26 Eylül 2014 Cuma

Diz Kireçlenmesi En Çok Kadınları Seviyor

Diz Kireçlenmesi 


 Sizler için bu yazımızda diz kireçlenmesi, diz kireçlenmesi tedavisi hakkında yazı hazırladık.

 Zamanında tedavi edilmeyen diz ağrıları; kireçlenmelere ve ameliyatlara uzanan zorlu bir tedavi sürecini beraberinde getiriyor. Erişkin hastalarda en sık diz ağrısı nedenleri eklem kıkırdağını bozan hastalıklar (osteoartrit, kireçlenme), menisküs yaralanmaları, eklem içi bağlarda yırtıklar veya kopmalar (ön çapraz bağ veya yan bağ yırtıkları), eklem içi zarda iltihaplanma (sinovit), diz kapağı kemiğinin yana çıkmasıyla birlikte dizin anormal hareketleridir.


Özel Bilgi:


Genellikle 45 yaş üstü kişiler, Menopoz dönemindeki kadınlar,Sabit iş yapan ve stres altında olan ve kilolu kişiler,Futbolcular, güreşçiler ve voleybolcular, Asfalt delme makinesi ve benzeri kompresör kullananlarda sık görülür.   Diz Kireçlenmesi Tedavisi 


 Yürüyüş yapın:  Yaşlılık dönemi hastalığı olarak bilinen ve özellikle kadınlarda daha sık rastlanan bu sağlık sorununa; şişmanlık, çarpık bacaklar, içe ya da dışa basma sorunlarına kadar birçok faktör zemin hazırlıyor. 

 Özel Uyarı:

Fazla kiloları verin. Uzun süre çömelerek veya diz çökerek çalışmayın. 

-Ayak bileğinizde içe ya da dışa basma sorununuz varsa; dize binen yükün açısı değişeceği için diz sağlığınız olumsuz etkilenir. Tabanlık kullanarak bu sorunu engellemek mümkündür.

 -Dizinize herhangi bir darbe aldıysanız hasar olup olmadığını araştırın, gerekli tedavileri ihmal etmeyin. 

-Sağlığınız için gerekli yoğunlukta egzersiz yaparak eklem ve kasları esnek, kuvvetli ve becerilerini üst düzeyde tutmaya çalışın. Sürekli masa başındaysanız, düzenli yürüyüşlere vakit ayırın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder