26 Eylül 2014 Cuma

Defne Yaprağının Yararları Nelerdir

Defne Nedir 


Sizler için defne nedir, defne yaprağını nerelerde kullanırız, defnenin sağlığımıza etkileri nelerdir hakkında yazı hazırladık. 

Defnegiller familyasını oluşturan insanların uzun yıllar kutsal kabul ettikleri yaz kış yaprağını dökmeyen ve yeşil kalan bir bitkidir. Ülkemizin Akdeniz kıyıları başta olmak üzere Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları ile bu kıyıların iç kısımlarında yetişir. 6-8 metre'ye kadar boylanabilen defne, yuvarlak tepeli ve sık dallı olarak gelişir. 


Özel Bilgi:

En çok kullanılan defne türü Laurus nobilis olarak bilinen Akdeniz defnesidir. Zehirli defne türleri olduğu için hangi yemek amacıyla türünün kullanıldığından emin olmak gerekir. Yaban defnesi, Arabistan defnesi gibi türleri zehirlidir.

8-10 cm. uzunluktaki oval ve sert, üst yüzü parlak, kenarları dalga görünüşlü ve almaşık dizili koyu yeşil yaprakları vardır. İlkbaharda açan sarımsı ya da yeşilimsi beyaz renkteki küçük çiçekleri olgunlaşınca rengi koyu mor, tek tohumlu ve etli meyvelere dönüşür. Bitkinin yuvarlak kesitli ve mor-kahverengi olan gövdesi, zamanla odunlaşır ve rengi griye döner. Defne, gövde çelikleriyle çoğaltılır. 

Defneyi Nerelerde Kullanırız 


Defne, aromatik bir bitkidir. Kokusu çok hoştur. Defne yaprağı yemeklere lezzet verir. Defne yağı, parfüm sanayisinde kullanılır. Yemeklerde özellikle et ya da balık pişirirken tencerenin içine iki adet defne yaprağı attığınızda, yemeğiniz bambaşka bir lezzet kazanır. Ayrıca 2-3 günlük balıkların bayatlığını alır. 

 1.  Tavuk, hindi ya da et haşladığınız tencereye iki tane defne yaprağı attığınızda tadı daha lezzetli olacaktır.
 2. Bir-iki adet taze defne yaprağı fasulye, mercimek, nohut, pirinç gibi kuru yiyeceklerin içine konursa onların kurtlanmalarını önler.

Özel Uyarı:

-Hamilelerin kullanması sakıncalıdır.

-Defne yaprağı alerjiye sebep olabilir.

-Zehirli defne türleri de olduğu için hangi türün kullanıldığına dikkat edilmelidir.

Defnenin Sağlığımıza Katkıları Nelerdir 


 • Defne yaprağı mide ağrılarına ve gastriti olanlara iyi gelir.

 • Defne yaprağı diş ağrılarında, 2-3 yaprağını sirke ile kaynatıp dişe gargara yapıldığın da ağrıları dindirmeye yardımcı olur.

 • Defne genellikle uykusuzluk problemi çekenler için her akşam bir fincan defne çayı önerilir.

 • Ateşi düşürür.

 • Vücuda rahatlık verir.
 • Defne meyveleri idrar söktürücü ve romatizma ağrıları gidericidir.

 • Defne yaprağı ve ondan elde edilen uçucu yağ her türlü zehirli hayvan ısırığı, arı sokmasında faydalıdır.

 • İştah açıcıdır. 

 • Defne yaprağı sinir ağrılarını dindirir, insanları yatıştırır, sakinleştirir.
Defne yaprağı geçmişten bu güne barışı simgelemiştir. Özellikle Roma imparatorluğu ve bizansta çok önemli bir semboldür. Geçmiş insanların oldukça sık kullandıkları defne yaprağının daha keşfedilmeyi bekleyen onlarca özelliği olduğuna eminim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder