26 Eylül 2014 Cuma

Alın Germe Ameliyatı

ALIN GERME AMELİYATI 


 Günümüzde sıklıkla yapılan estetik ameliyatlardan biri e alın germe ameliyatıdır. Alın germe ameliyatı, alın bölgesinde enine oluşan derinliği kişiden kişiye farklılık gösteren çizgilerin, yaşın ilerlemesi, yapısal nedenler, ciltteki gevşeme ve yer çekiminin etkisiyle, belirginleşme ve kaş seviyesinde aşağı doğru sarkmaların giderilmesine yönelik bir işlemdir. Alın germe ameliyatları hastayı fazla kısıtlamayan, yüz estetiğinde genç bir görünüm ve ciddi bir düzelme sağlayan kolay sayılabilecek işlemlerdir. Alın germe ameliyatı, genellikle 40 yaşın üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır.


Özel Bilgi:

Düşük kaş pozisyonunun iki sebebi vardır: yaş ve genetik.  Yaşlandıkça derimiz ve yumuşak dokular elastikiyetini kaybeder.  Bu onları yerçekimine karşı daha savunmasız yapar.  Fakat yaşlanma kaşların düşük olmasının tek sebebi değildir.  Bazı kişiler düşük kaşları kalıtımsaldır.  Bu olgular genellikle otuzlu yaşlarında alın germeye başvururlar. 


 Alın germe ameliyatı ile alındaki çizgileri azaltarak göz üzerine doğru sarkmış olan kaşların kaldırılarak olması gereken yere getirilmesi sağlanır ve kişiye genç ve canlı bir bakış kazandırılır, aynı anda gözlerin yanındaki çizgilerin bir bölümü de bir ölçüde giderilebilir. 

 ALIN GERME AMELİYATININ UYGULANMASI 


 Alın germe ameliyatlarında iki farklı yöntem uygulanabilir. Bunlardan biri klasik alın germe tekniği diğeri ise endoskopik alın germe ameliyatıdır. Son zamanlarda en çok endoskopik yöntem kullanılmaktadır. Alın germe ameliyatında fazla doku çıkarılması gerekmeyen hastalarda saç çizgisinin gerisinden, saçlı deri içinde 3 veya 4 adet 2 cm' lik kesi ile aynı sonuç alınabilir hale gelmiştir. Bu yöntemde ameliyat sonrası daha rahat geçmekte, saçlı deride his kaybı olmamakta ya da çok az his kaybı olmaktadır. Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve damar yolu ile uyutma yöntemi de uygulanabilir. Alın germe ameliyatları yaklaşık 1,5-2 saat kadar sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Gereğinde diğer estetik ameliyatlar ile aynı anda uygulanabilir. Diğer ameliyatlar uygulandığında ameliyat ve hastanede kalış süresi uzayabilir. 

 ALIN GERME AMELİYATI SONRASI 


 Alın germe ameliyatı sonrası ilk günler genellikle rahat geçer. Alında ve gözler etrafında genel bir şişlik ve morarma olabilir. Uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Bu etkiler iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağızı açık bırakacak şekilde baş sargısı uygulanabilir. Sargı bir kaç gün sonra açılır.

Özel Uyarı:

Hastanın iki ay ağır egzersizlerden ve güneşten kaçınması, dış darbelerden korunması gerekir.

 Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Ameliyat sonrası dikişler yaklaşık bir hafta sonra alınır. Alın germe ameliyatı sonrası çok nadir rötüş gerekli olabilir. Hasta iki hafta sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. Alın ve kaşlara yeni verilmiş şekil, yer çekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder