oluyor. Yanlış beslenme özellikle gelişim çağında ciddi sağlık sorunlarına yol açılabilir. Ergenlik dönemi; 10-19 yaş grubu olarak tanımlanan ve bebeklikten sonraki en hızlı büyümenin olduğu önemli bir dönemdir. Bu dönemdeki beslenme tarzı, ergenlerin büyüme ve gelişmeleri için oldukça önemlidir. Dengesiz ve sağlıksız beslenme sonucu bu dönemde; yeme bozuklukları ve bunun sonucunda kilo artışı ve önlenmezse obezite görülebilir. 

Ergenlik döneminde ortaya çıkan gelişim ve duygusal yapıdaki değişikliklere bağlı olarak gelişme çağındaki breyler daha fazla dikkat çekmek için uğraşabilirler. Büyüme ve gelişimlerine engel olacak tarzda dengesiz beslenerek hemen ileriki yaşlarda karşılarına çıkabilecek sağlık sorunlarına zemin hazırlarlar. 


Ergenlikte Obezite


Kilo almak kaçınılmaz hale geldiği günümüzde obezite gençlerde % 10’nun üzerinde görülmeye başlamıştır. Ergenlerin beslenmeleri ise günümüz toplumsal yapısı gereği genellikle dengesiz ve yetersizdir. Bu dönemde sosyal çevreye ayak uydurabilmek için günlük beslenmelerinin öğün sayısı, miktarı ve kalitesi değişir. Ergenlik döneminde dışarıda yemek yeme sıklığı arttığı için beslenme alışkanlıkları değişir. Ayaküstü beslenme dediğimiz fast food tüketimi artar. Bu tarz yiyeceklerin hacmi küçük ama kalorisi çok yüksek olmasından dolayı kilo almak kaçınılmaz hale gelebilir. Çoğunlukla hamburger, tost, sosis, kumpir, pizza, meyve suyu, bisküvi, kola, cips gibi besinlere eğilim gösterirler. 

Bu tarz yiyecekler yüksek kalorili olmaları nedeniyle yüksek enerji içerir ve vitamin – mineral, posa tüketiminin yetersiz, yağ ve tuz tüketiminin ise yüksek alınmasına neden olur. Şeker ve yağ, günlük gereksinimden fazla alındığı için kilo almak kaçınılmaz hale gelir. 

Özel Uyarı:

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Dünya da 842 milyon aç, 1.4 milyar obez vardır. Her yıl obeziteden 2.8 milyon kişi hayatını kaybetmektedir

 

Obeziteye Karşı ÖnlemlerErgenlik döneminde kilo fazlalığını önlemek için;  


  • Besin miktarı sağlıklı vücut ağırlığını koruyacak şekilde ayarlanmalıdır.
  • Besin çeşitliliğinin sağlanıp; sebze, meyve ve lifli besinlerin yeterince tüketilmesi gerekmektedir.
  • Aşırı yağlı ve şekerli besinler tüketilmemelidir.
  • Hamur işleri, yağda kızartmalar, kavurmalar, salam, sosis, sucuk, pastırma, çikolata ve salamura ürünlerden, meyve suları, kola ve kremalı içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Günde 2,5 –3 saatte bir beslenmeli ve 2-2,5 litre su tüketilmelidir.
  • Asla 4 saatten uzun süre aç kalınmamalı ve metabolizmayı daha da hızlandırabilmek için mutlaka uyandıktan sonra ilk yarım saat içerisinde kahvaltı yapılmalıdır.
Ergenlik, beslenme ve obezite her ne kadar at başı giden olgular olsa da bilinçli tüketim ve iyi yönlendirilmelerle aşılmayacak sorunlar değildir. Yeter ki i,nsanlar obeziteye karşı özellikle işin başlangıcı olan ergenlik çağında gerekli önlemleri almakta geç kalmasınlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder