26 Eylül 2014 Cuma

Bunlardan Her Gün Yemeliyiz

Beslenmenin Önemi


Sizler için sağlıklı beslenmenin önemi ve her gün sofralarımızdan eksik etmeyeceğimiz besinler ile günlük tüketilmesi gereken gıdalar hakkında yazı hazırladık.

Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır.


Özel Bilgi:

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Dengeli Beslenmenin Önemi


Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.

Ispanak: Kemik erimesi riskini azaltır, kolesterolü düşürür ve IQ’nuzu yükseltir. K vitamini, kalsiyum ve magnezyum içerdiği için güçlü kemikler için bire birdir. Meme, mide, cilt ve yumurtalık kanseri riskini azaltan moleküller içeriyor. 

Yumurta: Protein kaynağı yumurta, sekiz aminoaitlerin tamamını içeriyor. Protein tok tutuyor. 

Özel Uyarı:

Süt yoğurt, peynir ve süt tozu gibi sütten yapılan besinlerdir. Bu besinler kalsiyum minerali ve yağ içerir. Yetişkinlerin günde iki, çocukların ve gençlerin ise üç-dört porsiyon süt ve süt ürünü tüketmeleri gerekir. (Bir orta boy su bardağı süt veya yoğurt ile iki kibrit kutusu büyüklüğündeki peynir bir porsiyondur.)

Yaban mersini: Tufts Üniveristesi’nin bir araştırmasında, yabanmersini, antioksidan oranı bakımından 60 meyve ve sebzeden daha zengin.

Elma: Günde bir elma tüketmek hastlıklardan koruyor. Elma, içeriğindeki çözünebilir ve çözünmeyen lifler sayesinde hem iştahı kapatmada hem de kolesterolü düşürmede iki kat etkili rol oynuyor. 

Kış kabağı: Bir kase kabak, günlük A Vitamini ihtiyacının yüzde 170’ini karşılıyor. Kabak, karotenoid maddesi sayesinde de cilt kanseri ve depresyona karşı koruyor.

Yukarıda bir kısmını özetlediğimiz faydalı yiyecekleri mümkün mertebe tüketmeye çalışmalıyız. Bazen hiç beklemediğimiz besinlerden hiç beklemediğimiz sonuçlar çıkabilir. Örneğin kuşburnunun dünyadaki en iyi c vitamini kaynağı olduğunu biliyormuydunuz. Ayrıca maydonozun limon ve portakaldan daha fazla c vitamini içerdiğini. İşin özeti dengeli ve bitkisel ağırlıklı beslenme sağlığın uzun bir hayatın ve güzelliğğin temel anahtarı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder