26 Eylül 2014 Cuma

Duvar Kağıdı

Duvar Kağıdı Nedir 


Sizler için duvar kağıdı nedir, duvar kağıdının özellikleri nelerdir ve duvar kağıdının tarihi  hakkında yazı hazırladık. 


Günümüz ev yaşantısın da modern yaşama bağlı olarak dekorasyon hızla gelişmektedir. İnsanlar yaşantılarını sürdürdükleri ortamların modern yaşama uygun hale gelebilmesi için evlerinde bazı değişiklikler uygularlar. Bu değişiklikler insanlar kendi ihtiyaçlarına kendi zevk ve isteklerine bağlı olarak değişmektedir. Modern yaşama bağlı olarak artan dekorasyon sayısı ev ortamında bir çok alanda görebiliriz. Bu dekorasyonlar insanların kişiliklerini yansıtacak türde olmuştur.


Kişiler ev ortamında yada iş alanındaki ortamlarında çeşitli değişiklikler uygulayabilirler.Evlerinizde veya iş yerlerinizde duvar kağıdı dekorasyon çeşitlerinin önemli parçası halindedir. İnsanlar yaşantısını sürdürdüğü alanlarda görsel değerlere önem vermeye başlamıştır. Duvarların boyanması ile başlanan bu görsel şölen günümüzde yerini duvar kağıtlarına bıraktığı gibi duvar boyama işlemleri de hala etkisini korumaktadır. 

Duvar kağıtları insanların görsel zevklerini yansıtan üzerlerinde çeşitli figürler şekiller renkler içeren ve duvarın kaplanmasını sağlayan ürün çeşididir. Duvar kağıtları uygulanacak ana yer olan duvarların daha ilgi çekici bir hal almasını sağlayan görsel kağıtlardır. Her alana uygun şekilde üretilen duvar kağıtlarını, alanların işlevlerine göre kullanılması mümkündür. 

 Duvar Kağıdının Özellikleri Nelerdir 


İç ve dış mekan boyama işlemlerinde farklı bir seçenek olan duvar kağıtları genel olarak bakıldığında daha pratik ve farklı seçeneklere sahip olan bir uygulamadır. Buna göre birçok farklı renk ve desen seçenekleri ile farklı modeller üretebilme imkanınız ve bunları duvarlarınıza uygulayabilme imkanınız bulunmaktadır. Tabi bu işlemlerin de kendi içinde zor ve dikkat edilmesi gereken noktalara sahip olduğunu da söylemek gerekir.

Duvar kağıdı kaplama işlemi dikkatli bir şekilde yapılmazsa evinizi güzelleştirmek yerine daha da çirkinleşmesine yol açabilir. Eğer duvar kağıdı kaplama işlemi için ehil bir firma veya ustadan hizmet almayacaksanız, aşağıda bahsedeceğimiz konuları dikkatli bir şekilde uygulamanız faydalı olacaktır. Buna göre duvar kağıdı yapıştırmadan önce ilk olarak tutkal hazırlığı başlar ve bir kovaya on litre su için bir kilo toz tutkal konulur. Karıştırılıp hazırlanan tutkal 15-20 dakika beklemeye alınır. Tutkal hazırlandıktan sonra kağıdın cinsine göre duvara mı yoksa kağıda mı tutkal uygulanacağı kararlaştırılır. Bunun sonrasında öncelikle duvara tutkal çekilir. Rulo yardımıyla bütün bölgeye yayılır. 

Köşe ve dipler için fırça yardımı kullanılır. Desenli taraf öne gelecek şekilde yukardan yapıştırarak aşağıya doğru salmanız yeterli olacaktır. Tavanda veya yerde oluşacak fazlalık bir falçete yardımı ile alınır. Kalan hava boşluklarını da plastik bir mala yardımıyla alabilirsiniz. Desenli duvar kağıdı kaplama işlemi düz duvar kağıdı kaplama işlemine göre daha zordur. Genel olarak desen tekrarında ters düz ya da atlatmalı şekillerde uygulamalar gerçekleşir. 

Duvar kağıdı kaplama esnasında ek yerine denk gelen diğer kağıda değmemesine özen göstermelisiniz. Uygulama bittikten sonra ıslak bir süngerle üstünden geçirilerek duvar kağıdı hazır hale getirilir. Duvar kağıdı kaplama yapılacak zemin özelliklerine bakarsanız su bazlı ve plastik zeminlerde uygulama kolaylıkla yapılabilir. Eğer zeminde hasarlar varsa düzeltme işlemi yapıldıktan sonra uygulamaya hazır hale getirilir.

Kağıtların kod numaralarına ve desen tekrarlarına dikkat edilerek başka bir şey yapmanıza gerek kalmadan uygulamaya hazır hale getirilmiş olacaktır. Duvar kağıdı duvar kağıdı çeşitleri duvar kağıdı dekorasyon duvar kağıdı desenleri duvar kağıdı hazırlığı duvar kağıdı kaplama duvar kağıdı modelleri duvar kağıdı seçenekleri duvar kağıdı ustası duvar kağıdı uygulanması duvar kağıdı wallpaper duvar kağıdı yapımı duvar kağıdı yüzeyi duvar kağıtları duvar resimleri

Duvar Kağıdının TarihiKabartmadan yapılan duvar kaplamaları, yaldızlı deri ve duvarlara asılan kıymetli kumaşlar, orta çağda başlayan feodalistik stilin kendini güzel göstermesine hizmet etti.

İspanya'ya mağribi işgalciler tarafından getirilen bu sözde İspanyol derisi Avrupa'nın çok geniş alanlarına yayıldı. 14. yüzyılda, yaldızlı deri yapanlar esnaf loncaları ile organize olup, sıkı ticari kurallardan geçerek standartlaştırılan üretim yaptılar.

Esasta hayvan derileri önce gümüş ile kaplanırdı, oksitlenmeyi önlemek için mühürlenir ve sonra aşı boyası renginde altın vernikle kaplanırdı. Daha sonra karmaşık bir şekilde dövülür veya kabartma yapılıp dikilerek bir araya getirilip, ahşap çerçevelere gerilerek duvara montajlanırdı.

14.yy.da orta sınıf ev sakinleri için ilk basılı duvar kağıtları yapıldı. Henüz kağıt imalatı ve baskı kombinesi , üretim hacminin bir tipiydi.

Modern duvar kağıdının habercisi olan Dominotlers, Fransız ve ingiliz kağıt fabrikalarında üretildi. Duvar kağıtları 17. yy başlarında tahta form blokları kullanılarak basıldı ve tekrarlanan desenler ile devamlılığı olan yüzey dekorasyonu sağlandı.

O zamanlar 45 x 35 cm lik yan yana yapıştırılan kaplama 17. yüzyılın sonlarına doğru 10,95m x 0,56m ölçülerinde, yerden tavana uzanabilen duvar kağıdı ruloları İngiltere'de üretildi. Bu duvar kağıdı kaplama işini oldukça kolaylaştırdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder